آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
دنیا
۴

کیسینجر ارزیابی خود را از توافق ایران و عربستان اعلام کرد: خاورمیانه در آستانه تغییر استراتژیک

هنری کیسینجر باید حسی از آشناپنداری داشته باشد آنگاه که می بیند چین میانجی نزدیکی عربستان سعودی و ایران است. این دیپلماسی مثلثی [ایران، عربستان و چین] شباهت زیادی به گشایش در روابط آمریکا با چین با وساطت کیسینجر در سال 1971 دارد. «دیوید ایگناتیوس» در یادداشتی در «واشنگتن پست» در تاریخ 16 مارس نوشت، کیسینجر طی مصاحبه ای در هفته ای که گذشت به من گفت: «من آن رابطه را [نزدیکی ایران و عربستان] تغییری اساسی در وضعیت استراتژیک خاورمیانه می دانم. سعودی ها اکنون امنیت خود را با بازی میان آمریکا و چین متعادل می کنند.» کیسینجر خاطرنشان می کند که به شیوه ای قابل مقایسه، او و رئیس جمهور ریچارد نیکسون توانستند تنش های بین پکن و مسکو را در تعامل تاریخی شان با چین پایان بخشند.

کیسینجر می گوید: تنش زدایی در خلیج فارس برای همه (در کوتاه مدت) خوب است. اگر رئیس جمهور چین می خواهد نقش مهار ایران و اطمینان بخشیدن به عربستان سعودی را بر عهده بگیرد، خوش به حال او. ایالات متحده از سال 1979 در تلاش است تا قوس انقلاب ایران را به سمت ثبات حرکت دهد. کیسینجر استدلال می کند که ظهور پکن به عنوان کشوری صلح جو در درازمدت، «شرایط مرجع را در دیپلماسی بین المللی تغییر می دهد.» ایالات متحده دیگر قدرت حتمی یا ضروری در منطقه نیست؛ تنها کشوری که به قدر کافی قوی یا منعطف برای میانجی گری در قراردادهای صلح باشد. چین نیز اکنون مدعی سهمی از این «کیک قدرت» است. کیسینجر توضیح می دهد: «چین در سال های اخیر اعلام کرده که باید در ایجاد نظم جهانی مشارکت داشته باشد. این کشور اکنون یک حرکت قابل توجه در این جهت انجام داده است.»

نقش رو به رشد چین نیز تصمیمات اسرائیل را پیچیده می کند. رهبران اسرائیل حمله نظامی پیشگیرانه علیه ایران را آخرین راه حل می دانند، زیرا تهران هر چه بیشتر به تبدیل شدن به یک کشور دارای سلاح هسته ای نزدیک می شود. اما همان طور که کیسینجر اشاره می کند، «فشار بر ایران اکنون باید منافع چین را در نظر بگیرد.» چینی ها فرصت طلب بوده اند. آنها روی تلاش های مجدانه و عمدتا ناسپاسانه ایالات متحده برای تقویت عربستان سعودی و مقاومت در برابر جنگجویان نیابتی ایران در یمن، عراق و سوریه سرمایه گذاری کرده اند. ایالات متحده به اصطلاح مسیر این بهبود را هموار کرد اما این چینی ها بودند که نوار را بریدند.مذاکرات محرمانه عربستان و ایران دو سال پیش در بغداد و تحت حمایت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر وقت عراق و شریک آمریکا، آغاز شد.

برخی از جلسات در عمان، متحد نزدیک تر ایالات متحده، برگزار شد. در شش جلسه مذاکره، نمایندگان ایران و عربستان بر روی نقشه راه برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک توافق کردند (که عربستان سعودی در سال 2016 در اعتراض به حمایت پنهان ایران از حوثی های یمن آن را به حالت تعلیق درآورد). قبل از دستیابی به توافق نهایی برای بازگشایی سفارت ها، سعودی ها از ایران خواستند حمایت خود از حوثی ها را تائید و حملات آنها را مهار کند. واشنگتن همچنین زمینه را برای حل وفصل جنگ وحشتناک یمن فراهم کرده است. «تیم لندرکینگ»، فرستاده وزارت امور خارجه در امور یمن، آوریل گذشته به مذاکره در راستای رسیدن به آتش بس کمک کرد. پروازهای غیرنظامی اکنون از صنعا، پایتخت یمن، انجام می شود و کالاها از طریق حدیده، بندر اصلی این کشور، جریان دارند. سعودی ها به تازگی یک میلیارد دلار در بانک مرکزی یمن سپرده گذاری کرده اند تا این کشور را در روند ثبات سازی قرار دهند.

چین برای «درو» کردن این محصول وارد می شود. هنگامی که «شی»، رئیس جمهور چین، در ماه دسامبر از عربستان سعودی بازدید کرد، متعهد شد که از نفوذ پکن بر ایران برای انعقاد این توافق استفاده خواهد کرد. به ادعای یک منبع آگاه، هنگامی که سه طرف در ماه جاری در پکن با یکدیگر دیدار کردند، علی شمخانی، مشاور امنیت ملی ایران، به حمایت از حوثی ها اعتراف و موافقت کرد که ارسال سلاح به آنها را متوقف کند. دو ماه دیگر، با فرض مهار حوثی ها توسط ایرانی ها، دو کشور سفارت های خود را در ریاض و تهران بازگشایی خواهند کرد. امیدواریم که لندرکینگ بتواند تا آن زمان نیز در مورد توافق صلح در یمن مذاکره کند.

«فیل در اتاق» همچنان همان برنامه هسته ای ایران است. با فروپاشی توافق هسته ای 2015، ایران غنی سازی اورانیوم خود را افزایش داده است و کارشناسان می گویند اگر این کشور بخواهد احتمالا می تواند ظرف چند ماه یک سلاح هسته ای ساده را آزمایش کند. اما در اینجا نیز به نظر می رسد ایران می فهمد که نزدیک لبه صخره است. تهران در این ماه متعهد شد که به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد نظارت فشرده بر سایت های هسته ای خود را از سر بگیرد.

ایران به دلایل اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی در حال تعامل است. خاورمیانه که تا مدت ها منطقه تقابل بود، در حال تبدیل شدن به یک «بازی متعادل کننده» است. عربستان سعودی به تازگی با چین و ایران دوست شده است، اما درعین حال با ایالات متحده هم با دادن کمک 400 میلیون دلاری به اوکراین همکاری می کند؛ 37 میلیارد دلار برای 78 هواپیمای بوئینگ هزینه کرده؛ و از فناوری سلولی جدید 5G و 6G به نام O-RAN که می تواند جایگزین هوآوی چین شود پشتیبانی می کند.

امارات متحده نیز با چین مغازله می کند، اما روابط دفاعی خود با ایالات متحده را هم حفظ می کند؛ همزمان مناقشات منطقه ای با قطر، ترکیه و لیبی را نیز حل وفصل می کند. جیم متیس، وزیر دفاع سابق، می گوید امارات از «اسپارت کوچک»، به «سنگاپور کوچک» تبدیل شده است. حقیقت این است که خاورمیانه تک قطبی، که در آن ایالات متحده از سوی متحدانی مانند اسرائیل و عربستان به در پیش گرفتن سیاست های تقابلی تشویق می شد، منطقه چندان باثباتی نبود. خاورمیانه چندقطبی، با تعادل بی وقفه خود، خطرات خاص خود را خواهد داشت. و همان طور که کیسینجر می گوید، این یک بازی جدید با قوانین جدید خواهد بود.