آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
اخبار کشور
۱۱

خبر

رئیس کل دادگستری هرمزگان تشریح کرد : درآمد 750 میلیارد تومانی دولت، بخش خصوصی و خطوط کشتیرانی با رفع مشکل 5 هزار کانتینر معطل

رئیس کل دادگستری هرمزگان با اعلام رفع موانع و استرداد پنج هزار کانتینر از درآمد750 میلیارد تومانی بخش خصوصی، دولتی و خطوط کشتیرانی در نتیجه برگشت این کانتینر ها به چرخه حمل ونقل خبر داد.

مجتبی قهرمانی به خبرگزاری میزان گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی در دوران نوین تحول قوه قضائیه؛ رصد فرآیندهای جاری بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی به موازات ساماندهی امور مرتبط با آنها از اولویت های دستگاه قضایی و از جمله مسائل اصلی و ریشه ای استان هرمزگان در این دوران است.

قهرمانی افزود: به همین منظور و با توجه به دستورات رئیس قوه قضائیه مبنی بر ضرورت تلاش و کمک رسانی به دولت در راستای محور های برنامه هفتم توسعه به ویژه موضوع پیشرفت اقتصادی همراه با عدالت، افزایش تعامل و هم افزایی میان دستگاه قضایی و دولت نیز از اهم اولویت های دادگستری هرمزگان است.

وی ادامه داد: در راستای تحقق این امر، اقدامات موثری برای تسهیل تجارت در حوزه بنادر و گمرکات صورت گرفته که از جمله مهم ترین آنها می توان به موضوع رفع توقف، فعال سازی، استرداد و آزادسازی حدود پنج هزار کانتینر و برگشت آنها به چرخه حمل ونقل کشور اشاره کرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان درخصوص جزئیات این اقدام دستگاه قضایی اظهار داشت: پیرو تاکیدات رئیس قوه قضائیه و مصوبات سفر تخصصی وی به استان هرمزگان و همچنین در نتیجه پیگیری ها و اقدامات موثر قضایی و 15 بازدید این جانب از مجموعه بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی در یک سال اخیر، پالایش دقیق کالا و کانتینر های موجود در بندر شهید رجایی بندرعباس و انجام پروژه انبارگردانی که یکی از اقدامات بی سابقه در حوزه بنادر و گمرکات کشور است در دستور کار دستگاه قضایی استان هرمزگان قرار گرفت.

قهرمانی با اشاره به اینکه از مجموع این کانتینر های آزاد شده تعداد چهار هزار و 947 دستگاه در نتیجه عملیات ساماندهی سازمان اموال تملیکی به چرخه بازگشته اند؛ گفت: چهار هزار و 27 کانتینر مربوط به اعاده کالا های متروکه به مالکان و واحدهای تولیدی و تعداد، 338 کانتینر پس از معدوم کردن کالا های مضر سلامت، 500 کانتینر پس از فروش کالا های مربوط به حوزه متروکه و 82 کانتینر پس از فروش کالا های توقیفی مربوط به حوزه قاچاق، آزادسازی و مسترد شده اند.

وی بیان داشت: در نتیجه اقدامات انجام شده برای تعیین تکلیف کانتینر های بلاصاحب نیز پس از اجرای پروژه بزرگ انبارگردانی در بندر شهید رجایی بندرعباس، 23 دستگاه کانتینر با شناسایی صاحب کالا مسترد شده است و حدود هزار و 100 دستگاه دیگر نیز در مراحل نهایی تعیین تکلیف و برگشت به چرخه است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان خاطرنشان کرد: عواید سالیانه حاصل از اجاره این کانتینرها، به طور میانگین مبلغی حدود 750 میلیارد تومان است و به این ترتیب با ورود دستگاه قضایی ضمن جلوگیری از خسارت های بیشتر ناشی از عدم النفع این موضوع، منافع و درآمد قابل توجهی نیز عاید دولت، بخش خصوصی و خطوط کشتیرانی می شود.

قهرمانی همچنین با اشاره به کمبود کانتینر به عنوان ظرف حمل کالا در سطح کشور، این موضوع را یکی از مشکلات اساسی خطوط کشتیرانی و بخش خصوصی برای توسعه تجارت و حمل ونقل کالا برشمرد و گفت: کمبود کانتینر علاوه بر ایجاد تاخیر در صادرات و واردات کالا و تحمیل هزینه های دموراژ و انبارداری؛ سبب بالا رفتن قیمت نهایی کالا نیز می شود که با توجه به این موضوع در نتیجه اقدامات دستگاه قضایی استان هرمزگان بخشی از مشکلات مبتلابه در این حوزه نیز رفع شده است.

