آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۵۸۲۷
خبر
۲

این فایل متعلق به سال گذشته است

رمزگشایی از فایل صوتی مک گورک

در شرایطی که اخیرا شاهد برخی تحرکات مثبت در مناسبات تهران و واشنگتن بودیم و طبق توافقی که طرفین داشتند، روز گذشته پنج زندانی آمریکایی و ایرانی آزاد شدند و 6 میلیارد دلار از اموال ایران به بانک های دوحه انتقال پیدا کرد، روزنامه تهران تایمز ادعا کرد به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد برت مک گورک، مقام ارشد کاخ سفید که در حال حاضر دیپلماسی آمریکا با ایران را رهبری می کند،در یک فایل صوتی محرمانه از احیای برجام ابراز نگرانی کرده و شمایل طرح بسیار مورد بحث ایالات متحده یعنی پلن بی را ترسیم می کند .

این در حالی است که این روزها با سفر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع گفت وگوهای منطقه ای، احتمالاتی درباره مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای رفع تحریم ها نیز مطرح است. همچنین برت مک گورک، هماهنگ کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، در نوار صوتی به دست آمده توسط این روزنامه گفته که بعید است برجام احیا شود. به گزارش اکوایران، به نوشته تهران تایمز، مک گورک که اخیرا پس از اینکه رابرت مالی، نماینده سابق ایالات متحده در امور ایران در ماه آوریل به مرخصی بدون حقوق فرستاده شد، در مذاکرات با ایران جانشین وی شده، در دور اخیر مذاکرات در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، تلاش کرده تا طرف ایرانی را متقاعد کند که برکناری مالی به نفع مذاکرات با ایران است.

با این حال، اطلاعات به دست آمده توسط تهران تایمز نشان می دهد که خود مک گورک مطمئن نبوده که مذاکرات هسته ای با ایران ارزش تلاش کردن را داشته باشد. به ادعای تهران تایمز، در این فایل صوتی مک گورک گفته: «ما با اسرائیلی ها در مورد بازگشت به برجام به همان شکلی که هست یا دستیابی به یک توافق قوی تر از قبل، اختلاف نظر داشتیم. با این حال، ما فقط در مورد آنچه ممکن است اختلاف نظر داریم، اما من به طور فزاینده ای دارم فکر می کنم به هر حال احتمال بازگشت ما به برجام کاهش می یابد.» مک گورک سپس به ادعای این روزنامه مولفه های پلن بی ایالات متحده در قبال ایران را فاش می کند که شامل تحریم ها، انزوای دیپلماتیک، نیروی نظامی و خرابکاری است. مک گورک گفت: «بنابراین، در هر صورت، ما در راستای یک نوع پلن بی قرار خواهیم گرفت که به معنای استفاده از گزینه هایی چون انزوای دیپلماتیک، تحریم ها، نیروی نظامی و خرابکاری است.»

با این حال، به نوشته تهران تایمز، ایالات متحده در هفته های اخیر با ناکام ماندن پلن بی خود به سمت نوعی تنش زدایی با ایران متمایل شده است، همان طور که توافق مبادله زندانیان این مساله را نشان می دهد. در واقع، رویکرد جدید آمریکا در قبال ایران در چارچوب مفهوم پلن سی توسط برخی از محافل اتاق فکر تدوین شده است. این مفهوم حول محور اقداماتی است که هدف آنها مهار وضعیت به جای حل اساسی آن است.

زمان شناسی صحبت های مک گورک

با وجودی که فایل صوتی متعلق به برت مک گورک روز گذشته افشا شده اما به نظر نمی رسد که زمان اصلی این صحبت ها مربوط به این روزها باشد. در واقع حتی می توان گفت که این فایل متعلق به زمان آوریل یا مه(فروردین و اردیبهشت سال جاری) به بعد هم نیست. زیرا از ماه آوریل به بعد بود که بحث پیگیری پلن سی در دستورکار آمریکا قرار گرفت. بر اساس این مدل، تنش ها محدود و مدیریت می شود. این مساله مستلزم همکاری های ایران و آژانس به همراه مشوق هایی است که به تهران داده می شود تا وضعیت را از شرایط موجود بهتر کند. آمریکا طبق پلن سی انتظار دارد که ایران غنی سازی 60 درصد و بالاتر از آن را متوقف کند و در ازای آن با امتیازات رسمی و غیررسمی مواجه شود. این مساله همچنین شامل تداوم نادیده گرفتن خریدهای نفتی چین از ایران یا مجوز رسمی در این باره است.

