آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
سیاسی
۳

فرمانده سنتکام در نشست با نمایندگان مجالس امریکا معترف شد

ایران قدرتمندتر از هر زمان دیگر است

فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا در غرب آسیا و شمال آفریقا(سنتکام) روز پنجشنبه در نشست استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان امریکا با اذعان به اینکه ایران از 5 سال قبل قدرتمندتر است، اعلام کرد «مهار ایران» و رقابت راهبردی با روسیه و چین از اولویت های این مرکز است. به گزارش ایرنا، مایکل کوریلا در گزارش خود به نمایندگان مدعی شد: امروز اولویت های سنتکام مهار ایران، مقابله با سازمان های افراطی خشونت آمیز و رقابت راهبردی با چین و روسیه است.این مقام ارشد نظامی امریکا ادعا کرد با وجود تلاش های ایران، چین و روسیه برای گسترش نفوذ خود، امریکا همچنان «همکار منتخب» در غرب و جنوب آسیا است.وی ادعا کرد: ایران همچنان عنصر اصلی بی ثبات کننده در منطقه است و در توصیف قدرت ایران گفت: ما در طول سال های گذشته شاهد پیشرفت های سریع در توان نظامی ایران بوده ایم. ایران به طور تصاعدی در مقایسه با 5 سال گذشته بسیار قوی تر است.

ایران دارای بزرگ ترین و توانمندترین نیروی پهپادی منطقه

کوریلا ادامه داد: ایران دارای بزرگ ترین و متنوع ترین زرادخانه موشکی در خاورمیانه است.هزاران موشک بالستیک و کروز این کشور قادر به حمله به هر نقطه در خاورمیانه هستند. ایران همچنین دارای بزرگ ترین و توانمندترین نیروی پهپادی در منطقه است. کوریلا در خصوص برنامه هسته ای ایران نیز ادعا کرد: تهران می تواند بسیار سریع تر از 2 سال پیش غنی سازی اورانیوم را انجام دهد. ایران با یک سلاح هسته ای، خاورمیانه را یک شبه و برای همیشه تغییر خواهد داد.

نگرانی از میانجیگری چین در توافق ایران و عربستان

فرمانده سنتکام درباره توافق ایران و عربستان با میانجیگری چین نیز گفت که حضور چین در مذاکرات ایران و عربستان از حدود 3 ماه پیش آغاز شد. توافق ایران و عربستان سعودی حاصل مذاکرات 3 ساله است اما اخیرا چین وارد این مذاکرات شده است.

وی با بیان اینکه «توافق به معنای اجرا نیست» ادعا کرد: امریکا و شرکای آن در 90 روز گذشته 5 محموله سلاح از ایران به مقصد یمن را ضبط کردند. باید دید اگر ایران به ارسال تسلیحات به یمن برای استفاده در مقابل عربستان سعودی ادامه دهد، آیا عربستان سعودی چین را مسئول خواهد دانست یا خیر؟فرمانده سنتکام همچنین گفت: نکته نگران کننده تر در مورد این توافق این است که چین واسطه آن بود. امریکا در حال «افزایش موضع دفاعی خود» در پایگاه های خاورمیانه برای دفاع بهتر در برابر ایران و نیروهای وابسته به این کشور است.

پیشرفت های هسته ای ایران در جلسه محرمانه

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ایران صدها پهپاد پیشرفته خود را برای استفاده در اوکراین به روسیه ارسال کرده است. ایرانی ها بر اساس آنچه در داخل اوکراین تجربه کسب می کنند، این پهپادها را بهبود می بخشند.فرمانده سنتکام در پاسخ به این سوال که واکنش روسیه و چین به پیشرفت های هسته ای ایران چگونه است؟ گفت که به این سوال در جلسه محرمانه پاسخ خواهد داد.