آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۸
جامعه
۱۰

دوردنیا در یک روز

ترکیه: سایه ترس پس از زلزله مرگبار

با گذشت نزدیک به 40 روز از زلزله مهیب ششم فوریه در ترکیه و سوریه، بسیاری از مردم هنوز در مورد ایمن بودن محل سکونت خود نامطمئن هستند و با ترس و دلهره به منازل قبلی خود بازگشته اند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، برخی از مردم ترکیه از مهندسان ساختمانی می خواهند تا با انجام تست بتن، از میزان استحکام و تاب آوری منازلشان در صورت وقوع زمین لرزه های آتی اطمینان حاصل کنند.

یکی از ساکنان محله های فقیرنشین و متراکم کلان شهر استانبول در این زمینه گفت: من خودم کاملا مطمئن هستم که این جا ایمن است اما فرزندانم متقاعد نشده اند و این شد که در حال انجام این تست مقاومت ساختمان هستیم. وی می گوید: اگر نتیجه خوب بود که ما هم با خیال راحت سر زندگیمان هستیم. اما چه کسی می داند که در زمان وقوع زلزله بعدی کجا خواهیم بود؟ ممکن است در سوپرمارکت یا سر کار باشیم ، این چیزی است که ما را می ترساند. البته این شهروند تنها نفری نیست که این دل نگرانی را دارد. استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی و اقتصادی ترکیه بیش از 20 میلیون نفر جمعیت دارد و بسیاری از آنها هنوز خاطرات تلخ آخرین «فاجعه بزرگ زمین لرزه» در سال 1999 در «ازمیت» در شرق استانبول را به یاد دارند. فاجعه ای که به موجب آن بیش از 17 هزار نفر از جمله هزار نفر در استانبول جان باختند. استانبول از آن زمان تا به حال، به طور قابل توجهی پیشرفت کرده و افراد زیادی که جذب رونق اقتصادی این شهر شده بودند استانبول را به عنوان محل زندگی خود برگزیدند؛ غافل از اینکه ضلع جنوبی این منطقه بر روی یک گسل فعال قرار دارد. تا اینکه در نهایت در روز ششم فوریه 2023 زمین لرزه 7.8 ریشتری بیش از 48 هزار نفر را در جنوب شرقی ترکیه و نزدیک به 6 هزار نفر را در مرز سوریه کشت و شهرهای بسیاری را ویران کرد. در مدتی که از زمان وقوع زمین لرزه سپری شده، نوعی از وضعیت دل نگرانی جمعی در بین ساکنان استانبول فراگیر شده است؛ به طوری که بسیاری از مردم برای انجام تست های گوناگون ساختمانی درخواست داده اند.

آمریکا: نشت آب آلوده به مواد رادیواکتیو

منابع خبری آمریکا از نشت 400 هزار گالن آب آلوده به ماده رادیواکتیو از یک نیروگاه هسته ای در ایالت «مینه سوتا» خبر داده اند و مقامات در حال حاضر عملیات پاک سازی منطقه را زیر نظر دارند.

به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، شرکت «اکسل انرژی» که مدیریت این نیروگاه هسته ای را در دست دارد، تاکید کرده که در حال حاضر نشت آب آلوده به ماده رادیواکتیو محدود به محل نیروگاه است.

نشت آب های آلوده از این نیروگاه اولین بار در ماه نوامبر دیده شد اما مقام های ایالتی تا روز پنج شنبه به طور علنی این حادثه را اعلام نکرده بودند.

آبی که از این نیروگاه نشت کرده، آلوده به تریتیوم است که تولید آن در فرآیندهای هسته ای رواج دارد. تریتیوم یکی از ایزوتوپ های هیدروژن است که به طور طبیعی در فرآیندهای هسته ای تولید می شود و آلودگی رادیواکتیو به همراه دارد. نیروگاهی که آب آلوده از آن نشت کرده، در حدود 50 کیلومتری شهر مینیاپولیس، پرجمعیت ترین شهر ایالت مینه سوتا در شمال آمریکا واقع شده است. اداره بهداشت ایالت مینه سوتا اعلام کرد که نشت آب آلوده از نیروگاه به رودخانه می سی سی پی یا منابع تامین آب آشامیدنی نرسیده است و به گفته مقام های این ایالت، روند نشت آب آلوده از نیروگاه اکنون متوقف شده است.