آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
خبر
۸
رویداد

با حضور رئیس جمهوری انجام شد: افتتاح مرکز جامع درمان سرطان برکت

مرکز جامع درمان سرطان برکت از پیشرفته ترین مراکز پیشگیری و درمان سرطان در منطقه با حضور رئیس جمهور افتتاح شد. ابراهیم رئیسی در مراسم افتتاح مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت، با قدردانی از تلاش دست اندرکاران حوزه سلامت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای احداث این مرکز پیشرفته درمانی گفت: تلاش اخیر بنیاد برکت از جمله کارهای اصولی، مبنایی و قابل تقدیر است.

مرکز جامع درمان سرطان برکت از پیشرفته ترین و مجهزترین مراکز پیشگیری و درمان سرطان در منطقه روز پنج شنبه با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

ابراهیم رئیسی در آیین افتتاح مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت، با قدردانی از تلاش دست اندرکاران حوزه سلامت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای احداث این مرکز پیشرفته درمانی گفت: اینکه یک عزم و همت بالایی به کار گرفته شود تا دغدغه و هزینه بیماران و خانواده های آنها در تشخیص و درمان بیماری، در ضمن استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا، کاهش یابد، از جمله کارهای اصولی، مبنایی و قابل تقدیر است. رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه دولت در کنار مسائل اقتصادی و معیشت، وظایف مهمی در حوزه سلامت نیز بر عهده دارد، تصریح کرد: بسیاری از اقداماتی که امروز در جهت رفع نیازهای مردم و توسعه کشور صورت می گیرد، مرهون همکاری همه نهادهای انقلاب اسلامی با دولت است، چرا که دولت خود را از مردم و نهادهای انقلاب اسلامی جدا تعریف نمی کند و همه این خدمات در سبد جمهوری اسلامی ایران لحاظ می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیسی در ادامه احداث این مرکز پیشگیری و درمان پیشرفته و مجهز را از جمله اقدامات امیدبخش و امیدآفرین برای مردم توصیف کرد و گفت: اگر این مرکز پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری سرطان در سایر استان ها نیز توسعه یابد و شعبی ایجاد کند که دسترسی به خدمات آن برای مردم سایر نقاط کشور نیز تسهیل شود، ارزشی مضاعف و دوچندان خواهد یافت. رئیس جمهور در ادامه محور فعالیت ها و اقدامات دولت در حوزه اشتغال، صنعت و معدن، کشاورزی و بهداشت و درمان را اجرای اقدامات اساسی و بنیادین توصیف کرد و افزود: احداث این مرکز پیشرفته و مجهز تشخیص و درمان بیماری سرطان نیز از جمله اقدامات بنیادین در راستای محرومیت زدایی و ارائه با کیفیت ترین خدمات پزشکی با کمترین هزینه به مردم و به ویژه به نیازمندان است.

فقر زیبنده مردم نیست

رئیسی با بیان اینکه با وجود ذخایر، امکانات و ظرفیت های عظیم در کشور، فقر زیبنده مردم نیست، تصریح کرد: تلاش دولت به کارگیری و فعال سازی این امکانات و ظرفیت ها برای ایجاد زندگی توام با عدالت و رفاه اجتماعی برای مردم است و احداث و افتتاح مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت گامی مهم در جهت محرومیت زدایی، برخوردار کردن کشور از تشکیلات پیشرفته جهت رفع نیازهای مردم و عین اجرای عدالت است. رئیس جمهور تاکید کرد: اینکه همه نهادها و دولت در مسیر رفع مشکلات مردم احساس مسوولیت می کنند و در کنار مردم هستند از افتخارات کشور است. در مراسم افتتاح این مرکز علاوه بر رئیس جمهور، وزیر بهداشت، سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام، مدیران عامل بیمه ها، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل گروه دارویی برکت، مدیران عامل بنیاد برکت و بنیاد 15 خرداد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و جمعی از روسای دانشگاه های پزشکی و متخصصان سرطان، حضور داشتند. در ادامه این مراسم رئیس جمهور از بخش های مختلف این مرکز بازدید کرد.

