آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
سیاست گذاری
۲۱

نوسانات درآمدهای نفتی در دهه 1350 چطور باعث هرج و مرج شد؟‏‏

سیل نفت در اقتصاد ایران

فاطمه نصیری

دنیای اقتصاد: از روز 5 خرداد سال1286 که نخستین چاه نفت خاورمیانه در ایران به مخزن نفتی رسید چگونگی استفاده از درآمدهای حاصل از فروش آن همواره یکی از چالش های سیاستگذاری در ایران بوده است. کارشناسان اقتصادی همواره هشدار داده اند که استفاده مستقیم از این درآمدها تبعات زیادی خواهد داشت. با این حال استفاده از درآمدهای نفتی برای سیاستگذاران بدون دردسر بوده و استفاده از آن وسوسه برانگیز است. مشکل از جایی آغاز می شود که این درآمدها همیشگی نیست؛ قطع جریان این درآمد در کشوری که بودجه اش به نفت وابسته باشد، می تواند اقتصاد را با بحران مواجه کند. در حال حاضر که زمزمه هایی از احتمال بازگشت طرفین قرارداد برجام بر سر میز مذاکره مطرح شده است، بحث استفاده از درآمدهای نفتی اهمیت بیشتری پیدا می کند. بازخوانی تجربیات تاریخی در زمینه چگونگی استفاده از این درآمدها می تواند چراغ راهی برای تصمیم گیری های آینده و پرهیز از اشتباهات گذشته باشد.

شیوع تورم نفتی

عموما به رابطه ای که میان بهره برداری از منابع طبیعی و خرج کردن بی محابای درآمدهای حاصل از آن با تورم و رکود در بخش صنعت وجود دارد بیماری هلندی گفته می شود. این وضعیت معمولا زمانی رخ می دهد که درآمدهای یک کشور از روال عادی خود خارج شود. این تغییر وضعیت می تواند ناشی از کشف یک منبع جدید طبیعی یا افزایش قیمت این منابع باشد. بنابراین زمانی که این حالت رخ می دهد و دولت از درآمد افزایش یافته خود به صورت مستقیم استفاده می کند، صنعت دچار رکود شده و تورم افزایش پیدا می کند. اما دلیل این مساله چیست؟ چرا درآمدی که باید رفاه بیشتری را برای مردم یک کشور به ارمغان بیاورد به پدیده ای بلا آفرین تبدیل می شود؟ دلیل اصلی ایجاد رکود در بخش صنعت کشور را می توان در تاثیری که این درآمدها بر نرخ ارز دارند جست وجو کرد. در واقع زمانی که قیمت نفت افزایش پیدا می کند، کشور صادرکننده نفت ارز بیشتری دریافت کرده و اقدام به خرج کردن آن می کند.

همین امر موجب می شود که ارزش پول کشور صادر کننده نفت بیش از ارزش واقعی آن باشد. با وجود آنکه قیمت ارز خارجی در چنین شرایطی پایین می آید اما باثبات نبوده و دارای نوسان است. بنابراین در اولین گام نوسانات نرخ ارز موجب بروز بی ثباتی و عدم اطمینان می شود که برای صادرات و سایر معاملات بازرگانی مانند سرمایه گذاری خارجی زیان آور است. علاوه بر آن صنایعی که مبتنی بر منابع طبیعی هستند از قدرت بالایی برخوردار شده و با پرداخت دستمزدهای بالاتر، صحنه رقابت در میان صنایع را بر هم زده و زمین بازی را به نفع خود غیر مسطح می کنند. بسیاری از کارشناسان معتقدند زمانی که قیمت نفت افزایش پیدا می کند افزایش هزینه های زندگی و تورم در یک چرخه قرار می گیرد. در واقع همزمان با بالا رفتن قیمت نفت و تزریق آن به جامعه، مردم پول بیشتری برای خرج کردن خواهند داشت.

بنابراین به صورت طبیعی تقاضا در جامعه افزایش پیدا می کند. حال باید دید که کشور مورد نظر تا چه حدی توانایی برآورده کردن این تقاضا را خواهد داشت؟ برای پاسخ به این پرسش این مساله را باید در نظر گرفت که همزمان با افزایش تقاضا در اقتصاد، صنایع به مرور قدرت خود را در بازار جهانی از دست داده و میدان را به واردات واگذار می کنند. بنابراین تاجایی که تقاضای کالاهای قابل تجارت با واردات خنثی شوند، تورم در چنین کالاهایی رخ نخواهد داد. اما مساله آن است که حتی در صورت خنثی کردن تقاضای کالاهای قابل تجارت، کالاهای غیر قابل تجارتی مانند زمین و مسکن پاسخگوی تقاضای موجود نخواهند بود و با افزایش قیمت مواجه خواهند شد.

