آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
اخبار کشور
۱۱

انتشار شماره جدید کیهان فرهنگی

تازه ترین شماره کیهان فرهنگی به همراه گفت وگوهای اختصاصی درباره «کنشگری ولایت فقیه، غرب را به چالش کشید»، «الزامات در مسیر تمدن سازی»، «تدبیر سازوکارها و بسیج ظرفیت ها»، «نظام انقلاب، جبهه مقاومت و تمدن دینی»، «نسبت سنجی عدالت و مطالبه گری» و نیز موضوعات متنوع فرهنگی و سیاسی چاپ شد و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

«تاریخ هویت ساز و هویت سازی تاریخی انقلاب» عنوان طلیعه این شماره است که مدیرمسئول با اشاره به ایستادگی و استقامت ملت نوشته است: ایستادگی و استقامت شگفت انگیز، مرزبندی، روشن با دشمن از حیث سیاسی و فرهنگی، و مقابله جانانه با توطئه های گوناگون موجب تمایز ملت و نظام انقلابی ایران از دیگران و مایه حفظ و تداوم هویت انقلاب اسلامی شد و این چنین بود که استقامت هویت بخش و مرزبندی هویت آفرین ملک و ملت، صحنه های درخشان ایام الله تاریخ ساز، 15 خرداد 1342، 19 دی و 29 بهمن 1356، 22 بهمن 1357و 9 دی 1389 و... را در مقاطع مختلفی از تاریخ سیاسی ایران شکل داده است.

44 سال ایستادگی ملت به رهبری امامین راحل و حاضر امت، مرزهای هویت این کشور و نظام را به گونه ای پاس داشته است که مرحله های مختلف فردسازی، جامعه سازی، نظام سازی و تمدن سازی را در یک نگاه کلان علی رغم پستی ها، بلندی ها، کاستی های تحمیلی ناشی از بی تجربگی انقلابیون، دست اندازی ها و مانع تراشی های دشمنان رجعت طلب و عوامل آن ها به لطف و اراده الهی در حال طی کردن است و این همه دلیلی جز اراده و همت بلند امام و امت ندارد؛ همت های بلندی که گام های بلند چهل ساله را رقم می زنند.

دکتر اصلانی در ادامه می افزاید: باید تقویت روحیه انقلابی و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ ارزش های دفاع مقدس را سرلوحه کار قرار داد، سبک زندگی شخصیت های وارسته و انقلابی و مخلص انقلاب و کشور را که نماد انسان سازی اسلام و انقلاب است برای الگودهی تبیین و ترویج کرد و...

این امر نیازمند گام برداشتن هوشمندانه و تشکیلاتی است و به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب «اگر ما قدم برداریم مگر ممکن است کار پیش نرود؟ قدم برداشتن ملازم با پیش رفتن است.»

«من کان لله کان الله له: هر کس برای خدا کار کند خدا هم تمام امکانات و علم و قدرت خود و سنت های آفرینش را در خدمت او قرار خواهد داد.»

«کنشگری ولایت فقیه غرب را به چالش کشید» عنوان نخستین گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد نوروزی است که با اشاره به پیامدها و ارزش های انقلاب اسلامی گفته است: راهبردی که از روز اول انقلاب اسلامی با شعار صدور انقلاب آغاز شد و امروزه ما شاهد صدور ارزش های انقلاب در سطح جهان هستیم. گسترده شدن هرچه بیشتر پیام انقلاب اسلامی در سطح جهان نویدبخش تقویت اقتدار انقلاب اسلامی و هزیمت دشمنان و زمینه ساز ظهور و نیل به آرمانی است که در بیانیه گام دوم مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته که همان عنصر ظهور است.

«الزامات در مسیر تمدن سازی اسلامی» عنوان مصاحبه با دکتر فرهاد قاسمی است که در بخشی از آن گفته است: انسجام داخلی برآمده از مشارکت مردم و جمهوریت نظام طبق آرمان های انقلاب اسلامی از یک سو زمینه را برای شکل دهی محیط مبتنی بر هویت اسلامی یا نظم منطقه ای اسلام پایه فراهم می نماید؛ شاید بتوان به این صورت موضوع را مطرح ساخت که جمهوریت و اسلامیت نظام استحکام ملی را سبب می شود که آن نیز می تواند نظم منطقه ای اسلام پایه به عبارتی شبکه جهانی و منطقه ای اسلامی را سبب شود که این شبکه به عنوان یکی از برجسته ترین کانون های نظم جهانی ایفای نقش نماید. این موضوع می تواند نقطه شروعی برای تمدن سازی اسلامی باشد.

«تدبیر ساز و کارها و بسیج ظرفیت ها» عنوان گفت وگو با دکتر سید حسین شریف الدین است که با اشاره به تدبیر ساز و کارها در نظام اسلامی گفته است: تدبیر ساز و کارها و مکانیسم های لازم برای نیل به یک تمدن (تا جایی که برای نسل های مختلف یک جامعه مقدور است) و هدایت و بسیج همه امکانات و ظرفیت ها در انجام مسیر و پویش و صیرورت بی وقفه در قالب مجموعه ای از فرآیندهای به هم پیوسته و در هم آمیخته است.

«نظام انقلابی، جبهه مقاومت و تمدن دینی» یکی دیگر از عناوین مصاحبه این شماره کیهان فرهنگی است که دکتر سید باقر سیدنژاد درباره مقاومت چنین گفته است: امروزه مقاومت به عنوان یک امر وجودی و پویا، به واقعیت مهمی تبدیل شده و علاوه بر ویژگی های الگو واره ای، در آستانه تبدیل به مهم ترین جبهه کارآمد و فراروی نظام استکباری است که سد راه معنویت مردم است. وی می افزاید: مقاومت فعال و کارآمد بر پایه حق و عدالت است.

«نسبت سنجی عدالت و مطالبه گری در نظام اسلامی» عنوان آخرین گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی ابوطالبی است که چنین گفته است: عدالت خواهی و مطالبه عدالت بحث لازمی است؛ مبحثی است که از باب امر به معروف و نهی از منکر و از باب نصیحت مسئولین می توان به آن نگاه کرد؛ منتها چند شرط دارد. شرط اول این است که عدالت خواهی باید مبتنی بر مبانی و دقیق اسلامی انجام شود؛ شخص مطالبه گر، علاوه بر شناخت مبانی، باید اطلاعات درستی هم از آن عرصه ای که پیرامون آن عدالتخواهی می کند، داشته باشد.

همچنین در این شماره می خوانیم: «نگذاریم تاریخ فراموش شود» رهنمودهای حضرت امام خامنه ای/ «کسی که خدا دارد دلهره ندارد» گفتاری از حضرت آیت الله حسین مظاهری/ «نباید نظام فرهنگی را جزیره ای دید» نوشته دکتر سید سعید زاهد زاهدانی/ «ریشه هتاکی سیستمی غرب» به قلم حجت الاسلام والمسلمین دکتر داود مهدوی زادگان/ «غرب؛ مهد آزادی از انسانیت!» از حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا باقرزاده «علامت مسلمانی؛ محاسبه نفس: نوشته دکتر فیروز اصلانی/ «استاد فکر» به قلم حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی افضلی/«ضرورت تبیین در برابر روایت های جعلی» از قاسم غلامرضایی، «مردی تحلیل ناپذیر!» به قلم علی ریاحی پور و...