امکان تشخیص و درمان تمامی انواع سرطان ها

همچنین سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام در این مراسم با بیان اینکه از هر 6 بیمار یکی از آنها به دلیل سرطان فوت می کند، گفت: ایده ساخت مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت 6 سال پیش شکل گرفت؛ 3 سال پیش مراحل ساخت آن آغاز شد؛ بر اساس آمار وزارت بهداشت سالانه 4 هزار میلیارد تومان هزینه تشخیص، آزمایش ها و درمان سرطان در کشورمان می شود. عارف نوروزی با بیان اینکه امروز بزرگ ترین، مجهزترین و پیشرفته ترین مرکز درمان سرطان کشور به بهره برداری می رسد و تقدیم مردم عزیز ایران می شود، افزود: از جمله ویژگی های بارز این مرکز ارائه کلیه خدمات مربوط به غربالگری، تشخیص و درمان تمامی انواع سرطان ها در یک مکان است و برای نخستین بار در کشور و در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) برخی از دستگاه های فوق مدرن در آن به کار گرفته می شود.

وی با بیان اینکه با افتتاح این مرکز بیماران سرطانی دیگر نیاز به خروج از کشور برای دریافت خدمات درمانی ندارند، تصریح کرد: دستگاه های پیشرفته شتاب دهنده خطی، دستگاه سایبرنایف، دستگاه توموتراپی و دستگاه سی تی سیموالتور در کنار بخش های تخصصی شامل تصویربرداری، شیمی درمانی، رادیوتراپی، اتاق عمل، آندوسکوپی، کولونوسکوپی، درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی، ژنتیک، آزمایشگاه و داروخانه در خدمت مردم عزیزمان خواهد بود. نوروزی گفت: برای ساخت مرکز جامع سرطان برکت با وسعت 13500 مترمربع تاکنون بالغ بر 1200 میلیارد تومان توسط ستاد اجرایی فرمان امام هزینه شده که بالاترین ضریب ایمنی و استاندارد را داراست.

وی با بیان اینکه بیمار سرطانی بستری شده در این مرکز ظرف مدت 3 روز پرتودرمانی می شود، گفت: این مرکز درمان سرطان 34 تخت شیمی درمانی و 140 تخت بستری دارد، اما در کنار این مرکز یک بیمارستان بزرگ هزار تختخوابی نیز در حال ساخت است. سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام با تاکید بر سیاست ستاد مبنی بر محرومیت زدایی در کشور و ایجاد عدالت درمانی افزود: در این مرکز به محرومین و افراد کم برخورداری که از مسیر بنیاد 15 خرداد معرفی می شوند، خدمات رایگان ارائه می کنیم.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام اظهار کرد: احداث و تکمیل 17 بیمارستان در مناطق محروم کشور، ساخت 500 مرکز بهداشت و درمان روستایی، راه اندازی پیشرفته ترین مرکز توالی یابی ژنوم و سنتز ژن در کشور، راه اندازی بزرگ ترین شهرک دارویی در منطقه، راه اندازی بزرگ ترین کارخانه تولید داروهای ضدسرطان، زیست فناوری و سلول درمانی، تولید 60 میلیون دز واکسن ضدکرونا، تولید داروها و تجهیزات ضدکرونا، تامین تجهیزات کاشت حلزون شنوایی برای 5هزار کودک ناشنوا، اقدام به درمان 13 هزار زوج نابارور و تامین داروی 50 هزار بیمار سرطانی محروم و نیازمند، بخشی از خدمات ستاد اجرایی فرمان امام در حوزه بهداشت و سلامت به مردم عزیز ایران بوده است.

ویژگی های مرکز جامع سرطان برکت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، این مرکز که با سرمایه گذاری هزار و 200 میلیارد تومانی احداث شده، از پیشرفته ترین و مجهزترین مراکز پیشگیری و درمان سرطان تیپ 3 در سطح منطقه است. مرکز جامع سرطان برکت کلیه خدمات مربوط به غربالگری، تشخیص و درمان انواع سرطان ها را به مراجعه کنندگان ارائه خواهد کرد. تربیت نیروی متخصص و آموزش کار با پیشرفته ترین دستگاه های درمانی موجود در دنیا یکی دیگر از خدمات ستاد در این مرکز است. همچنین برای نخستین بار در غرب آسیا برخی از دستگاه های فوق مدرن مانند شتاب دهنده خطی، سایبرنایف، توموتراپی و دستگاه سی تی سیموالتور در این مرکز درمانی سرطان به کار گرفته شده است.