آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
بلاک چین
۱۹
یادداشت

بحران ورشکستگی بانک های ایالات متحده به ضرر ارز های دیجیتال خواهد بود؟

منبع: ارز دیجیتال

اغلب افراد تصور می کنند ورشکستگی بانک ها، حاصل مجموعه پیچیده ای از رویدادها هستند، با این حال سقوط بانک سیلیکون ولی و سیلورگیت را می توان در دو عامل مهم جست وجو کرد: تنوع محدود در سپرده گذاران و سرمایه گذاری بیش از حد در دارایی هایی با سررسیدبلندمدت مانند اوراق قرضه دولتی ایالات متحده.

به گزارش فایننس مگنیتس، افزایش نرخ بهره باعث کاهش ارزش اوراقی شد که این بانک سیلیکون ولی در آنها سرمایه گذاری کرده بود. هم زمان، با کاهش حجم سرمایه ورودی به بخش فناوری پس از همه گیری کووید-19، مشتریان بانک سیلیکون ولی برای تامین مالی خود شروع به برداشت پول نقد کردند.

فروش اوراق قرضه به قیمتی بسیار کمتر از آنچه برای آنها پرداخت شده بود، بسیاری از سپرده گذاران را نگران کرد و هنگامی که برداشت ها سرعت گرفت، آنها دریافتند که سقوط بانک نزدیک است. همان طور که فروپاشی صرافی FTX در ماه نوامبر (آبان) باعث وحشت سپرده گذاران و ورشکستگی بانک سیلورگیت شد.

کشف دلایل سقوط سیگنچر بنک کمی دشوارتر است و بحث ها تا جایی پیش رفته است که ارزهای دیجیتال موجب شکاف در جامعه بانکداری سنتی شده اند. در یک سوی این ماجرا، بارنی فرانک (Barney Frank)، رئیس پیشین کمیته خدمات مالی مجلس آمریکا و یکی از حامیان اصلی قانون داد-فرانک قرار دارد که قرار بود از ایجاد بحران های مالی جلوگیری کند. فرانک که خود عضو هیات مدیره سیگنچر بنک است، در مصاحبه با سی ان بی سی گفت: این بانک به این دلیل تعطیل شد که نهادهای نظارتی می خواستند پیام جدی علیه صنعت ارزهای دیجیتال بفرستند و ما در این اقدام فدا شدیم؛ زیرا بر اساس قوانین، ورشکسته نبودیم. دپارتمان خدمات مالی نیویورک به سرعت این موضوع را تکذیب و اعلام کرد که تصمیمش برای بستن سیگنچر بنک هیچ ربطی به ارزهای دیجیتال ندارد و بیشتر ناشی از یک بحران بزرگ در اعتماد به رهبری این بانک و نگرانی درمورد توانایی آن برای اداره کسب وکار به شیوه ای سالم و مطمئن بوده است.

کدام بانک ممکن است سقوط کند؟

گمانه زنی های زیادی دراین باره وجود دارد که کدام بانک ممکن است در آینده سقوط کند. فرست ریپابلیک بنک (First Republic Bank) از سال گذشته شروع به کاهش میزان سرمایه گذاری خود در ارزهای دیجیتال کرد، اما همچنان گرفتار نگرش منفی سپرده گذاران است. این بانک، هفته گذشته ایمیلی به مشتریان خود ارسال کرد و به آنها اطمینان داد که ارزش سرمایه آن به طور قابل توجهی از حداقل میزان تعیین شده توسط نهادهای نظارتی بیشتر است و همچنین بیش از 60میلیارد دلار اعتبار برای وام گرفتن دارد.

سقوط بانک سیلیکون ولی، سیلورگیت و سیگنچر بنک، توجهات را به کراس ریور بنک (Cross River Bank) جلب کرد؛ همکار ناشر استیبل کوین یو اس دی سی، شرکت سیرکل در فرآیند تسویه حساب خودکار. ژیلز گید (Gilles Gade)، بنیان گذار، مدیرعامل و رئیس این بانک، در مصاحبه ای با تک کرانچ در سال گذشته گفت که ارز دیجیتال در محور استراتژی بلندمدت آنها قرار دارد. او خاطرنشان کرد که کراس ریور بنک می خواهد محصولات و خدمات بیشتری در این حوزه ارائه کند و به سمت یک استراتژی مبتنی بر ارز دیجیتال پیش برود.

