آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۴۵۲۱
ورزش
۶

تغییرات ملموس در مقایسه با کارلوس کی روش

قلعه نویی و فهرست 4 + 32 نفره اش

سرانجام بعد از گمانه زنی های بسیار، امیر قلعه نویی فهرست بازیکنان مدنظرش را برای حضور در اردوی تیم ملی برای دو بازی تدارکاتی اعلام کرد. این فهرست مطابق با انتظار تغییراتی با فهرست اخیر تیم ملی داشت که درخور توجه بود. در فهرست جدید قلعه نویی علیرضا بیرانوند (پرسپولیس)، پیام نیازمند (سپاهان)، سیدحسین حسینی (استقلال)، حسین پورحمیدی (آلومینیوم اراک)، شجاع خلیل زاده (الاهلی قطر)، حسین کنعانی زادگان (الاهلی قطر)، آرمین سهرابیان (گل گهر سیرجان)، محمدامین حزباوی (فولاد خوزستان)، عارف آغاسی (فولاد خوزستان)، احسان حاج صفی (آ ا ک یونان)، میلاد زکی پور (سپاهان)، وحید امیری (پرسپولیس)، صادق محرمی (دینامو زاگرب کرواسی)، رامین رضاییان (سپاهان)، روزبه چشمی (استقلال)، سعید عزت اللهی (وایله دانمارک)، رضا اسدی (تراکتور تبریز)، محمد کریمی (سپاهان)، میلاد سرلک (پرسپولیس)، امید نورافکن (سپاهان)، امیرحسین حسین زاده (شارلوا بلژیک)، سیدمهدی حسینی (مس رفسنجان)، احمد نوراللهی (شباب الاهلی امارات)، مهدی ترابی (پرسپولیس)، محمد محبی (استقلال)، علیرضا جهانبخش (فاینورد هلند)، علی قلی زاده (کاسم پاشا ترکیه)، مهدی طارمی (پورتو پرتغال)، رضا شکاری (گل گهر سیرجان)، سردار آزمون (بایرلورکوزن آلمان) شهریار مغانلو (سپاهان) و محمدحسین اسلامی (ذوب آهن) حضور دارند. گو اینکه به غیر از این 32 نفر، عنوان شده که مجید حسینی، سامان فلاح و محمد عمری نیز در لیست حضور داشتند که به دلیل گزارش پزشکی از شرایط جسمانی این بازیکنان و نیاز به تمرکز روی درمان کامل، از فهرست خارج شدند، ولی در ماتریس بازیکنان تیم ملی حضور دارند. سامان قدوس نیز در لیست حضور داشت که بعد از تماس تلفنی و درخواست جهت حضور در تمرینات تیم باشگاه مربوطه اش به دلیل شرایط خاص او، در این اردو حضور نخواهد داشت.

حالا بازیکنان در شرایطی باید امروز خودشان را به اردوی تیم ملی برسانند که اولین فهرست امیر قلعه نویی برای تیم ملی، تفاوت زیادی با تیم ایران در جام جهانی دارد. در آن زمان، از کارلوس کی روش انتقاد می شد که چرا از همه ظرفیت 26نفره برای جام جهانی استفاده نکرده و برخلاف او، لیست قلعه نویی بسیار زیادتر از عرف تیم های ملی است. قلعه نویی 36 بازیکن را دعوت کرده که چهار نفر، به خاطر شرایط جسمانی غایب هستند و 32 نفر، در اردوی ایران شرکت خواهند کرد. هشت بازیکن تیم ملی در جام جهانی در اردوی بعدی ایران، خانه نشین هستند. برخلاف انتظار، روزبه چشمی در فهرست قلعه نویی هم مثل کی روش حضور دارد.

جای خالی کاپیتان

مهم ترین غایب فهرست تیم ملی، کریم انصاری فرد است. یکی از کاپیتان های تیم ملی که در سال های اخیر، جای ثابتی در اردوهای ایران داشته و جزء بازیکنان مورد علاقه کارلوس کی روش هم محسوب می شد. انصاری فرد این فصل در اومانیا، شرایط خوبی داشته و توانسته چهار گل در لیگ قبرس بزند و شش گل هم برای هم تیمی هایش بسازد. تاثیرگذاری روی 10 گل، باعث شده او به یکی از بازیکنان ثابت اومانیا تبدیل شود. او در جام حذفی هم کارنامه دو گل در دو مسابقه را دارد و در لیگ اروپا، تنها گلش را به منچستریونایتد زد. انصاری فرد در آخرین بازی اومانیا، زننده یکی از دو گل تیمش بود اما این موضوع هم باعث نشد قلعه نویی او را در فهرست طولانی بازیکنان دعوت شده به تیم ملی بگذارد.

