آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۴۵۲۰
صفحه آخر
۸
نشانه خوانی

به روزنه ای کوچک هم نوا شویم

پویا نعمت الهی (دکترای علوم ارتباطات اجتماعی)

رسم است که در پایان هر سال، برآوردی از شرایط عمومی سال بعد با نگاهی بر آنچه سال قبل رخ داده به دست دهند. در شرایطی که اوضاع کشور هر لحظه به شکلی تازه درمی آید، چگونه می توان وضعیت اقتصاد، سیاست، اجتماع و فرهنگ را در قالب هنجارهای متعارف، ایمن، منظم و قابل پیش بینی متصور بود؟ آیا سناریوهای تثبیت شده ای هستند که نشان دهند آنچه مردم و دولت باید متقابلا انجام دهند یا انجام خواهند داد، چه مولفه هایی دارد؟

در واقع یکی از مشخصه های مدیریت مطلوب آن است که احساس امنیت مبتنی بر پیش بینی پذیری ایجاد کنند. کنش متقابل اجتماعی پیش بینی پذیر است؛ یعنی رفتارهای خودانگیخته و پیش بینی ناپذیر از طریق نهادی شدن، جای خود را به رفتار نظام یافته و پیش بینی پذیر می دهد. با این حال رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته اگر حتی همه چیز خوب پیش برود، آنگاه سال آینده باید پیش بینی تورم بالایی داشته باشیم. این گزاره را می توان چکیده احوالات ایرانی ها در سال جاری و همچنین عصاره احوالات ما در سال آینده دانست. باید از این اظهارنظر استقبال کرد، چراکه تکلیف خیلی چیزها را از الان مشخص کرده است. در اینجا سه حوزه تورم، معیشت و اینترنت به عنوان نمادی از زیست انسان ایرانی در سه ساحت فرد، خانواده و ارتباطات جمعی بررسی می شوند.

تورم

این پدیده شوم اقتصادی، تمامی ابعاد فعالیت های بخش خصوصی و عمومی را متاثر می کند و تاثیر نامطلوب خود را به صورت ناکارایی در جریان های اصلی اقتصاد بروز می دهد.

اهمیت مقوله تورم آن چنان است که در عمل بیشتر وقت، انرژی و اهتمام اقتصاددانان و سیاست گذاران اقتصادی و سیاسی را به خود اختصاص داده تا شاید بتوان از این رهگذر، درباره تورم بی وقفه و لجام گسیخته چاره اندیشی کرد. تا زمانی که ساختارهای بحران زا و تورم آفرین وجود دارند، همواره این تلاش ها ادامه داشته و البته کمتر هم به نتیجه رسیده است.

برای کنترل تورم باید سیاست های پولی و مالی هم راستا و تقویت کننده باشند و به صورت هم زمان تورم ناشی از فشار تقاضا و تورم ناشی از طرف عرضه را کنترل کند. این اهداف معمولا با هدف رشد اقتصادی و تقویت بازار کار و اشتغال در تعارض هستند؛ ازاین رو سیاست گذار باید بین این اهداف متناقض دست به یک بازی «بده-بستان» بزند و به ترکیب مناسبی از اشتغال و تورم در سطح کل اقتصاد برسد. سیاست های اتخاذشده در بودجه سال های 1401 و 1402 عمدتا با هدف تحریک طرف عرضه و با هدف تقویت تولید بوده است که هم زمان باعث افزایش قیمت کالاها و خدمات و در نتیجه موجب تقویت تورم ناشی از طرف عرضه شده است. از طرفی رشد بسیار پایین دستمزدها موجب کاهش قدرت خرید خانوارها شده که با هدف تقویت طرف عرضه و خروج از رکود در تناقض است؛ بنابراین به نظر می رسد سیاست گذار به دنبال کاهش آگاهانه مصرف از طریق افزایش قیمت کالاها مثلا از طریق حذف ارز ترجیحی یا افزایش نرخ تسعیر ارز در بودجه و جبران بخشی از آن از طریق اعطای یارانه مستقیم به خانواده ها بوده است. به عبارت دیگر تورم سال 1401 و تداوم سیاست موجود در سال آتی، موجب تورم برنامه ریزی شده می شود و به نوعی از قبل هدف گذاری شده است. اظهارات رئیس کمیسیون نیز احتمالا ناظر بر همین رابطه بوده و به نظر صحیح می رسد.