در موازات این اتفاقات، تقاضا برای کالاهای عمومی نیز افزایش پیدا کرده و مخارج دولت به صورت چشمگیری رو به افزایش می گذارد. به همین علت است که حرکت بی محابا به سمت توسعه توسط دولت های صادرکننده نفت با اتکا به درآمدهای نفتی موجب می شود که دولت نه تنها نتواند پاسخگوی تقاضای به وجود آمده باشد، بلکه در بودجه خود با کسری مواجه شود. این مسائل در شرایطی اتفاق می افتد که کشور مورد نظر توانایی خنثی سازی تقاضای کالای قابل تجارت را داشته و از افزایش قیمت آن جلوگیری کند. اما بسیاری از کشورهای نفتی توانایی خنثی سازی این تقاضا را نداشته و همزمان دچار رکود در صنایع، افزایش قیمت کالاهای قابل تجارت و غیر قابل تجارت و کسری بودجه می شوند.

حرکت ایران به سوی رویای بزرگ

بررسی تاریخ تحولات اقتصاد ایران نشان می دهد که استفاده بی محابا از درآمدهای نفتی در بودجه ایران در دهه 50 بحران آفرین بوده است. تا پیش از مهرماه سال 1352 قیمت هر بشکه نفت صادراتی ایران معادل 67/ 1 دلار بود که در این ماه به 08/ 3 دلار رسید. این افزایش قیمت به همین جا ختم نشد و در دی ماه همان سال قیمت نفت خود را به بشکه ای 23/ 9 دلار رساند. در نهایت در آبان سال 1353 قیمت هر بشکه نفت 22/ 10 دلار بود. این به آن معناست که درآمدهای حاصل از درآمدهای نفتی که در سال 1351 کمتر از 5/ 2 میلیارد دلار بود در سال 1353 به حدود 21 میلیارد دلار افزایش یافت. این افزایش بی سابقه قیمت های جهانی نفت در سال های ابتدایی دهه 1350 موجب شد تا دستگاه حکومتی ایران احساس کنند قید و بندهای مالی که تا پیش از این محدودیتی برای رسیدن به توسعه محسوب می شد از بین رفته و برنامه های جاه طلبانه توسعه خواهی، بدون توجه به مسائل مربوط به بخش خصوصی امکان پذیر است.

شاید با بررسی وقایع گذشته این مساله به ذهن متبادر شود که در ابتدای دهه 1350 شمسی دسترسی به اطلاعاتی که ما اکنون در اختیار داریم دشوار بوده و تصویری از افزایش درآمدهای حاصل از منابع طبیعی وجود نداشته. اما بررسی خاطرات شفاهی دولتمردان آن زمان نشان می دهد که افرادی مانند عبدالمجید مجیدی، که در سال های 1351 تا 1356 به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه فعالیت می کرده از مشکلات آگاه بوده است. علاوه بر مجیدی علینقی عالیخانی نیز که در سال1341 تا 1348 وزیر اقتصاد بوده، با وجود آنکه در سال های رونق نفتی دیگر سمتی در دستگاه دولتی نداشته، در خاطرات خود به تحولات اقتصادی پس از افزایش قیمت نفت اشاره می کند و استفاده مستقیم از این درآمدها را یکی از خطاهای مهم سیاستگذاری اقتصادی در دهه 1350 می داند.

