آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۸
اخبار کشور
۱۱
مقاله وارده

آغاز مسئولیت از بهار

محمدهادی صحرایی
منبع: مستدرک الوسایل ، ج 6، ص 352

ما من یوم نیروز إلا و نحن نتوقع فیه الفرج لانه من ایامنا و ایام شیعتنا. امام صادق که سلام خدا براو فرمود: هیچ نوروزی نیست مگر آن که ما در آن روز منتظر فرج [ظهور قائم آل محمد که خدا در ظهورش تسهیل و تعجیل کند] هستیم؛ چرا که نوروز از روزهای ما و شیعیان ما است.1

یکی از دلایلی که نوروز از نظر ما عید سعید و خجسته شده همین است که غیر از رویش موجودات و نو شدن روزها و یادآوری رستاخیز، روزی است که امید فرج و گشایش برای انسان ها در آن وجود دارد. روزی که در آن ممکن است همان اتفاق بزرگ و رویداد مهم موعود، اتفاق افتد و با نو شدن طبیعت، سیه روزی بشریت به پایان برسد و با ظهور آخرین حجت خدا و موعود همیشه پیروز، دوران خوب و خوش و پر از سعادت انسان ها فرا برسد. روزگاری که شب سیاه و سرد طواغیت به سر می رسد و روزگاران رهایی و شکوفایی و لذت از راه سر می رسد. دورانی که همه انبیاء و اولیاء و شهدا و صالحین که سلام خدا برآنها، وعده آن را داده و برای وقوعش، مقدمه سازی کرده اند. دورانی که رستاخیز جان هاست و انسان دور افتاده از خدا، با مرگ ابلیس، به جایگاه خود باز می گردد و به دور از خطا و خلاف و ظلم و گناه، طعم شیرین حیات طیبه را در این دنیا می چشد و ذائقه مهیا می کند برای بهشت موعود.

مردم بزرگ و دیرینه ایران با انقلاب اسلامی ایران مفتخرند که با پاره کردن طومار دوران ستمگران شاهنشاهی و نجات یافتن از حکومت های غارتگر و ستمگر، زمینه حاکمیت مردم بر مردم را فراهم نمودند و با زعامت امام راحل و عظیم الشان، راه نو و جدیدی را در مقابل خود و مقابل جهانیان گشودند که هدفش رسیدن به تمدن عظیم و نوین اسلامی است. انقلاب اسلامی در اصل انتشار نور در فضای ظلمانی جهان بود که پی درپی در حال تولید و تکثیر است و امروزه اگر مسئله اصلی و دغدغه ذهنی دشمنان شده ، به خاطر موفقیت ها و گشایش های گسترده ای است که نسیم پیروزی را به پوست بشر می رساند. اتفاقات چند ماهه اخیر و به ویژه همین هفته گذشته منطقه و جهان گویای این واقعیت است که اتفاقات خوب و مهم در راه و بهار انقلاب اسلامی توانسته است یخ قلب انسان ها را آب کند و دست و پای جهانیان را از غل و زنجیر جهان استکبار آزاد کند.

نحوه روبه رو شدن انسان ها با حقایق، مختلف است. اگر بیماری های روحی و حب و بغض ها و کم فهمی ها را کنار بگذاریم، به طور معمول، افرادی هستند که حقایق را هنگام وقوع متوجه می شوند و می توانند نسبت به واقعیات، درک صحیحی در زمان حال پیدا کنند. گروهی هم پس ازگذشت و عبور از واقعیات، به حقیقت آن پی می برند و گروهی دیگر هم با خیال راحت، نه هنگام و نه پس از وقوع واقعیات به حقایق پی نمی برند. ولی هستند نخبگانی که به حقیقت واقعیات، پیش از وقوعشان پی می برند و برنامه ریزی می کنند. این افراد نخبه اگر در مصدر امور و اجتماع قرار گیرند و اگر کسانی که در دامنه آنان هستند هم بتوانند خود را با منویات ایشان هماهنگ و مطابق و آن گونه که باید، تبعیت کنند، بی شک آن امور و اجتماع می تواند فراتر از آنچه گمان می رود پیشرفت کند. ویژگی انقلاب اسلامی ما در دوران امام راحل و امام حاضرش این گونه بود و هست.

نگارنده این سطور هرگز درپی تقدیس و تکریم بی جهت و مدح و ثنای بی مورد نیست ، ولی هرچه در تحلیل اندیشه ها تعمق می کند چاره ای جز اعتراف به واقعیتی حقیقی ندارد و معتقد است نگفتن نعمات و حسنات، غیر از اینکه ناشکری و ناسپاسی است و باید از حریم قلم مسئولانه، مصلح و مطالبه گر به دور باشد، ندیدن واقعیات و حقایقی است که لازمه درست اندیشیدن و تحلیل صحیح می باشد. حرمت قلم و ارزش پژوهش و آزادگی اندیشه ایجاب می کند به همان اندازه که باید از اغراق پرهیز نمود، باید از اجحاف نیز دوری گزید. حال و روز امروز ما هرگز با دوران گذشته قابل قیاس نیست، نه در حیات فردی، نه اجتماعی و نه حتی جهانی. امروزه در هیچ مناسبتی در حد منطقه و قاره و گاهی جهانی، هرگز نمی توان ایران را نادیده گرفت و از او استمزاج نکرد. هرگز نمی توان با این کشور کهن ، نامحترمانه سخن گفت. نتیجه گنده گویی قدرت های به ظاهر بزرگ را می توان در تغییر رفتارها و رویکردهایشان دید.

