آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
بازرگانی
۵

خبر

تشکیل سازمان بازرگانی، یک خطای محاسباتی بزرگ است

یک نماینده مجلس با انتقاد از تشکیل سازمان بازرگانی گفت: اگر مشکل دولت تنظیم بازار است باید ایرادات فعلی احصا و اولویت بندی و در جهت حل آنها برنامه ریزی شود.

به گزارش خبر گزاری تسنیم، پس از آنکه چندین نوبت تشکیل وزارت بازرگانی مطرح و در نهایت به جایی نرسید، دولت این بار لایحه ای برای تشکیل سازمان بازرگانی را با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. از آنجایی که تشکیل سازمان بازرگانی موضوعی نیست که دولت به تنهایی بتواند درباره آن تصمیم گیری کند و مجلس تصمیم گیر نهایی درباره تشکیل سازمان بازرگانی است. در این رابطه با علیرضا عباسی؛ نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی گفت وگو کردیم تا نظر مجلس را در این رابطه جویا شویم. وی با اشاره بر اینکه در یک قرن گذشته به دفعات مجموعه بازرگانی در وزارت صنایع ادغام و بعد از مدت کوتاهی مجددا از آن تفکیک شده است، گفت: این مساله نشان می دهد آسیب شناسی جدی در رابطه با موضوع استقلال یا ادغام بازرگانی صورت نگرفته است. عباسی افزود: یکی از موضوعاتی که هیچ کس به آن نمی پردازد این است که ادغام واقعی در هیچ کدام از دوره ها به معنای تمام آن صورت نگرفته و نیروی انسانی و ساختارهای لازم و سیاستگذاری های موردنیاز به مجموعه جدید سپرده نشده است و از ساختار ناتمامی به این صورت نمی توان انتظار بهبود اوضاع را داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به یکی از مشکلاتی که در زمان وجود وزارت بازرگانی هم در وزارت صمت و هم در وزارت جهادکشاورزی وجود داشت، گفت: مساله عدم هماهنگی بخش تولید، توزیع، صادرات، واردات محصولات است.

او افزود: البته با حذف وزارت بازرگانی و تصویب قانون تمرکز وظایف در وزارت جهادکشاورزی (یا همان قانون انتزاع) در سال 91، مشکل ناهماهنگی قسمت تولید با تجارت در این وزارتخانه کمی سامان پیدا کرد ولی متاسفانه دولت آقای روحانی به ویژه در 2سال پایانی خود این قانون را به شکل ناقص و سلیقه ای اجرا کرد و موجب بروز مشکلات زیادی برای فعالان بخش کشاورزی شد.

عباسی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم بار دیگر مساله تفکیک بخش بازرگانی از صمت و جهادکشاورزی را به جریان بیندازیم و این بار با یک چرخش به جای وزارت، سازمان بازرگانی را مطرح کنیم، در هر دو حالت با سپردن قسمتی از تصمیم گیری ها به بخش تولید و قسمتی دیگر به حوزه تجارت و بازرگانی مجددا نابسامانی در این حوزه افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: اقدامی که در اکثر کشورهای دنیا سال های قبل منسوخ شده است، چراکه وزارت یا سازمان بازرگانی ذاتا واردات محور است و جهت تامین کالای اساسی نگاه به واردات دارد؛ در صورتی که مجموعه وزارت جهادکشاورزی و صمت جهت تامین نیازهای کشور تولیدمحور است و در صورت عدم تامین اقدام به واردات موقت می کند. وی افزود: لذا این اقدام دولت، اقدامی عجولانه، منفعلانه و غیر کارشناسی است و به نظر می آید نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه بر مشکلات خواهد افزود. این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اقدام دولت برای تشکیل سازمان بازرگانی یا ادامه همان وزارت واردات (بازرگانی) در حقیقت پاک کردن صورت مساله مشکلات بخش تولید و تنظیم بازار است گفت: اگر مشکل دولت تنظیم بازار است باید ایرادات فعلی احصا و اولویت بندی و در جهت حل آنها برنامه ریزی شود.