تعهدات دولت پس از هر افزایش قیمت

عبدالمجید مجیدی در مصاحبه خاطرات شفاهی خود که توسط دانشگاه هاروارد در سال 1364 صورت گرفته است، به افزایش مخارج دولت در پی افزایش درآمدهای حاصل از فروش نفت اشاره می کند و می گوید: «وقتی قیمت نفت قرار بود بالا برود، ما وحشتمان می گرفت چون همیشه بیش از آنچه عملا درآمد اضافه شود، تعهدات اضافه می شد یعنی پیش از اینکه حتی اعلام بشود که قیمت چیست، تعهدات و به حساب، اعتبارات لازم تقاضاشده بود. بنابراین ما همیشه درگیر این بودیم که چه جوری جواب تقاضا را بدهیم. بنابراین درست است که درآمد اضافه می شد، اما همیشه ما بدهکار و از تقاضا عقب بودیم. فاصله اعتبارات طرح ها، اعتبارات مورد درخواست با آنچه ما عملا می توانستیم انجام بدهیم خیلی زیادتر بود.» علاوه بر آن در جای دیگری از خاطرات خود به تغییر وضعیت از پولداری به کسری بودجه اشاره کرده و می گوید: «هیچ وقت این مساله مطرح نشد که ما این قدر (زیاد) پول داریم که نمی دانیم با آن چه کنیم. هیچ وقت در مورد ایران که من هیچ وقت خاطرم نمی آید. ما همیشه گرفتاری کسری بودجه داشتیم.»

تشنه رهایی از محدودیت مالی

عموما کشورهایی که در مسیر توسعه قرار دارند، همواره با معضل محدودیت انتخاب به دلیل محدودیت منابع مالی دست و پنجه نرم می کنند. ایران نیز از جمله کشورهایی بود که در ابتدای دهه 1350 حدودا یک دهه از مسیر صنعتی شدن را پشت سر گذاشته و آینده بلندپروازانه ای را برای اقتصاد خود متصور بود. به همین دلیل به محض بالا رفتن قیمت نفت، درآمدهای حاصل از آن در مسیر همان آرزوها قرار گرفت، اما ناگهان شرایط تغییر کرد؛ تورم به وجود آمد و دولت برای کنترل قیمت ها دست به سرکوب قیمتی زد که طبیعتا بی فایده بود. مجیدی درباره این اقدامات گفته است: «همین مساله تورم قیمت ها، بحثی بود که ما داشتیم که خیلی ایجاد ناراحتی هم کرد، خیلی هم عصبانیت ایجاد کرد، این بود که من به عنوان مسوول سازمان برنامه می گفتم اگر شما می خواهید قیمت ها بالا نرود باید جلوی تورم را بگیرید. دولت بایدکمتر خرج کند. مشکل آنجا است که دولت دیگر پول می ریزد توی بازار و در نتیجه قیمت ها می رود بالا. اگر شما واقعا نگران بالا رفتن قیمت ها هستید، دولت نباید این قدر پول بریزد توی بازار.

در نتیجه با آمار هم نشان می دادم که حجم مصرف عمومی، مصرف دولتی، چقدر سریع رشد کرده و در نتیجه تولید و عرضه کردن کالاها و خدمات چقدر محدودیت داشته و در نتیجه چرا این قدر قیمت ها بالا رفته و تورم ایجاد شد. این بحث را متاسفانه کسی گوش نمی داد و به دعوا و به بغض و به ناراحتی کشیده می شد. برای اینکه لازمه اش این بود که از بعضی طرح های عمرانی یک خرده جلوگیری می شد. یا اینکه بعضی بودجه های جاری وزارتخانه ها باید محدود می شد. یا اینکه بعضی از برنامه هایی که دستگاهای دولتی داشتند بایست یک مقدار تعدیل می شد. چون نمی خواستند بکنند، در نتیجه می رفتند دنبال راه حل های دیگر. می گفتند نه خیر اینکه باز دارد تئوری اقتصادی برای ما می گوید. می شود رفت کسی که گران فروشی می کند را گرفت انداخت توی زندان. یا مامورین کنترل قیمت بگذاریم که اینها این قدر گران نفروشند به مردم.» بررسی خاطرات تکنوکرات های دیگری مانند عالیخانی، مهر تاییدی بر مخالفت های مذکور است.

او در کتاب خاطرات خود که با نام «اقتصاد و امنیت» به چاپ رسیده است، در این باره می گوید: «به هر حال این بحث بود که ما بتوانیم تدریجی، پول ها را به صورت صحیح مصرف کنیم. در این مورد هم اینها در سازمان برنامه یادداشت هایی نوشتند و به دولت دادند که بهتر است که خیلی با احتیاط عمل کنیم و هم دوست و همکار من، دکتر یگانه (محمد یگانه) مفصل به دولت در این باره اعلام خطر کرد. حتی آن موقع چون ارز زیاد شده بود، می خواستند قیمت ارز را بیاورند پایین. او بحق مخالفت کرد. گفت این کار را نکنید؛ برای اینکه با ارزان کردن ارزهای خارجی، شما بزرگ ترین لطمه را به صنایع داخلی و به فعالیت اقتصادی داخلی می زنید چون هرکاری که بخواهید بکنید، صرفش در این است که از خارج وارد کنید.