البته، ممکن است دیدگاه گید در مورد اینکه بانک می خواهد در مسیر بازار ارزهای دیجیتال حرکت کند برای مشتریان کنونی و بالقوه آن دلگرم کننده باشد. با این حال، دو تحلیلگر برجسته ارزهای دیجیتال، دیوید جرارد (David Gerard) و امی کاستور (Amy Castor) خاطرنشان کردند که با بسته شدن بانک سیلورگیت و سیگنچر بنک، عملا ارزهای دیجیتال به شکل موثری از سیستم بانکی ایالات متحده حذف شده اند. این دو تحلیلگر مداخلات شرکت بیمه سپرده فدرال را هشداری به دیگر بانک ها در ایالات متحده می دانند تا دفاتر مالی خود را اصلاح کرده و به مشتریان بد خدمات ندهند. آنها نوشتند: شرکت های ارز دیجیتال یکی از این مشتریان هستند. این شرکت ها را قبلا با پولشویی و جرم و جنایت مرتبط می کردند و اکنون به میلیاردها دلار پولی ربط می دهند که روزانه وارد بانک ها و از آنها خارج می شوند. برای هر بانکی، ارائه خدمات به این نوع مشتری ها خطرناک است.

این تحلیلگران افزودند: این خبری ترسناک برای صنعت ارزهای دیجیتال است. از دست دادن ارتباط با سیستم بانکی بدترین اتفاقی است که می تواند برای یک شرکت ارزهای دیجیتال بیفتد، مگر اینکه این صنعت بتواند مسیر پرداختی قابل اعتماد برای دلار آمریکا را پیدا کند که موردپذیرش نهادهای نظارتی قرار گیرد. ارزهای دیجیتال در ایالات متحده به عنوان یک محصول مالی ازبین رفته است.

دیوید جرارد خاطرنشان می کند: اینکه ارزهای دیجیتال غیرقابل سانسور و توقف ناپذیرند و نیازی به بانک ها ندارند خوب است، اما بعد از آن باید چه کنیم؟

بازارها از تکرار بحران مالی سال 2008 می ترسند

سقوط بانک سیلیکو ن ولی بزرگ ترین ورشکستگی در ایالات متحده از زمان بحران مالی سال 2008 بوده است، البته با حوزه فعالیتی متفاوت نسبت به آن دوره. کمیته بانک تسویه حساب های بین المللی در سال 2018 نیز درباره سیستم مالی جهانی خاطرنشان کرد که در پی بحران بازارها، مدیران بر افزایش سرمایه به عنوان عامل تعیین کننده ظرفیت بانک ها در مقابله با شوک های نامطلوب تاکید داشتند. اکنون، بانک ها به سرمایه ای حدود 10 برابر بیشتر از سال 2007 نیاز دارند و میزان بدهی آنها نیز کنترل شده است. بانک ها باید از یک نسبت بدهی تبعیت کنند که مشخص می کند چه میزان سرمایه باید در برابر دارایی های خود نگهداری کنند، همچنین قوانین جدید شامل الزامات سختگیرانه تری برای نظارت بر نقدینگی بانک ها است.

یکی از مهم ترین نتایج بحرانی که 15 سال پیش بخش بانکی را فراگرفت، ایجاد چارچوب بازل3 بود که هدف اصلی آن کاهش تنوع سرمایه گذاری بیش از حد در دارایی ها پرریسک است. این چارچوب در ماه ژانویه (دی) اجرایی شد و طی 5سال آینده به اجرا خواهد رسید.

با این حال، جان کوکرین (John Cochrane)، یکی از اعضای ارشد اندیشکده سیاستگذاری هوور در دانشگاه استنفورد بر این باور است که ساختار کلی سیستم مالی کنونی با این فرض که نهادهای نظارتی خطرات را شناسایی کرده و به بانک ها اجازه می دهد تا بدهی زیادی داشته باشند. او در آخرین یادداشت خود می نویسد: ناامیدکننده است که چنین افراد خوبی در چنین سیستمی کار می کنند، اما نمی توانند چیزی به این سادگی را تشخیص دهند. به هر حال، یک سبد سرمایه گذاری متشکل از اوراق بلندمدت خزانه امن ترین حالت ممکن را دارد، مگر اینکه بانک از واریز پول نقد تامین مالی شود. چرا نهادهای نظارتی ما به دنبال امن ترین دارایی های روی زمین هستند و بازهم شکست می خورند؟ اکنون، زمان شروع دوباره است. گزارش های زیادی نشان می دهند که فدرال رزرو در حال بررسی دقیق تر فرآیند نظارت بر بانک های متوسط با احتمال انجام اقدامات افزایش حداقل سرمایه و نقدینگی موردنیاز و آزمون های عملکرد سالانه دقیق تر است.