دور و دورتر

یکی دیگر از غایبان غیرمنتظره فهرست تیم ملی، امیر عابدزاده است. عابدزاده به مرور از دروازه بان سوم ایران، به دروازه بان اصلی تیم ملی در اواخر حضور دراگان اسکوچیچ تبدیل شد. گل های بدی که او از کره جنوبی و الجزایر خورد، نقش پررنگی در برکناری اسکوچیچ داشتند. عابدزاده پس از بازگشت کارلوس کی روش، دوباره نیمکت نشین شد و در جام جهانی، دروازه بان سوم ایران پس از علیرضا بیرانوند و حسین حسینی بود. با ورود قلعه نویی اوضاع برای او بدتر هم شده و سرمربی جدید ایران حسین پورحمیدی را به او ترجیح داده است.

غایبان اجباری

مرتضی پورعلی گنجی و مجید حسینی، زوج خط دفاعی ایران در جام جهانی قطر بودند. مدافعانی که هر دو، به خاطر مصدومیت نمی توانستند در فهرست قلعه نویی قرار بگیرند. علی کریمی هم شرایط مشابهی دارد و برای مشخص شدن علاقه یا عدم علاقه قلعه نویی به او، باید منتظر بازگشت از مصدومیت باقی بماند. سامان قدوس، در فهرست قلعه نویی برای دعوت به تیم ملی قرار گرفت و با این حال، به درخواست خودش قرار شد در این اردو غایب باشد. مجید حسینی هم مثل قدوس، در فهرست بازیکنان قلعه نویی قرار داشت اما سایر این بازیکنان پس از بازگشت، شرایط نامشخصی برای حضور در تیم ملی دارند.

مصدومیت دردسرساز

غیبت میلاد محمدی هم در فهرست تیم ملی، قابل پیش بینی بود. محمدی که پیش از جام جهانی به بازیکن ثابت آ.ا.ک تبدیل شده بود و در بیشتر بازی های این تیم در ترکیب اصلی حضور داشت، بعد بازگشت از تیم ملی مصدوم شد و 11 بازی تیمش در لیگ یونان را از دست داد. محمدی تازه از مصدومیت برگشته و در بازی های اخیر آ.ا.ک هم نیمکت نشین بوده است. قلعه نویی فعلا تصمیم گرفته او را به تیم ملی دعوت نکند.

خاموشی پدیده

پرحاشیه ترین انتخاب کی روش در جام جهانی، بردن ابوالفضل جلالی به جای امید نورافکن به قطر بود. جلالی دقایقی که مقابل آمریکا فرصت بازی پیدا کرد، توانست نمایش خوبی داشته باشد؛ اما پس از جام جهانی اوضاع برای او خوب جلو نرفت. جلالی ابتدا چند هفته مصدوم شد و سپس بیشتر بازی های تیمش را از روی نیمکت یا سکوها تماشا کرد. او در 12 هفته اخیر، فقط 36 دقیقه برای استقلال به میدان رفته و طبیعی بود که دیگر در فهرست ملی پوشان هم جایی نداشته باشد.

الهویی جانشین قلعه نویی شد

با جدایی قلعه نویی از گل گهر و قبول هدایت تیم ملی، سعید الهویی به عنوان سرمربی جدید گل گهر سیرجان انتخاب شد و در ادامه لیگ برتر و جام حذفی هدایت این تیم را در اختیار خواهد داشت. الهویی در سال های گذشته دستیار امیر قلعه نویی در تیم های سپاهان و گل گهر بود و به عنوان مغز متفکر تیم او و دستیار اولش شناخته می شود و حتی بحث هایی درباره حضور الهویی در تیم ملی وجود دارد. مسئولان گل گهر برای حفظ ساختار فنی این تیم، الهویی را به عنوان سرمربی انتخاب کردند. باشگاه گل گهر در همین رابطه اطلاعیه ای صادر کرد که به شرح زیر است: «با بررسی های فنی صورت گرفته، آقای سعید الهویی به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال گل گهر سیرجان انتخاب شد. باشگاه گل گهر ضمن تشکر از زحمات چند ساله آقای امیر قلعه نویی و تبریک به ایشان در مسئولیت جدید به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال بزرگسالان کشور، پس از بررسی های فراوان و نظر به احاطه کامل آقای سعید الهویی به امورات فنی تیم، وی را به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال گل گهر انتخاب کرد. سعید الهویی که از مربیان جوان، تحصیل کرده و آینده دار فوتبال ایران است، سال هاست به عنوان دستیار اول آقای قلعه نویی، از تجربه مربیگری در تیم هایی همچون سپاهان، تراکتور و گل گهر بهره مند است. شایان ذکر است در صورت نیاز سرمربی محترم تیم ملی فوتبال و درخواست رسمی فدراسیون فوتبال کشور، باشگاه گل گهر همچون گذشته همکاری لازم جهت حضور ایشان در کادر فنی تیم ملی، در فیفادی پیش رو، که پیش از شروع مجدد مسابقات لیگ برتر است را خواهد نمود».