علت این هم که ارزتان قوی شده و به نظرتان ارزهای خارجی ارزان شده، این است که یک پول بادآورده ای گیرتان آمده وگرنه دلیل اقتصادی اساسی و ریشه ای ندارد و با این کاری که می کنید، دارید آینده خودتان را خراب می کنید. اما به این حرف ها گوش ندادند که ندادند.» بنابراین با وجود آنکه در بدنه داخلی حکومت مخالفت های کارشناسی در مورد چگونگی خرج کردن پول نفت وجود داشت، هیچ گاه این توصیه ها مورد توجه قرار نگرفت.

سیل ویرانگر آرزوها

پس از گذشت 44 سال از انقلاب اسلامی، تئوری های مختلفی در مورد دلایل وقوع این انقلاب شکل گرفته است. هرچند تحولاتی مانند انقلاب ها محصول یک دلیل مشخص نیست و متاثر از عوامل مختلفی است با این حال تحولات اقتصادی را می توان یکی از عوامل مهم انقلاب 57 دانست. مجیدی نیز در خاطرات خود به جلسه ای در سال 1355 اشاره می کند که مشکلات و گرفتاری های متعدد موجب می شود که محمدرضا شاه با حالت مغموم و افسرده ای بپرسد«چطور شد یک دفعه به این وضع افتادیم؟» مجیدی نیز ادامه این وضعیت را چنین روایت کرده است که: «خب آقایان همه ساکت بودند. من گفتم: قربان اجازه بفرمایید من به عرضتان برسانم. ما درست وضع مردمی را داشتیم که در دهی زندگی می کردند و زندگی خوشی داشتند و منتها، خب، گرفتاری این را داشتند که خشکسالی شده بود و آب کم داشتند و آن قدر آب نداشتند که بتوانند کشاورزی بکنند.

خب، هی آرزو می کردند که باران بیاید و باران بیاید. یک وقت سیل آمد. آن قدر باران آمد که سیل آمد. زد تمام این خانه ها و زندگی و زمین های مزروعی اینها همه را خراب کرد. آدم ها خوشبختانه زنده ماندند و توانستند جانشان را به در ببرند. ولی زندگی شان از همدیگر پاشید و اصلا معیشتشان به هم ریخت. ما هم درست همین وضع را داریم. ما مملکتی بودیم که داشتیم به خوشی زندگی می کردیم. خب، پول بیشتری دلمان می خواست. درآمد بیشتری دلمان می خواست که مملکت را بسازیم. یک دفعه این درآمد نفت که آمد مثل سیلی بود که تمام زندگی مارا شست و رفت.

اعلیحضرت هم خیلی از این حرف من خوششان نیامد و ناراحت شدند و پاشدند و جلسه را تمام کردند و رفتند بیرون. همه به من اعتراض کردند که این چه حرفی بود زدی؟ گفتم آقایان، این واقعیت است. بایست به اعلیحضرت بگوییم. این درآمد نفت است که پدر ما را درآورد.» این سطور به خوبی می تواند بیانگر عدم اعتماد و نپذیرفتن توصیه های کارشناسانه در دهه 1350 باشد که به دلیل تمرکز قدرت و اصرار بر توسعه پدرسالانه موجی از تورم و عدم اطمینان را برجای گذاشت. بررسی این تجارب از آن جهت دارای اهمیت است که در صورت رفع تحریم ها، امکان استفاده از درآمدهای نفتی در جهت کاهش قیمت ارز و کسب شهرت از این مدخل وجود دارد. این در شرایطی است که در حال حاضر خود تاسیسات مربوط به بهره برداری نفت و گاز در ایران، برای ادامه حیات به سرمایه گذاری های قابل توجه نیاز دارد. بنابراین پرسشی که وجود دارد این است که در صورت مهیا شدن شرایطی برای کاهش نرخ ارز با استفاده از درآمدهای ارزی، سیاستگذار کدام تصمیم را برمی گزیند. کسب حسن شهرت به بهای تورم دوباره یا اعتماد به توصیه های علم اقتصاد؟