آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
خبر
۲

لورا روزن به نقل از دیپلمات ارشد آمریکایی: متحدان خلیج فارس را به گفت و گو با ایران تشویق کردیم

لورا روزن در تارنمای دیپلماتیک نوشت: یک روز قبل از اعلام غیرمنتظره توافق هفته گذشته با میانجی گری چین میان عربستان سعودی و ایران برای احیای روابط دیپلماتیک، دیپلمات ارشد آمریکایی در امور خاورمیانه توضیح داد که وقتی دولت بایدن دو سال پیش روی کار آمد، به تشویق این کشور و شرکای خلیج فارس برای تعقیب دیپلماسی با ایران و التیام شکاف ها با یکدیگر، به منظور کاهش تنش ها و درگیری های فزاینده در منطقه پرداخت.باربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک، در 9مارس اعلام کرد که در اوایل دولت بایدن، برخی از شرکای ایالات متحده در خلیج فارس «در ابتدا با ما درباره تفکرشان در جهت گشودن کانال های دیپلماتیک با ایران صحبت کردند.»

دیپلماسی ابزاری نیست که فقط با دوستان خود از آن استفاده کنید

لیف گفت: «دقیقا به خاطر همه چالش ها و تهدیدهایی که ایران از خود بروز می دهد، ما گفت وگو را تشویق کردیم، زیرا دیپلماسی ابزاری نیست که فقط با دوستان خود و در اوقات خوش از آن استفاده کنید.این بسیار مهم است. تقریبا مهم تر است که آن را به عنوان ابزار و کانالی با دشمنان خود و در مواقع تهدید و بحران داشته باشید. بنابراین این یکی از ابزارهای متعدد است و به هیچ وجه تنها ابزار نیست.»

اظهارات لیف در مورد اولویتی که دولت بایدن برای تنش زدایی در خاورمیانه قائل شد، به تشریح واکنش کاخ سفید در مورد توافق عربستان و ایران جهت احیای روابط دیپلماتیک پس از مذاکرات محرمانه در پکن در 10 مارس کمک می کند. در برخی از بخش های دیگر آمریکا این تحول به عنوان ضربه به اعتبار دیپلماتیک آمریکا و همچنین عقب نشینی از امیدهای اسرائیل برای عادی سازی روابط با ریاض تلقی شده است.

جان کربی، مسوول ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی در 10 مارس به خبرنگاران گفت: «ما از هر تلاشی برای کاهش تنش ها در منطقه حمایت می کنیم. ما فکر می کنیم که این به نفع ماست و این چیزی است که ما از طریق ترکیب موثر بازدارندگی و دیپلماسی به آن دست پیدا کرده ایم.»

رقبای اصلی منطقه ای، ایران و عربستان سعودی در سال 2016 پس از حمله مخالفان به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری در مشهد، به دنبال اعدام یک روحانی برجسته شیعه توسط عربستان سعودی، روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند. رقابت آنها از طریق جنگ در یمن ادامه یافته است، جایی که ایرانی ها از شورشیان حوثی حمایت می کنند که حملات پهپادی و موشکی را به عربستان سعودی انجام داده اند و در مقابل ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حوثی ها را بمباران کرده است که منجر به یکی از بدترین بحران های انسانی در جهان شده است. آتش بس مورد حمایت سازمان ملل متحد/ آمریکا به مدت یک سال در یمن برقرار است، هرچند که این آتش بس به طور رسمی در اکتبر گذشته به پایان رسید. تنش بین عربستان و ایران نیز با کمپین «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران تشدید شد که هدف آن قطع صادرات نفت ایران پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای 2015 بود. ایران مظنون به انجام حمله گسترده به تاسیسات نفتی عربستان در سال 2019 بود که به عنوان واکنش به همسویی ریاض با سیاست فشار حداکثری ترامپ تلقی می شد.

