آرشیو یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۸
اخبار کشور
۱۱

امیر حاتمی: راهبرد «هزار خنجر» دشمن علیه ایران شکست خورده است

مشاور فرمانده معظم کل قوا، افق و آینده نظام اسلامی را درخشان و پرفروغ دانست و گفت: سیاست نظام سلطه و به ویژه رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر رویکرد هزار خنجر شکست خورده است.

امیر سرتیپ امیر حاتمی مشاور فرماندهی کل قوا در امور ارتش، در جمع مدیران نهادها و دستگاه های کشوری گفت: سوالی که این روزها به کرات از سوی دلسوزان نظام و انقلاب و آحاد ملت ایران اسلامی مطرح می شود این است که علت این حجم عظیم از دشمنی و عداوت نظام استکبار با جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران اسلامی چیست.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بارها در فرمایشات خود به این سوال پاسخ دادند و تکیه مبنایی جمهوری اسلامی ایران بر شعار اساسی خود یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را علت این دشمنی دانستند. بی شک عمده چالش نظام سلطه با جمهوری اسلامی ایران، تکیه ایران بر استقلال خواهی و عدم وابستگی است.

امیر حاتمی با اشاره به استقلال خواهی در ایران و دیگر کشورها تصریح کرد: هزینه استقلال خواهی برای کشورهای مختلف، متفاوت است. ازآنجایی که ایران اسلامی از منظر موقعیت ژئوپلیتیکی و جغرافیایی جز کشورهای دارای موقعیت راهبردی در منطقه غرب آسیاست، بی تردید این موقعیت دارای الزامات متفاوت در دوره های مختلف تاریخی بوده است.

وی تصریح کرد: در جنگ جهانی اول و دوم ایران با اعلام ضعیف ترین سیاست در قبال متجاوزان که همانا اعلام بی طرفی بود، توسط متجاوزین اشغال شد و هزینه های بسیاری ازجمله کشته شدن میلیون ها انسان بی گناه به کشور ما تحمیل شد.

امیر حاتمی گفت: ایران در موقعیتی ژئوپلیتیکی است که هر رخداد سیاسی، نظامی و امنیتی به نوعی با جغرافیای ایران مرتبط می شود و ازآنجایی که ایران پل ارتباط شرق به غرب و شمال به جنوب بوده و در معرض نقاط راهبردی بین المللی همچون تنگه هرمز، خلیج فارس و دریای عمان با ذخایر عظیم نفت و گاز که برای قدرت های بزرگ حائز اهمیت است، قرار گرفته و موقعیت ایران را در مقایسه با سایر کشورها متفاوت کرده است.

مهم ترین مولفه های ایران اسلامی

مشاور فرمانده کل قوا افزود: مهم ترین مولفه های دیگر ایران اسلامی استقرار نظام مردم سالار دینی و جمهوری اسلامی با رهبری ولی فقیهی حکیم، مدبر و تواناست که در نوع خود منحصربه فرد بوده و به لحاظ سیاسی به هیچ قدرتی در جهان وابستگی نداشته و استقلال و آزادی کشور را مدیون تلاش، مجاهدت و حمایت ملت و شهدای سرافراز خود می داند.

امیر حاتمی با تبیین دیدگاه راهبردی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درباره پیچ تاریخی و دوره گذار، خاطرنشان ساخت: جنگ های اخیر به ویژه منازعه اوکراین و روسیه، ظهور قدرت های جدیدی همچون چین و هند؛ مخاصمه آمریکا و چین، جنگ های منطقه ای، افول قدرت آمریکا در جهان و آغاز فروپاشی رژیم صهیونیستی از درون، شکست داعش در عراق و سوریه و قدرتمند شدن ایران مصادیق دوره گذار و گذشتن از پیچ تاریخی است.

امیر حاتمی هزینه استقلال خواهی جمهوری اسلامی ایران در چنین شرایطی را بالا توصیف کرد و افزود: جمهوری اسلامی با داشتن موقعیت راهبردی در منطقه، تنها زمانی می تواند استقلال، آزادی و جمهوریت خود را به معنای واقعی کلمه حفظ و حراست کند که قدرتمند شده و در عرصه تحولات بین المللی و منطقه ای نقش آفرینی کند.

نظام سلطه دستش را به سوی منافقین و سلطنت طلبان دراز کرده

مشاور فرمانده کل قوا در امور ارتش تصریح کرد: در اغتشاشات اخیر شاهد بودیم که نظام سلطه از هر ترفندی برای خدشه دار ساختن استقلال و وحدت ملی بهره برد تا آنجا که از سر عجز و استیصال، دست استمداد و یاری خود را به سوی بدنام ترین گروه تروریستی جهان یعنی منافقین و سلطنت طلب ها و تجزیه طلبان دراز کرد تا بتواند از طریق این گروه های سرسپرده و وابسته، ایران را با خطر تجزیه و فروپاشی رو به رو سازد.

امیر حاتمی عرصه دفاع را یکی از موفق ترین عرصه های خودباوری، خوداتکایی و تحقق شعار «ما می توانیم» ذکر کرد و افزود: امروز برخلاف خواست دشمن و تحریم های ظالمانه در حوزه دفاع به قدرت بازدارندگی رسیده ایم و این مسیر قدرتمند شدن و برتری یافتن می تواند در تمامی حوزه ها ازجمله اقتصاد نیز تسری پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز دشمن با جنگ ترکیبی و جنگ شناختی درصدد القاء ناکارآمدی و ناتوانی نظام اسلامی در تحقق شعارها و آرمان های خود است. دشمن در جنگ ترکیبی علیه ملت ایران، جنگ اقتصادی را به عنوان نخستین اولویت و محور دشمنی خود قرار داده تا از این طریق بتواند دستاوردهای بی نظیر نظام را زیر سوال ببرد.

ضرورت مقابله با راهبرد جنگ اقتصادی دشمن

مشاور فرمانده معظم کل قوا گفت: تکلیف همه ارکان و مسئولان نظام اسلامی در این برهه از تاریخ، مقابله با راهبرد جنگ اقتصادی دشمن و تلاش در جهت تحقق تدابیر و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی است.

امیر حاتمی تصریح کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی و مردم پایه و مصون از تکان های سیاسی با واگذاری اقتصاد به مردم، افزایش بسترهای سرمایه گذاری، فراهم سازی امنیت لازم برای سرمایه گذاران، حمایت و دلگرم کردن سرمایه گذاران و تقویت بخش خصوصی محقق خواهد شد.

سیاست نظام سلطه علیه ایران شکست خورده

مشاور فرمانده معظم کل قوا، افق و آینده نظام اسلامی را درخشان و پرفروغ دانست و گفت: سیاست نظام سلطه و به ویژه رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر رویکرد هزار خنجر شکست خورده و اعمال تحریم های اقتصادی، فشار حداکثری، ایجاد اختلاف ایران با کشورهای همسایه، ایران هراسی در سطح جهانی، تهدید به بمباران تاسیسات هسته ای، محدودسازی و توقف فعالیت های صلح آمیز هسته ای، به حاشیه راندن ایران، ایجاد اختلاف داخلی و اختلاف در جهان اسلام و غیره همه با مقاومت و بصیرت ملت ایران شکست خورده و می بینیم که امروز ماهیت خود این رژیم اشغالگر با اعتراضات داخلی و اختلافات عمیق سیاسی با خطر جدی رو به رو شده است.