آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۴۵۲۱
جهان
۳

دیوان کیفری بین المللی حکم بازداشت رئیس جمهور روسیه را صادر کرد

پوتین تحت تعقیب

دیوان کیفری بین المللی لاهه حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را صادر کرد. در این حکم قضائی، پوتین متهم به ارتکاب «جنایت جنگی» شده است. دیوان کیفری بین المللی لاهه در بیانیه ای که منتشر کرد رئیس جمهوری روسیه را متهم کرده است که در انتقال اجباری جمعیت های غیرنظامی، به طور مشخص کودکان، یا اخراج کودکان اوکراینی از قلمرو روسیه نقش داشته است.

علاوه بر رئیس جمهوری روسیه، دیوان کیفری لاهه حکم بازداشت ماریا الکسی یونا لووا بلووا، از مقام های دولتی کرملین و مسئول کمیسیون کودکان دفتر پوتین را هم صادر کرده است. در بیانیه دیوان اشاره شده است که قضات گزینه «محرمانه» ماندن احکام بازداشت را بررسی کرده اند؛ اما در نهایت تصمیم گرفته اند که به منظور جلوگیری از ارتکاب بیشتر جرائم، احکام بازداشت را علنی کنند. تحقیقات سازمان ملل نشان می دهد که نیروهای روسیه به طور گسترده در تهاجم نظامی به اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده اند.

روز پنجشنبه اریک موز، قاضی نروژی و رئیس تیم تحقیق سازمان ملل در یک نشست خبری در ژنو اشاره کرد که تیم تحقیقاتی او از انتشار گزارش هایی درباره جابه جایی و انتقال اجباری کودکان اوکراینی مطلع است و اگر ماموریت تیم تمدید شود، درباره این گزارش ها هم تحقیق خواهد شد. با این حال، اریک موز تاکید کرد که تیم تحقیقاتی او هنوز به این نتیجه نرسیده است که گستره نقض حقوق بشر در اوکراین در حد «نسل کشی» است.

آسوشیتدپرس هم در گزارشی به نقل از پیوتر هافمانسکی، رئیس دیوان کیفری لاهه، نوشت: دیوان نیروی پلیس در اختیار ندارد؛ بنابراین اجرای احکام دیوان، از جمله حکم بازداشت پوتین، برعهده جامعه بین المللی است.

«جرائم جنگی»، در کنار «نسل کشی» و «جنایت علیه بشریت» در زمره جرائمی است که رسیدگی به آنها در صلاحیت قضائی دیوان کیفری بین المللی لاهه قرار دارد؛ اما روسیه، مانند برخی دیگر از کشورها ازجمله چین، آمریکا و ایران صلاحیت کیفری دیوان را به رسمیت نمی شناسد.

در واکنش به صدور این حکم، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در تماس تلفنی با خبرنگاران گفته است: «نفس طرح این موضوع در دادگاه کیفری بین المللی وقیحانه و غیرقابل قبول است». او افزوده است: «روسیه و چندین کشور دیگر صلاحیت این دادگاه را به رسمیت نمی شناسند؛ بنابراین هرگونه تصمیمی از این دست برای روسیه از نظر حقوقی باطل و فاقد اعتبار است». ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، هم در نخستین واکنش به صدور حکم بازداشت پوتین اشاره کرد فدراسیون روسیه، عضو دیوان کیفری بین المللی لاهه نیست و اساس نامه این سازمان را امضا نکرده است؛ بنابراین صلاحیت قضائی و احکامی را که صادر می کند، قبول ندارد. همان طور که سخنگوی وزارت خارجه روسیه می گوید، روسیه یکی از کشورهای عضو دادگاه کیفری بین المللی نیست، به این معنی که دادگاه هیچ اختیاری برای دستگیری پوتین در خاک روسیه ندارد. با این حال این حکم می تواند روی پوتین از راه های دیگری مانند ناتوانی در سفر بین المللی تاثیر بگذارد. او اکنون اگر پا به یکی از 123 کشور عضو دادگاه بگذارد، ممکن است دستگیر شود. اوکراین نیز عضو دیوان کیفری لاهه نیست؛ اما به طور رسمی، صلاحیت قضائی دیوان را برای بررسی اتهام ها در قلمرو خود پذیرفته است. کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین المللی، از زمان شروع درگیری ها در اوکراین، چهار مرتبه به اوکراین سفر کرده است.