لیف از وزارت امور خارجه گفت: زمانی که آنها به قدرت رسیدند، خاورمیانه «منطقه ای بسیار تحت فشار از ناحیه «فعالیت های ایران»بود،»اما همچنین تحت فشارهای همزمانی بود که در طول زمان توسط «کمپین فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران ایجاد شده بود. بنابراین، لیف گفت او به عنوان مدیر ارشد شورای امنیت ملی در آن زمان برای خاورمیانه و برت مک گورک، هماهنگ کننده شورای امنیت ملی برای خاورمیانه، تلاش کردند تا «تعدادی از درگیری های آشکار...» را در یمن، لیبی و تا حدی در سوریه کاهش دهند. او گفت: «و سپس کار سخت و فشرده دیپلماتیک را آغاز کردیم.با هدف تلاش برای پیشبرد یک راه حل دیپلماتیک و تنش زدایی به معنای گسترده. در این منطقه که افراد با یکدیگر در تضاد بودند.»

پیام اولیه دولت بایدن به عراق و ایران: ما عراق را به میدان جنگ تبدیل نمی کنیم

لیف که پیش از این سفیر آمریکا در امارات متحده عربی و کنسول ایالات متحده در بصره بود، گفت که دولت بایدن با عراقی ها تماس گرفت و از طریق آنها به ایرانی ها پیام داد که آمریکا عراق را به میدان نبرد بین آمریکا و ایران تبدیل نخواهد کرد. «کاری که ما در ابتدا انجام دادیم این بود که خیلی صریح با عراقی ها و از طریق آنها با ایرانی ها صحبت کردیم، زیرا می دانستیم که پیام از طریق آنها خواهد رسید.ما اعلام کردیم که به دنبال تبدیل عراق به میدان جنگ نیستیم. ما عراق را به میدان جنگ تبدیل نمی کنیم.»عراق از سال 2021 تا 2022 محل مذاکرات ایران و عربستان بود که به دلیل آشفتگی تشکیل دولت عراق پس از انتخابات متوقف شد. عمان همچنین میزبان مذاکراتی برای یافتن راه حلی برای جنگ داخلی یمن بوده است.

کربی از شورای امنیت ملی گفت: «به نظر ما این نقشه راهی که [در پکن] اعلام شد، نتیجه دورهای متعدد مذاکرات از جمله مذاکراتی بود که در بغداد و عمان برگزار شد و ما همیشه از این روند حمایت کرده ایم و برای پایان دادن به جنگ در یمن سخت تلاش کردیم.»اما کربی بر دوام احتمالی توافق اعلام شده تردید ایجاد کرد و تلویحا گفت که سعودی ها ممکن است بیشتر قدردان قابلیت های بازدارنده ای باشند که ایالات متحده به آنها می داد تا از حملات ایران و نیروهای نیابتی تحت حمایت این کشور جلوگیری شود. کربی ادعا کرد: «ما معتقدیم آنچه به احتمال زیاد به کشاندن ایران به میز مذاکره با عربستان سعودی کمک کرده است، در واقع فشار داخلی است و همچنین بازدارندگی موثر در برابر حملات ایران و نیروهای نیابتی آن در عربستان سعودی است. ما برای مدتی طولانی با سعودی ها برای جلوگیری از این حملات کار خواهیم کرد.»

