آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
صفحه آخر (جهان)
۱۲

هشدار حماس درباره آغاز مقاومت مسلحانه در کرانه باختری

هنیه: موشک های جدید ما تا عمق رژیم اشغالگر می رسد

سرویس خارجی: امروزه توان موشکی و نظامی مقاومت فلسطین بدانجا رسیده که با موشک های بومی خود قادر است هر نقطه از مناطق اشغالی را هدف قرار دهد. این موضوع را رئیس دفتر سیاسی حماس نیز تایید کرده است.

با اوج گرفتن روند تنش ها و خشونت ها در کرانه باختری فلسطین، رهبران مقاومت در نوارغزه نیز بر توانایی های خود افزوده اند تا پاسخ به تجاوزات صهیونیست ها فقط محدود به کرانه باختری نباشد، بلکه رزمندگان فلسطینی در نوارغزه نیز همزمان با کرانه باختری بتوانند به اقدامات اشغالگران پاسخ دهند. به طور کلی توانمندی های سخت نظامی مقاومت فلسطین مجموعه توانمندی هایی است که شامل موشک های زمین به زمین، کوتاه برد و میان برد و هواپیماهای بدون سرنشین می شوند. همچنین گروه های مقاومت فلسطین در راستای آماده شدن برای هرگونه جنگ احتمالی با رژیم صهیونیستی، به صورت آزمایشی اقدام به شلیک موشک می کنند تا توانایی خود را برای مقابله با اشغالگران در بالاترین سطح نگه دارند. به تازگی نیز «اسماعیل هنیه»، رئیس دفتر سیاسی حماس با تاکید بر اینکه فلسطین شاهد تشدید مقاومت مسلحانه است، اعلام کرد که گردان های القسام موفق به ساخت موشک هایی شده اند که به هر نقطه از فلسطین می رسند. اسماعیل هنیه در جریان کنفرانسی در الجزایر، با بیان اینکه مهندسان گردان های القسام توانستند موشک هایی بسازند که به عمق اراضی اشغالی می رسند، اعلام کرد، رژیم صهیونیستی تنها زبان زور را می فهمد. وی تاکید کرد: «مقاومت در کرانه باختری یک هدف راهبردی است و تا زمان نابودی اشغالگر در تمام مناطق فلسطین باقی خواهد ماند. اسرائیل اکنون در بدترین شرایط خود به سر می برد و بحران های سیاسی آن بسیار بزرگ و بی سابقه است.» همزمان با اظهارات هنیه، «مروان عیسی» معاون فرمانده کتائب القسام شاخه نظامی جنبش حماس هم تاکید کرد که طرح سیاسی در کرانه باختری به پایان رسیده و دشمن صهیونیستی نیز توافقنامه صلح با سازمان آزادی بخش فلسطین(ساف) موسوم به «توافق اسلو» را نابود کرده و روزهای آینده نیز آبستن حوادث خواهد بود. عیسی در مصاحبه با شبکه ماهواره ای الاقصی هشدار داد که هرگونه تغییری در وضعیت موجود مسجدالاقصی، زلزله ای در منطقه ایجاد خواهد کرد. به نوشته وبگاه شهاب نیوز، معاون فرمانده کتائب القسام گفت: «فرصت دهی به مقاومت در کرانه باختری به معنای تنها رها کردن آن نیست و غزه نیز ساکت نخواهد ماند و در صورت نیاز ما با تمام قدرت از ملت خود دفاع خواهیم کرد.»

البته هشدارهای مقامات حماس درباره توان موشکی مقاومت فلسطین بی دلیل هم نیست. تا کنون طی چند سال گذشته در چند نوبت درگیری و جنگ تمام عیار صهیونیست ها علیه مقاومت فلسطین، گروه های مقاومت فلسطینی با مطالعه نقاط قوت و ضعف سامانه های پدافندی اسرائیلی توانمندی آنها را به چالش کشیده اند و موازنه قدرت را به نفع خود تغییر داده اند. در واقع از سال 2006 و پس از جنگ 33 روزه و همچنین سه جنگ بعد از آن با گروه های فلسطینی بود که ارتش رژیم صهیونیستی دریافت از این پس با تهدیدات دوربردتری مواجه خواهد بود که هدف آنها تهدید عمق سرزمین های اشغالی است. فلسطینی ها چند سال است که تاکتیک خود را در مقابله با اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی تغییر داده و از سنگ به موشک تبدیل کرده اند، تاکتیکی که با ادامه آن می توان به موازنه قدرت در سرزمین های اشغالی دست یافت. به عبارت دیگر، یکی از امکانات خوبی که مقاومت فلسطین در سال های اخیر به آن دست یافته، قدرت موشکی است که موجب تغییر موازنه قدرت در سرزمین های اشغالی شده است؛ موشک هایی که به قول معاون دبیرکل «جبهه خلق برای آزادی فلسطین» 90 درصد آن در غزه ساخته می شود و داخلی است. در عین حال تاکنون تصور می شد که مقاومت اسلامی فلسطین تنها از راکت ها و موشک های معمولی استفاده می کند، ولی جنگ های اخیر غزه و استفاده مقاومت از موشک های جدید و هدایت شونده و هدف قرار دادن برخی از مواضع حساس صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی معادلات آنها را به هم ریخت و دشمن صهیونیست را غافلگیر کرد.