براساس گزارش هایی که پیش تر منتشر شده، چندین هزار کودک اوکراینی که خانواده های خود را در نتیجه جنگ از دست داده اند، به دست نیروهای روسی به آن کشور منتقل شده تا خانواده های روسی بتوانند آنان را به فرزندی بپذیرند. برای این کودکان اوکراینی تابعیت روسی صادر شده است. دولت اوکراین شمار کودکانی را که به اجبار به روسیه برده شده اند، بیش از 16 هزار نفر تخمین زده است. انتقال جبری کودکان نه تنها مغایر قوانین بشردوستانه بین المللی است؛ بلکه به نظر دادگاه کیفری بین المللی، قوانین جنگ را هم نقض می کند.

خانم لووا بلووا مسئول کمیسیون کودکان دفتر پوتین پیش تر صراحتا درباره تلاش های مسکو برای «سازگار»کردن کودکان اوکراینی با روسیه سخن گفته بود و ماه سپتامبر گذشته حتی با لحنی انتقادی گفته بود بعضی از کودکانی که از شهر ماریوپل به روسیه برده شده اند، درباره ولادیمیر پوتین «سخنان بد می زنند و دشنام می دهند و سرود ملی اوکراین را زمزمه می کنند». کریم خان، دادستان دادگاه بین المللی کیفری، گفته است که «نمی توان با کودکان مانند غنائم جنگی برخورد کرد. آنها را نمی توان از سرزمین شان به جای دیگری انتقال داد». خان گفته است «این جرمی است که برای تشخیص آن نیازی نیست که شما وکیل باشید، برای اینکه جرم بودن آن را بفهمید، فقط کافی است عضوی از بنی بشر باشید».

واکنش ها

انتشار خبر صدور حکم بازداشت رئیس جمهوری روسیه، با واکنش های گسترده ای همراه شده است. در همین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، از «تصمیم تاریخی» دیوان کیفری بین المللی تشکر کرده است. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، از صدور حکم بازداشت علیه ولادیمیر پوتین از طرف دادگاه کیفری بین المللی استقبال کرده و گفته رئیس جمهور روسیه «به وضوح مرتکب جنایت جنگی شده است». بایدن در واکنش به صدور این حکم گفته است که از نظر او «واضح است» که رئیس جمهوری روسیه «مرتکب جنایت جنگی» شده است. اشاره بایدن به اتهام انتقال هزاران کودک اوکراینی به خاک روسیه پس از تصرف بخش های بزرگی از اوکراین مانند شهر ماریوپل است. بایدن درباره ضمانت اجرائی و ارزش حکم بازداشت پوتین گفته «به نظر من این حکم وجاهت دارد» و «نکته اساسی این است که پیام خیلی مهم و قدرتمندی را گوشزد می کند».

وزارت خارجه آمریکا هم ضمن استقبال از صدور حکم بازداشت پوتین، در بیانیه ای اعلام کرد تردیدی نیست که روسیه در جنگ اوکراین مرتکب جنایت جنگی شده است. به نوشته وزارت خارجه آمریکا عاملان این جنایت ها باید پاسخ گو شوند.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای نوشت هیچ فردی نباید از عدالت فرار کند. هرکسی که مسئول جنایت های روسیه در اوکراین است، صرف نظر از وضعیتی که دارد، نباید از عدالت بگریزد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز با استقبال از صدور حکم بازداشت رئیس جمهوری روسیه گفت این حکم، تازه سرآغاز پاسخ گویی جنایات جنگی روسیه در اوکراین است. ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، نیز در پیامی در توییتر ضمن استقبال از این تصمیم دیوان بین المللی کیفری لاهه نوشت: کانادا محکم در کنار مردم اوکراین ایستاده است.