معیشت

اگر یک موضوع باشد که همه مسئولان در همه سطوح و همه نهادها در آن اتفاق نظر داشته باشند، همانا مشکلات معیشتی مردم است. امسال از دشوارگذرترین سنوات این چند ساله بود. صعب و سخت، کارها در گره مانده و اقتصاد در حسرت تثبیت قرار داشت. خیلی از مردم در تنگناهای معاش درماندند. سال آینده هم سال تلخ و سختی به لحاظ معیشت است. برای اغلب مردم موضوعی مهم تر از معیشت وجود ندارد. همچنین توفیق هر دولت بر حسب موفقیت و توان آن در کنترل قیمت اقلام معیشتی قضاوت می شود. اکنون تعدادی از شهروندان ایرانی از مرحله تغذیه سلولی (به معنای دریافت و تامین انواع مواد لازم شامل کربوهیدرات، ویتامین، پروتئین، مواد معدنی، گوشت، میوه و لبنیات و...) عقب مانده و به مرحله «تغذیه کربوهیدراتی» یا «تغذیه شکمی» رسیده اند که فقط دغدغه پرکردن شکم خود و خانواده را دارند. افزایش محدودیت علیه اقتصاد ایران منجر به تشدید فشار بر لایه های نابرخوردار و نیز تضعیف فزاینده طبقات مختلف اقتصادی می شود.

در عین حال مسئولان فرمان به مقاومت و ایستادگی بیشتر می دهند؛ غافل از اینکه فشارهای اقتصادی بی سابقه کنونی همواره ذیل یک چشم انداز گشایش آتی قابل تحمل است و دولت از ارائه این افق روشن ناتوان است. توجه به معیشت مردم از مسیر همدردی و هیاهو و انداختن تقصیر به گردن این و آن نمی گذرد. برای حل معضل معاش نیاز است که دولت در تمامی عرصه ها به راهبرد تفاهم متقابل به جای ستیز متوسل شود. باید توزیع و قیمت گذاری را رها کند و به جای آن انرژی خود را صرف تولید و تسهیل کند.

نهایتا اینکه به دخالت های مستمر خود پایان دهد و به جای ایجاد قرارگاه و سامانه برای کنترل اقلام معیشتی مردم، فرصت گشایش و آفرینندگی را برای دست اندرکاران و فعالان صنعتی و تجاری فراهم کند.

اینترنت

امسال و به دنبال ماجراهای پاییز، واتس اپ و اینستاگرام به جمع اپلیکیشن های فیلترشده پیوستند. وزارت ارتباطات اعلام کرده این اقدام خارج از دایره اختیارات آنها بوده است. اما در عین حال برخی مراجع دولتی اصرار دارند مردم را با وعده رفع فیلتر سر کار بگذارند. مشکلات و ضررهای ناشی از محدودیت دسترسی به اینترنت برای کسب وکارهای مجازی به هیچ روی برای دولت اهمیت ندارد. از منظر اینها، مردم نباید کسب وکار خودشان را بر محیطی که پایبند قانون نیست، بنا می کردند. منظور از قانون نیز اجازه دسترسی به هرگونه مبادله پیام در این بسترهاست. در بعد کلان نیز اخیرا اپراتورهای تلفن همراه و اینترنت اعلام کرده اند در این مدت خسارت دیده اند و حتی طبق برخی برآوردها خطر ورشکستگی برخی از آنها را تهدید می کند. اما مسئولان به هیچ وجه کاهش درآمد اپراتورها یا بحث ورشکستگی و زیان دهی اپراتورها را قبول ندارند.

با این اوصاف واقع امر آن است که در سال آینده نیز بعید خواهد بود گشایشی در وضعیت فیلتراسیون حادث شود. دولت چشم به پیام رسان های داخلی داشته است و آنها را برای کاربران ایرانی کافی و وافی می داند. در عین حال بسته حمایتی برای کسب وکارهایی که به پلتفرم هایی داخلی مهاجرت کنند، تمهید شده است.

با امعان نظر به اظهارات رئیس کمیسیون بودجه مجلس، حتی اگر همه چیز خوب پیش برود، باید منتظر گرانی اینترنت هم باشیم. هم زمان سرعت اینترنت فقط برای گره گاه های داخلی مناسب است و دسترسی به همه سایت ها به همان راحتی و سرعت و کیفیت فراهم نیست. این وضعیت در سال آینده هم تداوم خواهد داشت و انسدادهای کنونی به قوت خود باقی خواهد ماند.

به احتمال زیاد در سال آینده تکلیف «صیانت» نیز مشخص خواهد شد. این طرح که مجلس و دولت حاضر به قبول مسئولیت تبعات آن نبودند، مدتی در محاق قرار داشت اما به نظر می رسد به جای اجرای یک باره آن، تصمیم بر اجرای مرحله ای آن است. به همین خاطر اطلاع رسانی آن عمدا به صورت مشوش صورت می گیرد تا مخاطب را سردرگم کند. برای مثال یک «پلیس خوب» اعلام می کند که طرح مذکور از دستور کار مجلس خارج شده و «پلیس بد» ماجرا اعلام می کند که طرح صیانت تصویب شده و به زودی به شورای نگهبان ارسال می شود. و اما...

ولی این سال، هرچه که بود، از سر ما گذشت. می توان همان آرزوهای همیشگی را داشت و حتی به تحقق اندکی از آنها دل بست.