آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
دنیا
۴

جهان در انتظار نتایج سفر شی به روسیه است

دیدار بزرگان در کرملین

انتظار می رود شی جین پینگ، رهبر ارشد چین، هفته جاری با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار خواهد کرد؛ دیداری که می تواند پیامدهای گسترده ای برای جنگ در اوکراین و روابط آشفته بین پکن و واشنگتن داشته باشد. «دیوید پیرسون» در گزارش 17 مارس در نیویورک تایمز نوشت، وزارت خارجه چین و کرملین در بیانیه ای اعلام کردند که «شی» از دوشنبه (29 اسفندماه) تا چهارشنبه (2 فروردین ماه) به روسیه سفر خواهد کرد. این اولین سفر او به روسیه از زمان آغاز حمله تمام عیار این کشور به اوکراین خواهد بود. سفر «شی» از سوی رهبران ایالات متحده و اروپا که از حمایت دیپلماتیک و اقتصادی چین از روسیه سرخورده شده اند، از نزدیک رصد خواهد شد. پکن روابط استراتژیک عمیقی با مسکو به عنوان یک قدرت مسلح هسته ای همفکر دارد که به دنبال تضعیف سلطه ژئوپلیتیک واشنگتن است.

بیانیه کوتاه چین که سفر روز جمعه «شی» را اعلام کرد، جزئیاتی از دستور کار او مطرح نکرد. کرملین گفت که در جریان سفر «شی»، مذاکرات بر روی «مشارکت جامع و همکاری استراتژیک» بین دو کشور متمرکز خواهد شد. چین خود را به عنوان یک کشور «بی طرف» معرفی کرده که به دنبال میانجی گری در جنگ اوکراین است.

دولت چین به تازگی سندی در مورد مواضع خود منتشر کرده که در آن یک راه حل سیاسی برای بحران اوکراین توضیح داده شده است، اما این سند به دلیل نداشتن برنامه های مشخص و اجتناب از خواسته هایی که می تواند به روابط نزدیک چین با روسیه آسیب برساند، به طور گسترده توسط رهبران غربی مورد انتقاد قرار گرفت. «شی» تلاش کرده که چهره خود را به عنوان یک «دولتمرد جهانی» برجسته کند، به ویژه در هفته گذشته، یعنی زمانی که پکن کوشید میانجی گری و البته توافقی غافلگیرکننده برای احیای روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران انجام دهد. این توافق پس از گفت وگوهای گسترده ای حاصل شد که در آن هر دو طرف تمایل خود را برای اصلاح روابط ابراز کرده بودند.

میانجی گری در جنگ چالش بسیار بزرگ تری خواهد بود. اوکراین و روسیه همچنان درگیر جنگی هستند که به نظر نمی رسد هیچ یک از طرفین آماده مذاکره برای پایان دادن به درگیری باشند. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه گفت که ایالات متحده «شی» را تشویق کرده تا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، صحبت کند. دولت بایدن این سفر را فرصتی برای چین می بیند تا در مورد ارائه تسلیحات به روسیه برای استفاده در اوکراین تجدیدنظر کند؛ ادعایی که پکن آن را رد کرده است. وی گفت: «این سفر اتفاق خوبی خواهد بود زیرا به طور بالقوه تعادل و بصیرت بیشتری را به رویکرد جمهوری خلق چین به ارمغان می آورد.» سالیوان همچنین افزود: «ما امیدواریم که این سفر همچنان آنها را از ارائه کمک های مرگبار به روسیه منصرف کند.»

الجزیره هم در گزارش 17 مارس نوشت، «چین گانگ»، وزیر امور خارجه چین، به همتای اوکراینی خود گفت که پکن نگران این است که جنگ در اوکراین از کنترل خارج شود. او خواستار مذاکره درباره راه حل سیاسی با مسکو شده است. گانگ روز پنج شنبه طی یک مکالمه تلفنی با کولبا (همتای اوکراینی خود) گفت که چین می خواهد شاهد پیشرفت مذاکرات صلح باشد. بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه چین، گانگ به کولبا گفت: «چین همیشه موضعی عینی و منصفانه در مورد مساله اوکراین داشته است.» بر اساس این بیانیه، وزیر امور خارجه چین همچنین گفت: «چین متعهد به ترویج صلح و پیشبرد مذاکرات است و از جامعه بین المللی می خواهد تا شرایط را برای گفت وگوهای صلح فراهم کند.»

کولبا سپس در توییتی نوشت که او و همتای چینی اش «درباره اهمیت اصل تمامیت ارضی گفت وگو کردند» و او بر اهمیت «فرمول صلح» رئیس جمهور اوکراین برای پایان دادن به جنگ روسیه علیه اوکراین «تاکید کرد». «فرمول صلح 10ماده ای» زلنسکی - در کنار عناصر دیگر- شامل احیای تمامیت ارضی اوکراین است که در مورد آن هیچ «مذاکره ای» وجود نخواهد داشت. همچنین این فرمول شامل خروج تمام نیروهای روسیه، توقف همه خصومت ها و تشکیل دادگاه ویژه برای پیگرد قانونی جرائم جنگی روسیه می شود. تعامل «نادر» چین در جنگ اوکراین در روز پنج شنبه با «نقشه راه 12 ماده ای» اخیر برای «حل و فصل سیاسی بحران اوکراین» همراه بود.