«شی» در راه مسکو

مقام های چین گفته اند که شی جین پینگ، رئیس جمهور این کشور، در روزهای آینده برای گفت وگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مسکو خواهد رفت. سخنگوی کرملین هم گفته است که محور مذاکرات دو طرف را «مشارکت جامع و همکاری استراتژیک» تشکیل خواهد داد. این دیدار در حالی انجام می شود که چین، که متحد روسیه است، پیشنهادهایی را برای پایان دادن به جنگ اوکراین مطرح کرده که با استقبال نه چندان پرشور غرب مواجه شده است. کشورهای غربی ضمنا به چین درمورد تامین نیازهای تسلیحاتی رسیه هشدار داده اند. وزارت خارجه چین گفته است که شی از 20 تا 22 مارس به دعوت پوتین در روسیه خواهد بود و انتظار می رود در طول این دیدار «تعدادی اسناد مهم دوجانبه» بین دو طرف امضا شود.

سخنگوی این وزارتخانه در پیامی در توییتر خود گفت که این سفری «برای دوستی و صلح» است و افزود «چین و روسیه براساس اجتناب از ایجاد اتحادیه های متعارض، اجتناب از رویارویی و اجتناب از هدف قرار دادن طرف ثالث به ترویج دموکراسی در روابط بین الملل متعهد هستند». او افزود که چین از «هر موضع مثبت و منصفانه ای» در قبال جنگ در اوکراین حمایت خواهد کرد و «نقشی سازنده در پیشبرد گفت وگو برای صلح» برعهده خواهد گرفت.

در ماه فوریه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گفت که مایل است با شی جین پینگ دیدار و درمورد پیشنهاد چین برای صلح با او گفت وگو کند. او گفت: «من واقعا می خواهم باور کنم که چین به روسیه سلاح نمی دهد». آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش تر گفته بود چین ارسال سلاح و مهمات به روسیه را در دست بررسی دارد؛ اما دولت چین این اتهام را رد کرد.

رسانه های آمریکایی گزارش دادند که شی بعد از سفر به روسیه با زلنسکی به صورت مجازی گفت وگو خواهد کرد؛ اما این خبر هنوز تایید نشده است. ظاهرا چین تاکنون در برابر تمایل اوکراین برای دیدار بین شی و زلنسکی مقاومت کرده است؛ هرچند دولت چین روز جمعه تایید کرد که رهبر این کشور به زودی به مسکو می رود. دمیترو کوله با، وزیر امور خارجه اوکراین، گفته است که رئیس جمهور این کشور آماده گفت وگوی تلفنی با شی است و افزود: «فکر نمی کنم چین هنوز به مرحله ای رسیده باشد که بخواهد به روسیه اسلحه بدهد». سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در پاسخ به سوالی درمورد این گزارش که قرار است رهبر اوکراین برای اولین بار از آغاز حمله روسیه به اوکراین با رئیس جمهوری چین صحبت کند، گفت چنین گفت وگویی «خیلی خوب خواهد بود».

جان کربی گفت: «ما از هرگونه تماسی حمایت کرده و خواهیم کرد». در همین حال چین کانگ، وزیر خارجه چین، از دولت های اوکراین و روسیه خواست تا مذاکرات صلح را «در اسرع وقت» از سر بگیرند. او در تماس تلفنی به کوله با گفت که پکن امیدوار است «همه طرف ها آرامش خود را حفظ کنند، خویشتن داری به خرج دهند، مذاکرات صلح را در اسرع وقت از سر بگیرند و به مسیر حل وفصل سیاسی این بحران بازگردند».