وی ضمن تشکر از همکاری خوب دستگاه های متولی برای شناسایی، استرداد و آزادسازی این 5 هزار کانتینر و بازگشت آنها به چرخه حمل ونقل کشور، تاکید کرد: دستگاه قضایی در راستای ماموریت های محوله برای کمک به دولت و همچنین با توجه به وظایف ذاتی خود به منظور نظارت بر حسن اجرای قوانین و صیانت از حقوق عامه، از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

صدور رای بدوی در سال جاری رسیدگی به پرونده عوامل داعشی حمله تروریستی به حرم شاهچراغ(ع) پایان یافت

رئیس کل دادگستری استان فارس از صدور رای دادگاه در مهلت قانونی مطابق ماده 404 قانون آئین دادرسی کیفری و پیش از اتمام سال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری میزان، با اخذ آخرین دفاع از متهمین در دهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عاملین مشارکت در حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز، رئیس کل دادگستری استان فارس از صدور رای دادگاه در مهلت قانونی مطابق ماده 404 قانون آئین دادرسی کیفری و پیش از اتمام سال خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی با بیان اینکه رسیدگی به این پرونده در 10 جلسه در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز با حضور کلیه متهمین، وکلای مدافع آنان و شکات پرونده برگزار شد، گفت: روند رسیدگی به این پرونده حساس از هجدهم بهمن ماه آغاز شده بود.

موسوی با بیان اینکه هر پنج متهم پرونده مذکور از اتباع بیگانه و عضو گروه تروریستی داعش هستند، افزود: کلیه متهمان از حق داشتن وکیل برخوردار بودند و با توجه به عجز آنان از معرفی وکیل تعیینی، وکلای تسخیری مسئولیت دفاع از آنان را برعهده داشتند و در مقاطع زمانی مختلف با متهمین ملاقات داشتند.

وی با بیان اینکه تعداد دیگری از متهمین مرتبط با این پرونده که رسیدگی به اتهامات آنان قرار بود در استان تهران و سایر استان ها انجام شود با عدم صلاحیت به دادگاه انقلاب اسلامی شیراز واگذار شد گفت: پیش از این نیز دو تن از این متهمان در جریان رسیدگی به پرونده به عنوان مطلع در دادگاه حاضر و اظهارات آنان اخذ شد.

گفتنی است حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شب 4 آبان ماه امسال منجر به شهادت 13 تن از زائران و خادمان شد.

کشف یک خودروی بمب گذاری شده در خیابان شهید بهشتی تهران

فرمانده انتظامی پایتخت از کشف یک خودرو بمب گذاری شده در خیابان شهید بهشتی تهران و خنثی سازی آن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار عباسعلی محمدیان گفت: در ساعت 18 روز جمعه مورخه 26 اسفندماه 1401، در تماس فردی از شهروندان تهرانی با مرکز فوریت های پلیسی 110 مبنی بر وجود بسته ای مشکوک در زیر خودرو سواری شخصی اش، ماموران گشت 110 تهران بزرگ را به محل اعلام شده در خیابان شهید بهشتی تهران کشاند.

محمدیان افزود: در بررسی اولیه بسته مشکوک چسبیده شده در زیر خودرو مشاهده شد، بنابراین ماموران متوجه بمب گذاری خودرو مذکور شدند. ماموران بلافاصله نسبت به ایمن سازی منطقه و ایجاد فاصله مطمئنه از خودرو اقدامات لازم را انجام دادند و محدودیت تردد در خیابان شهید بهشتی اعمال و در فاصله زمانی کمتر از 10 دقیقه ، تیم چک و خنثی سازی بمب در محل حاضر و نسبت به خنثی سازی بمب اقدام کردند.

وی ادامه داد: در تحقیقات اولیه مشخص شد که صاحب خودرو فاقد هرگونه مسئولیت اجرایی مهم در دستگاه های دولتی است؛ با توجه به تحقیقات اولیه به نظر می رسد، انگیزه بمب گذاری به دلیل اختلافات شخصی بوده است. اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

رئیس مجلس: دولت و مجلس برای بهبود معیشت مردم تلاش می کنند

رئیس مجلس با اشاره به مشکلات اقتصادی گفت: تمام توان دولت و مجلس در راستای بهبود وضعیت معیشتی مردم و مهار تورم به کار گرفته شده است.