عباسی افزود: اگر ایراد در زیرساخت هاست تامین شود، اگر نیروی انسانی متخصص موردنیاز است تامین کند، اگر مدیران نالایق سر کار هستند آنها را با مدیران شایسته و توانمند و دلسوز جایگزین کند، تغییر ساختار و تشکیل ساختاری جدید ولی تکرار همان دور باطلی است که 11 بار تکرار شده است و باید به جای این کار کارشناسانه و مسوولانه به حل مشکلات بخش تولید و تنظیم بازار بپردازیم و از کارهای کلیشه ای مثل تغییر ساختار جدا بپرهیزیم. این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخش بازرگانی اساسا توجهی به تولید ندارد و نگاه اصلی آن در تنظیم بازار، بر پایه واردات است، گفت: اگر ما قصد حمایت از تولید داخلی را داریم، با تاسیس سازمان یا وزارت بازرگانی نه تنها به سمت تحقق اهداف تعیین شده برای تفکیک وزارت صمت و جهادکشاورزی نمی رویم، بلکه بالعکس موجب آسیب رسیدن به بخش تولید، چه در حوزه کشاورزی و چه در حوزه صنعت می شویم و رونق تولید و حرکت به سمت خودکفایی دچار مشکل اساسی خواهد شد. عباسی افزود: لازم است که دولت تجدیدنظر جدی در تصمیم خود برای تشکیل سازمان بازرگانی داشته باشد و به جای آن اصلاحات اساسی را در وزارتخانه های تولیدی خصوصا جهادکشاورزی در دستور کار قرار دهد.

میوه طرح تنظیم بازار در حال توزیع است

مدیر سازمان تعاون روستایی استان تهران گفت: توزیع میوه طرح تنظیم بازار تهران در استان تهران آغاز شده است.به گزارش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، محمد لشکری، مدیر سازمان تعاون روستایی استان تهران در گفت وگویی تلویزیونی گفت: بنا بر تصمیمات کمیته راهبردی تنظیم بازار استان، سازمان میادین میوه و تره بار تهران مسوولیت توزیع میوه طرح تنظیم بازار (سیب درختی و پرتقال) را در میادین میوه و تره بار کلان شهر تهران و شهرستان ری بر عهده دارد و توزیع شهرستانی که با نظارت سازمان تعاون روستایی استان تهران توسط بخش خصوصی ذخیره شده است با جانمایی غرفه ها و هماهنگی های لازم با مسوولان شهرستانی از 24اسفند 1401 آغاز شده است. وی در ادامه افزود: سیب درختی و پرتقال سهمیه شهرستان های استان به مقدار کافی ذخیره شده و طی نظارت های صورت گرفته دارای کیفیت مطلوب بوده و برابر تصمیمات کمیته راهبردی تنظیم بازار استان، 20 تا 30 درصد کمتر از میانگین نرخ بازار عرضه می شود.

شیرینی شب عید افزایش قیمت ندارد

رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران با اشاره به اینکه تقاضای خرید شیرینی کاهش یافته است، گفت: شیرینی شب عید افزایش قیمت نخواهد داشت. علی بهر‎ه‎مند در گفت وگو با «ایسنا» با بیان اینکه قیمت شیرینی شب عید افزایش نخواهد داشت، گفت: شیرینی قیمت مصوب ندارد و براساس عرضه و تقاضا، مواد مصرف شده، سود متعارف و هزینه های جانبی تعیین می شود. وی ادامه داد: هیچ کمبودی در مواد اولیه تولید شیرینی نداریم و همه مواد موردنیاز به وفور وجود دارد، فقط هزینه های تولید بالا رفته است. رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران اظهار کرد: سال های قبل، تقاضا برای خرید شیرینی در جعبه های دو تا سه کیلویی بیشتر بود ولی در حال حاضر تقاضا برای خرید شیرینی های با وزن های کمتر، بیشتر شده و در مجموع تقاضای خرید شیرینی کاهش یافته است.