ترور دو فرمانده مقاومت اسلامی فلسطین در جنین

همزمان با شرایط پرتنش در کرانه باختری فلسطین، منابع رسانه ای روز پنجشنبه از ترور 4 فلسطینی توسط جوخه های ترور رژیم صهیونیستی خبر دادند. نام دو تن از فرماندهان مقاومت فلسطین در میان افراد ترور شده به چشم می خورد. «نضال خازم» از نیروهای گردان های قدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی و مسئول گردان های موسوم به «نیروهای البهاء» و «یوسف الشریم» از نیروهای گردان های القسام، شاخه نظامی جنبش اسلامی حماس از جمله شهدای فلسطینی عملیات تروریستی در روز پنجشنبه هستند.

گردان جنین وابسته به نیروهای «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی پنجشنبه شب در واکنش به جنایت جدید رژیم صهیونیستی در شهر جنین اعلام کرد که این جنایت صهیونیست ها بی پاسخ نخواهد ماند. بر اساس این گزارش، گردان جنین اعلام کرد، سطح هوشیاری و آمادگی نیروهای خود را برای پاسخ به این جنایت و تمامی جنایات رژیم اشغالگر علیه مردم و مقدسات ما را افزایش دادیم. این نیروی مقاومت فلسطین تاکید کرده است که این جنایت بی پاسخ نخواهد ماند و رژیم اشغالگر شاهد اقدامات رزمندگان مقاومت خواهد بود.

اعلام موجودیت گروه مقاومت جدید فلسطین

طی یک سال گذشته با بن بست در روند سیاسی و شکست سازشگری در برابر اشغالگری صهیونیست ها، گروه های مسلح فلسطینی جدید در کرانه باختری شکل گرفته است که همگی به دنبال مقابله مسلحانه با اشغالگران هستند. نظرسنجی های نیروعرب نیز حکایت از آن دارد که افکار عمومی فلسطینی ها به طور غالب به سمت عملیات مسلحانه علیه رژیم اسرائیل گرایش دارد و این روزها گروه های مسلحانه در میان فلسطینی ها بسیار پرطرفدار هستند. به تازگی نیز «شورای انقلابی نیروهای الجلیل» موسوم به «گرگ های تنها» ضمن اعلام موجودیت خود در داخل سرزمین های اشغالی مسئولیت عملیات ضدصهیونیستی در تقاطع «مجدو» در شمال سرزمین های اشغالی را برعهده گرفت. این برای نخستین بار است که یک گروه مقاومت از داخل سرزمین های اشغالی فلسطین اعلام موجودیت می کند. گرگ های تنها در بیانیه نظامی خود ضمن قبول مسئولیت عملیات مجدو کلیه ادعاهای دستگاه های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در مورد دست داشتن حزب الله و یا هر گروه مقاومت اسلامی از خارج از سرزمین های اشغالی را رد کرد. در بیانیه گرگ های تنها آمده است در سایه بحران های داخلی که رژیم صهیونیستی را درنوردیده است و تحت تاثیر ضربات مقاومت فلسطین از جمله «نیروهای الجلیل» رژیم اشغالگر همانند گذشته تلاش دارد تا بحران هایش را به خارج از مرزهای اشغالی صادر کند. در جریان عملیات ضداشغالگری با نام عملیات مجدو که چهارشنبه گذشته صورت گرفت، یک جوان 22 ساله صهیونیست ساکن در شهرک سالم در شمال سرزمین های اشغالی به شدت مجروح شد.