محمدباقر قالیباف صبح جمعه در حاشیه بازدید از یک طرح صنعتی در زرند در جمع خبرنگاران اظهارداشت: با توجه به وضعیت اقتصاد و تورم برنامه ریزی ها و تلاش در راستای مهار تورم و بهبود وضعیت اقتصادی متمرکز شده است.

وی گفت: دولت و مجلس در کنار هم تلاش می کنند وضعیت معیشتی مردم بهبود یابد و قدرت خرید مردم نیز افزایش پیدا کند.

قالیباف با اشاره به ظرفیت های فولادی در استان کرمان گفت: معادن گسترده و صنایع در بخش فولاد در استان کرمان قابل توجه هستند و باید از این ظرفیت ها برای تولید ثروت و توسعه و رفع محرومیت زدایی استفاده شود.

رئیس مجلس بیان کرد: تنها در مجموعه فولاد زرند زمینه تولید 30 میلیون تن فولاد مهیا و زنجیره فولاد تکمیل شده است.

وی گفت: استان کرمان ظرفیت های زیاد معدنی دارد که باید برای توسعه معادن و جلوگیری از خام فروشی و ایجاد زنجیره های صنعتی تلاش شود.

رئیس مجلس گفت: در زمینه مکان یابی و استقرار مجموعه های فولادی باید در برنامه پنج ساله هفتم و سیاست های درازمدت تجدید نظر صورت گیرد ضمن اینکه باید از این ظرفیت ها بیشتر استفاده کنیم تا زمینه اقتصاد غیرنفتی مهیا شود.

قالیباف درخصوص مشکلات کارگران مجموعه فولاد نیز گفت: حقوق ها نسبت به گذشته افزایش یافته با این وجود مشکلات اقتصادی این قشر زیاد است و با توجه به تورم شاهد بروز مشکلاتی در این زمینه هستیم که تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات اقتصادی به کار گرفته ایم.

استاندار چهارمحال وبختیاری در گفت وشنود با خبرنگاران: هیئت دولت طرح های توسعه شهرستان های کوهرنگ و اندیکا را تصویب و ابلاغ کرد

شهرکرد- خبرنگار کیهان: استاندارچهارمحال وبختیاری گفت:هیئت دولت طرح های توسعه شهرستان کوهرنگ در این استان و شهرستان اندیکا در استان خوزستان را تصویب و برای اجرا ابلاغ کرد.

غلامعلی حیدری که درگفت و شنود3ساعته با خبرنگاران سخن می گفت افزود: برای اجرای طرح های توسعه این مناطق اعتبارات ویژه تامین شده است.

وی میزان این اعتبارات را فعلا اعلام نکرد و اظهار داشت: شهرستان های کوهرنگ و اندیکا از مناطق محروم و فاقد زیرساخت های لازم و اساسی در زمینه های مختلف در کشور هستند.

استاندار ادامه داد: با اجرای طرح های توسعه دو منطقه یاد شده در زمینه های گوناگون متحول و دگرگون خواهند شد.

حیدری در این گفت وشنود با اشاره به اینکه مقدمات بهره برداری از بزرگ ترین طرح ملی آب رسانی پایدار موسوم به طرح انتقال آب (بن -بروجن) در استان چهارمحال وبختیاری فراهم شده است تصریح کرد: با بهره بر داری از این طرح که مصوبه دولت های آقایان محمود احمدی نژاد و حسن روحانی و تایید دولت فعلی آیت الله سیدابراهیم رئیسی است، بیش از500هزار نفر از مردم در این استان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند خواهند شد.

وی تاکید کرد: شایسته نیست استان چهارمحال وبختیاری که سرچشمه 3رودخانه بزرگ کارون ، دز و زاینده رود است ، آب آشامیدنی برخی از شهرها و روستاهای آن با تانکر آبرسانی شود.

حیدری ادامه داد:280نفرجوان بیکار در فولاد سفید دشت «برای اشتغال به کار ثبت نام کردند و 170نفر جوان دیگر در شرکت فولاد «تاراز» تولیدکننده ورق های گالوانیزه در چهارمحال وبختیاری درحال ثبت نام هستند.

حیدری با اشاره به سفر رئیس جمهور و تعدادی از اعضای هیئت دولت سیزدهم به چهارمحال وبختیاری اظهارکرد: در این سفر طرح های پیشران و مهم استان با اولویت مناطق محروم براساس رعایت عدالت در نقاط مختلف شهرستان ها مورد توجه قرار گرفت.

وی توضیح داد: شرکت های شستا و صندوق بازنشستگان که زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند و همچنین بنیاد مستضعفان در امور اقتصادی چهارمحال وبختیاری مشارکت می کنند.