این پلن مورد توجه تهران و واشنگتن قرار گرفت و اخیرا آژانس در گزارشی اعلام کرد که ایران سرعت غنی سازی 60درصد خود را کاهش داده و بخشی از ذخایر اورانیوم 60 درصدش را نیز رقیق سازی کرده است. فروش نفت ایران هم همان طور که انتظار می رفت نسبت به اوایل خروج آمریکا از برجام افزایش چشمگیری یافت. در مقابل نیز شاهد آزاد شدن زندانی های ایرانی-آمریکایی و آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی بودیم. بنابراین در چنین دوره زمانی، منطقی به نظر نمی رسد که مک گورک از مرگ برجام و توسل واشنگتن به پلن بی سخن بگوید.

اگر این گزینه را درنظر بگیریم احتمالا این صحبت های مک گورک باید بین سپتامبر 2022 تا مارس 2023 انجام شده باشد که برخی تحولات باعث تیره و تار شدن هرگونه مذاکراتی بین ایران و غرب شده بود. سپتامبر 2022 یا شهریور 1401 مصادف بود با آغاز ناآرامی های داخلی در ایران که چند ماه به طول انجامید. همچنین در این بازه زمانی بود که غرب با توسل به ادعاهای اوکراین، گفت که ایران با روسیه همکاری های نظامی در خصوص فروش پهپاد دارد و این پهپادها در جنگ اوکراین مورد استفاده قرار گرفته است. البته ایران از ابتدا فروش پهپاد را تکذیب کرد و در نهایت نیز حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با تاکید بر همکاری های نظامی تهران و مسکو گفت ایران هیچ پهپادی برای استفاده در جنگ در اختیار روسیه قرار نداده است.

فضای تنفس

همچنین برت مک گورک در اوایل آذر ماه 1400 در گفت وگوی تصویری با بنیاد کارنگی که پیرامون سیاست خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه بود، تاکید می کند که همیشه به این فکر می کرده که یک وقت تنفس در برنامه هسته ای ایران به وجود بیاید که امکان گفت وگوهای بیشتر را فراهم کند. ضمن اینکه در آن مقطع زمانی تاکید می کند اکنون دستورکار ما احیای بی کم و کاست برجام است. مک گورک این صحبت ها را اوایل دولت رئیسی و تقریبا یک هفته قبل از مذاکرات علی باقری با راب مالی و 1+5 مطرح کرده است.

لذا برت مک گورک از آن زمان به فکر ایجاد یک وقت تنفس در برنامه هسته ای ایران بوده و به همین خاطر پلن سی یا همان محدودسازی تنش را در ماه های اخیر در دستورکار قرار داد. در شرایطی که آمریکا پلن سی را اجرایی می کند و به برخی اهداف خود بر اساس این پلن دست یافته است، نمی توان تصور کرد که مک گورک هم اکنون یا چند هفته قبل بخواهد درخصوص استفاده از ابزارهای سخت در قبال تهران سخن بگوید. درواقع ایالات متحده آمریکا در عوض آنکه پلن بی را در دستور کار قرار دهد، آن را پشتوانه پلن سی کرد. پس باید نسبت به جدید بودن این فایل صوتی ابراز تردید کرد و احتمالا این سخنان برت مک گورک در فاصله زمانی شهریور تا اسفند 1401 که هیچ امیدی برای مذاکرات وجود نداشت و اختلافات ایران و غرب نیز شدت گرفته بود، انجام شده است.