آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
خبر
۲

دیپلمات

رایزنی امیرعبداللهیان با بورل برای رفع تحریم ها

ایسنا: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در گفت وگوی تلفنی با جوزپ بورل، هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا در خصوص اوکراین گفت: «ما در مورد ریشه وضعیت کنونی اوکراین و مخالفت ایران با جنگ قبلا گفت وگو کرده‏‏ ایم.» امیرعبداللهیان از آمادگی برای استمرار تلاش‏‏ ها برای تحقق صلح در سفر آتی خود به مسکو خبر داد و افزود: «غرب باید به جای تکرار اتهامات بی‏‏ اساس علیه ایران، اوکراین را تشویق کند مدارک‏‏ مستند در نشست رسمی هیات‏‏ های سیاسی و نظامی دو کشور ارائه دهد و گفت وگوی رسمی را جایگزین اتهامات بی‏‏ اساس و تکراری کند و مشاهده کند که ایران همواره در کنار صلح قرار داد و ‏‏ نه جنگ.» وی در ادامه تاکید کرد: «روابط تهران و ‏‏ آژانس در مسیر درست خود قرار دارد.» جوزپ بورل نیز در این گفت وگو، تلاش خود به عنوان هماهنگ کننده در راستای جمع بندی مذاکرات وین و ابتکار عملی برای منتج به نتیجه شدن گفت وگوها را مورد تاکید قرار داد. وی افزود: «به رغم وجود اظهاراتی در مورد پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین، از تلاش ایران برای کمک به تحقق صلح در منطقه قدردانی می‏‏ کنم.» بورل همکاری ایران و آژانس را گامی مثبت و روبه جلو خواند. طرفین در این تماس آخرین وضعیت گفت وگو برای رفع تحریم‏‏ ها را مورد توجه قرار دادند.

تیم فنی آژانس به ایران می آید

فارس: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس اتمی روز پنج شنبه از سفر تیم فنی این سازمان به جمهوری اسلامی ایران در چند روز آینده خبر داد.گروسی با ابراز خوش بینی درباره افزایش دسترسی بازرسان و احیای تجهیزات نظارتی در ایران، گفت که روند احیای نظارت‏‏ ها ممکن است روزها و شاید هم هفته‏‏ ها طول بکشد. به نوشته وبگاه «المانیتور» او طی نشست خبری بعد از دیدار با مقام‏‏ های آمریکایی، گفت: «امیدوارم مشکلی پیش نیاید. درک من این است که ما در مورد این موارد به توافق رسیده‏‏ ایم. من می‏‏ دانم که در تهران با چه چیزی موافقت کردم و تیم فنی آژانس را برای کار روی آن می‏‏ فرستیم. اگر مشکلی وجود داشته باشد، آن را گزارش خواهم کرد.»

جزئیات جدید از توافق تهران و ریاض

ایسنا: وزیر خارجه عربستان بار دیگر در اظهاراتی به توافق اخیر تهران و ریاض پرداخت. به گزارش الخلیج آنلاین، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در اظهاراتی گفت که ریاض به روابطی که منجر به اتحاد کشورهای اسلامی شود، ایمان دارد. وی گفت که در خصوص احترام به حاکمیت کشورها و رعایت اصل حسن همجواری و حل اختلافات، با ایران به توافق رسیدیم. فیصل بن فرحان همچنین خاطرنشان کرد که کشورش از ایجاد صلح در یمن و رسیدن به آتش بس دائم در این کشور حمایت می کند.

واکنش بلینکن به توافق ایران وعربستان

ایسنا: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به توافق ایران و عربستان سعودی ادعا کرد: «از دیدگاه ما، ‏‏ هرچه که به کاهش تنش‏‏ ها، جلوگیری از درگیری و مقابله با هرگونه اقدام خطرناک از سوی ایران منجر شود، موضوع خوبی است.» به گزارش عرب نیوز، وی با اشاره به میانجی گری چین در حصول توافق میان ایران و عربستان گفت: «به نظر ما اینکه کشورها هرجا که در توان داشته باشند در جهت توسعه امنیت و روابط مسالمت‏‏ آمیز اقدام و مسوولیت‏‏ پذیری کنند، ارزشمند است.»

ایران قطعنامه پارلمان اروپا را محکوم کرد

میزان: ناصر کنعانی، وزارت امور خارجه کشورمان به قطعنامه پارلمان اروپا درباره اتفاقات مشکوک و در حال بررسی مرتبط با بدحالی دختران دانش‏‏ آموز در برخی مدارس کشورمان واکنش نشان داد و گفت: «در حالی که جمهوری اسلامی ایران با جدیت در سطوح عالی کشور این موضوع را در دست پیگیری دارد و تیم‏‏ های تخصصی وزارت بهداشت نیز تحقیقات میدانی و علمی خود را با جدیت ادامه می دهند، صدور قطعنامه توسط پارلمان اروپا و تکرار اتهامات واهی و بی‏‏ اساس علیه کشورمان مایه تعجب و تاسف است.» سخنگوی وزارت امور خارجه، افزود: «یافته‏‏ های اولیه مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران حاکی از شناسایی برخی از عوامل این جنایت است و در واقع این نظام جمهوری اسلامی ایران است که در این ماجرای مشکوک و ضدانسانی، باید شاکی و مدعی باشد.»