توافق عربستان با ایران و مزمزه کردن مصر و بحرین برای برقراری ارتباط با ما و اتفاقات مهمی که بخشی از آن محقق و رسانه ای شده و قسمت های بزرگ تر پوشیده مانده گویای واقعیتی است که رهبری در مرداد 1399 گفتند:«با شکست جبهه تحریف، قطعا جبهه تحریم هم شکست خواهد خورد». اکنون که با دولت جدید و جهادی، جبهه نفوذی های «خودی تحریم کن»، شکست خورده، می توان شکست پس از شکست جبهه تحریف را دید. و دید که بدون برجام و پذیرش FATF و اراده کدخدای خرفت، چگونه گشایش ها پی درپی نصیب ملت ایران می شود. آنها که مدعی بودند زبان دنیا را بلدند و به بقیه فحش می دادند و برای گرفتن بدن های شهدای منا، ذلیلانه در مقابل امیر کویت زانو زدند، خودشان گره تحریم بودند. و اینها که برای قطع ارتباط عربستان با ایران نشانی اشتباه حمله «ساختگی»به سفارت این کشور می دهند دراصل برای یک تحریف دیگر و اتهام زنی بی اساس به نیروهای مذهبی و فرار از پاسخگویی تقلا می کنند.

اینکه توافق عربستان با ایران توسط کشور صاحب وتوی چین، انجام شده و ایران با چین و روسیه توانسته شکست مفتضحانه دیگری به کدخدا تحمیل و اسرائیل را منزوی کند، همان حقیقتی است که دیوانه کننده غرب و خنثی گر ماموریت غربزدگان بود که در کنار تخریب اقتصاد و سیاست و امنیت و... به جد پیگیرش بودند. فعال کردن بازار بزرگ شانگهای و رغبت برای حضور در میان گروه بریکس و امثال این اتفاقات بزرگ را می توان در کنار موفقیت های بسیار دولت دکتر رئیسی و جهش های بزرگ کشور در این دوره دانست. دوره ای که بحران چندین ساله آب همدان، خوزستان، سیستان، چهارمحال، اصفهان، همدان و سنندج برطرف شد. اداره کشور بدون استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول؛ رکوردشکنی حمل ونقل ریلی؛ تکمیل پروژه های عظیم و خاک خورده؛ احیاء دریاچه ارومیه؛ بی منازع شدن پهپاد و قایق موشک انداز ایرانی؛ بیمارستان حضرت مهدی؛ بازگرداندن بسیاری از طلب ها و پول های بلوکه شده ایران و... انجام شد.

دلیل اصلی اغتشاشات پاییز امسال و تجمع اراذل و تحریک اوباش جهانی کشیدن ترمز این قطار پرسرعتی بود که بر ریل انقلاب می رود. و دلیل تمرکز حملات بر رهبر معظم انقلاب هم هدف قرار دادن کانون تولید قدرت کشور بود. و هرگز نباید از حماسه غرورآفرین حضور مردم در 22 بهمن امسال غافل شد.

اکنون که اتفاقات خوب در حال رخ دادن و کاستی ها در حال زوال و مشکلات در مسیر حل شدن و دشمنان در دوران ادب شدن و اسرائیل در سراشیبی سقوط و آمریکا در افول است، کار هرآن کس که دل در گرو ایران آباد و آزاد و انقلاب اسلامی پویا دارد از جهتی سخت تر شده است. اکنون دوره مطالبه گری صرف به سر آمده و دوره مسئولیت پذیری آغاز شده است. مسئولین محترم باید خدمت خود را جهادگرانه انجام دهند و مردم عزیز نیز مسئولانه به میدان بیایند. بهار آینده که نسیمش نوازشگر روح و جانمان شده باید آغازگر دوران تلاش و مسئولیت پذیری آحاد کشور است. باید برخیزیم و این موهبت و محبت خدا را قدر بدانیم که راهی جز اتحاد و انسجام و کار جهادی نداریم. انقلاب اسلامی ما به فضل خدا در شرایط مطلوبی قرار دارد و شکرگزاری آن همت مضاعف برای حل مشکلات اقتصادی و رسیدن به بازدارندگی است.

بی شک آنچه دشمنان نشانه گرفته اند، اقتصاد و اتحاد ماست که باید ترمیم و مراقبت شوند. ما برای تحقق تمدن بزرگ اسلامی که به ظهور بینجامد باید ایران را قوی تر کنیم و غیر از پیشرفت های حیرت آور بازدارنده در عرصه نظامی و افتخارات بزرگ در بهداشت و درمان و کارهای زیربنایی و مهم اقتصادی و رفاه نسبی جامعه، باید فعالیت سالم اقتصادی و تولید ثروت کوثری را به عنوان یک مفهوم ارزشی و مقدس جدی بگیریم و به فضل خدا و همت خود، مشکلات باقی مانده را به خاطرات گذشته تبدیل کنیم. یاد امام و شهیدان و گذشتگانی که بر سفره مجاهدات آنها نشسته ایم به خیر و خدا به عمر و عقل و ایمانمان برکت دهد که کار زمین مانده زیاد داریم و فضل خدا منتظر اراده ما در این جنگ اراده هاست وپیروزی نزدیک و از آن ماست إن شاءالله.