چین پس از میزبانی مذاکرات ایران و عربستان، اعتبار خود را به عنوان یک میانجی مستقل حفظ کرده و در این راستا تلاش سختی به خرج می دهد. اما نفع جدید پکن در پایان دادن به جنگ بیش از یکساله در اوکراین باید در قالب اعلامیه سال 2022 چین مبنی بر دوستی «بدون محدودیت» روسیه دیده شود. چین همچنین از محکوم کردن حمله مسکو به اوکراین امتناع کرده و در عین حال اعلام کرده که حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها باید رعایت شود. با این حال پکن تحریم های غرب علیه روسیه را محکوم کرده و ناتو و ایالات متحده را به تحریک حمله روسیه به اوکراین متهم کرده و غرب را مقصر این حمله می داند. در یک کنفرانس خبری در 7 مارس، وزیر امور خارجه چین گفت که ایالات متحده تلاش ها برای صلح در اوکراین را تضعیف می کند تا درگیری را به نفع خود گسترش دهد. او گفت: «به نظر می رسد دست نامرئی وجود دارد که برای طولانی شدن و تشدید درگیری و استفاده از بحران اوکراین برای خدمت به یک برنامه ژئوپلیتیک خاص فشار می آورد.» وزارت امور خارجه هیچ اشاره ای به تکرار چنین اظهاراتی در گفت وگوی تلفنی روز پنج شنبه نکرد.

سفر «شی» به مسکو در حالی است که دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، در مصاحبه با بی بی سی گفت کشورهایی که در جریان حمله روسیه به این کشور «بدرفتاری کرده اند» پس از پایان جنگ، مورد بازخواست قرار خواهند گرفت. کولبا همچنین هشدار داد که تاخیر در تحویل تسلیحات غربی به قیمت جان اوکراینی ها تمام خواهد شد. او گفت: «اگر حتی یک روز تحویل مهمات به تعویق بیفتد، به این معنی است که یک نفر در خط مقدم می میرد.» کولبا در دفتر کارش در کی یف که اکنون توسط کیسه های شن و نظامیان مسلح محافظت می شود، این مصاحبه را انجام داد. اگرچه اوکراین از زمان حمله روسیه از سوی قدرت های غربی حمایت نظامی و اقتصادی دریافت کرده، اما بسیاری از کشورهای قاره آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی در این خصوص سکوت اختیار کرده و موضعی نگرفته اند. با این حال، کولبا تصریح کرد، کشورهایی که از اوکراین حمایت نکرده اند «در جریان این جنگ رفتار نادرست داشتند و با اوکراین بدرفتاری کرده اند» در آینده بهای آن را خواهند پرداخت. وزیر خارجه اوکراین البته به طور مستقیم نگفت که این «بها» چه خواهد بود که غیرحامیان خواهند پرداخت.

اوکراین ممکن است در کوتاه مدت و حتی بلندمدت به کمک و حمایت نظامی غرب وابسته باشد، اما در زمان صلح، صادرات عظیم غلات اوکراین به این کشورها یک اهرم اقتصادی قابل توجه خواهد بود. وزیر خارجه اوکراین گفت که «اگر کسی در جهان فکر می کند که رفتار این یا آن کشور، یا رفتار با اوکراین در تاریک ترین لحظه تاریخ ما، در ایجاد روابط آینده مورد توجه قرار نخواهد گرفت، این افراد نمی دانند که دیپلماسی چگونه کار می کند.» کولبا گفت که متحدان غربی به اندازه کافی و با سرعت لازم از اوکراین حمایت نظامی نمی کنند، و دلیل آن را عدم آمادگی این کشورها برای یک جنگ در مقیاس جنگ جهانی اول خواند. او گفت: «آنچه ما نیاز داریم اکنون گلوله های توپخانه است.»

وزیر خارجه اوکراین گفت: «ما از هم پیمانان می خواهیم که سریع تر عمل کنند.» در هفته های اخیر تقاضا برای مهمات در هیچ کجا بیشتر از شهر باخموت در شرق اوکراین نبوده است. این شهر برای بیش از هفت ماه در برابر تلاش های مکرر روسیه برای تصرف، مقاومت کرده است. کولبا گفت که اگر باخموت سقوط کند، شهرهای دیگر در نوبت تسخیر شدن هستند «بنابراین برای نجات جان ها در آنجا... باید تا زمانی که از نظر فیزیکی می توانیم در باخموت بجنگیم.» او گفت که هیچ نشانه ای از تمایل روسیه به مذاکره برای پایان جنگ وجود ندارد، اما در عین حال افزود: «هر جنگی به میز مذاکره ختم می شود... اما هدف من به عنوان وزیر خارجه این است که اطمینان حاصل کنم که اوکراین پس از یک موفقیت تعیین کننده در میدان نبرد، به میز مذاکره برسد.»