کربی همچنین گفت که باید دید آیا ایرانی ها به تعهدات خود در توافق عمل خواهند کرد یا خیر. او بدون ارائه هیچ دلیل و شواهد مستندی ادعا کرد: «ما خواهیم دید. این حکومتی نیست که به قول خود پایبند باشد. با این حال ما امیدواریم که آنها ایمن کار را انجام دهند. ما دوست داریم این جنگ در یمن پایان یابد... اما واقعا باید دید که آیا ایران به تعهدات خود عمل خواهد کرد یا خیر.»در مورد این پیشنهاد که واشنگتن ممکن است از پیروزی دیپلماتیک پکن احساس تحقیر کند، کربی ازتصدیق آن شانه خالی کرد. «من با این سوال در مورد چین آشنایی دارم، اما ما معتقدیم چیزی که به کشاندن ایران به میز مذاکره کمک کرد فشاری بود که بر آنها اعمال شده است و نه فقط دعوت چینی ها برای گفت وگو. در پایان، اگر بتوان این توافق را حفظ کرد، صرف نظر از اینکه انگیزه آن چه بوده یا چه کسی پشت میز نشسته است، ما از آن استقبال می کنیم.»جاناتان لرد، مقام سابق وزارت دفاع، موافق است که بسیاری از اقدامات قانونی برای احیای روابط دیپلماتیک با ایران پیش از دخالت چین آغاز شده بود.لرد، که اکنون در مرکز امنیت آمریکای نوین کار می کند، در مصاحبه ای گفت: «البته، چین این را در بوق و کرنا خواهد کرد و از آن برای گسترش موقعیت خود در سطح بین المللی به عنوان نوعی واسطه بین المللی استفاده خواهد کرد. اما حقیقت این است که تهران و ریاض حداقل دو سال است که در این زمینه تلاش می کنند. بنابراین توافق خیلی نزدیک بود... قبل از اینکه آنها به پکن نقل مکان کنند. این واقعا تنها به نوعی روی آن تلاش ها مهر تایید می گذارد.»لرد همچنین در مورد صحت اعتبار برداشت برخی در واشنگتن و اسرائیل مبنی بر اینکه نزدیک شدن ایران به عربستان سعودی منعکس کننده شکست دولت بایدن در ارائه انگیزه های کافی به عربستان سعودی برای موافقت با عادی سازی روابط با اسرائیل است، اظهارتردید کرد.لرد گفت: «من مطمئن نیستم که سطحی از همکاری وجود داشته باشد که ایالات متحده بتواند از طریق آن سعودی ها را در موقعیتی قرار دهد که نخواهند روابط دیپلماتیک با همسایگان خود داشته باشند.این توافق خود یک عنصر تثبیت کننده است، مهم نیست که از طرف چه کسی انجام شده باشد.» لرد مطرح کرد که توافق عربستان با ایران ممکن است به طور غیرمستقیم پوششی برای سعودی ها برای تعمیق همکاری پشت پرده خود با اسرائیل را فراهم کند.

«سعودی ها همیشه این موضع را اتخاذ می کنند که باید علنا کمی احتیاط کنند تا متحمل حملات نشوند.

در حالی که به تلاش برای ایجاد توانایی های خود ادامه می دهند و در این مورد، به طور بالقوه کمی با اسرائیل بازی می کنند.» او گفت: «بنابراین، این اقدام در واقع ممکن است کمی راحتی و اطمینان بیشتری به آنها بدهد تا بدانند که درجه ای از همکاری قابل قبول وجود دارد تا آنها به همکاری نزدیک با سنتکام برای ایجاد قابلیت های نظامی ادامه دهند و در عین حال ممکن است بی سر و صدا به دنبال نزدیک شدن به اسرائیل در ازای برخی تضمین های آمریکا باشند.»

عبدالرسول دیوسالار، کارشناس علوم سیاسی که در مسائل دفاعی ایران متخصص است، گفت: نزدیکی دیپلماتیک دارای محدودیت های واقعی است. دیوسالار در مدرسه عالی اقتصاد و روابط بین الملل گفت که توافق برای بازگرداندن روابط دیپلماتیک با ایران «یک گام رو به جلو» است، اما بعید است که به طور اساسی نحوه تلقی ایران و عربستان سعودی از یکدیگر را به عنوان یک تهدید بزرگ نظامی تغییر دهد. دیوسالار در مصاحبه ای گفت: «من فکر می کنم برای عربستان سعودی، ایران همچنان تهدید بزرگ منطقه ای است و این توافق، اگرچه می تواند مکانیزم هایی را برای کاهش این سطح از درک تهدید فراهم کند، اما نمی تواند آن را تغییر دهد. دست کم نه در کوتاه مدت؛ بلکه این ادراکات در میان مدت به طور اساسی تغییر نمی کند.»

او ادامه داد: «از سوی دیگر، برای ایران این یک چیز بسیار جدید است، در سال های اخیر اینکه دکترین نظامی ایران از آمریکا و اسرائیل به عنوان تهدیدهای اصلی خود به سمت عربستان سعودی تغییر کرده است. من فکر می کنم که این نیز تغییر نخواهد کرد.» حتی با وجود این محدودیت ها، تنش زدایی در روابط رقابت آمیز ایران و عربستان به ظاهر به برقراری آتش بس در یمن در سال گذشته کمک کرده است، آتش بسی که دولت مایل است دائمی شود.لیف می گوید: این صلح واقعا مهم است. این برای مردم یمن مهم است، برای امنیت مردم شبه جزیره عربستان و شاخ آفریقا نیز مهم است.