آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۸۲۸۲
جهان
۴

مقامات 140 کشور از امروز در مقر سازمان ملل گردهم می آیند

یارکشی غرب و شرق در نیویورک

زهره صفاری

هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل با حضور بیش از 140 نفر از رهبران کشورهای جهان از بامداد امروز در مقر این سازمان در نیویورک آغاز به کار کرد؛ نشستی که سرانجام از سایه معضل همه گیری کرونا خارج شده و انتظار می رود اولویت های آن علاوه بر تداوم مساله جنگ اوکراین، تمرکز بر بحران آب و هوایی و مسائل حقوق بشری باشد.

اما امسال در این رویداد که یکی از مهم ترین و پرمخاطب ترین وقایع تقویم سازمان ملل به شمار می رود، غیبت شماری از رهبران، معادلات و توافقات رخ داده میان کشورها در فاصله نشست سال گذشته تاکنون، کودتاهای پیش بینی نشده در آفریقا و حضور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین که برای اولین بار به این منظور در نیویورک حاضر شده و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی بعد از بحران های داخلی این رژیم، فضای متفاوتی را ایجاد کرده است.

الجزیره نوشت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هفته گذشته نیز با تاکید بر اهمیت این نشست گفت: این مجمع یکی از معدود مواقعی است که رهبران کشورها از هر گوشه جهان می توانند نه تنها به مقامات کشورهای دیگر دسترسی داشته باشند بلکه منافع مشترک شان را دنبال کنند.

طبق روال هر ساله بدون شک حاضران در این نشست در حاشیه مراسم، گفت و گوهای دوجانبه مهمی خواهند داشت و به باور ناظران در این میان به رغم تلاش های دبیر کل سازمان ملل برای به حاشیه بردن جنگ اوکراین و تمرکز بر بحران آب و هوایی و هوش مصنوعی، امثال ولودیمیر زلنسکی به دنبال فرصتی برای جلب حمایت بیشتر همچنان فضا را به این سمت و سو می برند.

غایبان بزرگ

برخلاف سال گذشته، جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، تنها مقام اول دولت کشورهای عضو شورای امنیت در نشست خواهد بود و مقامات چین، روسیه، فرانسه و انگلیس نمایندگان خود را به این نشست فرستاده اند. ریشی سوناک برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته به بهانه شلوغی برنامه هایش، جایگاه نخست وزیر انگلیس را به نماینده اش داده، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز تداخل برنامه هایش را بهانه و از این سفر اجتناب کرده است. همچنین شی جین پینگ، رئیس جمهور چین که در نشست جی 20 نیز لی چیانگ، نخست وزیر خود را فرستاده بود در مجمع عمومی امسال نیز شخصا حاضر نشده و هان جنگ، معاون تشریفاتی خود را به عنوان نماینده اش برگزیده است. این انتخاب در حالی بسیاری را شگفت زده کرد که انتظار می رفت وانگ یی؛ وزیر خارجه پکن برای این نشست مامور شود. ولادیمیر پوتین نیز دیگر غایب بزرگ این مجمع است و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه او در راس هیات اعزامی قرار گرفته است. این در شرایطی است که از یک ماه قبل نماینده امریکا در سازمان ملل، دستور کار غرب در مجمع عمومی را فشار حداکثری به روسیه تعیین کرده بود.

در این شرایط ناظران نیویورک تایمز معتقدند غیبت رهبران بزرگ جهان در این نشست با هر بهانه و دلیلی می تواند آسیب جدی به اعتبار مجمع عمومی وارد کند.

در جست و جوی فرصت طلایی

طبق روال مجمع عمومی دبیر مجمع نخستین سخنران و رئیس جمهور برزیل دومین مقامی است که پشت تریبون سازمان ملل قرار می گیرد. بدون شک محور سخنان لولا داسیلوا، حل بحران آب و هوایی است چراکه حل این بحران اولویت او در زمان حضور در جایگاه ریاست جمهوری در ماه ژانویه امسال بود. پس از او جو بایدن، رئیس جمهور کشور میزبان این مجمع باید برای حاضران نطق کند. بایدن در برهه ای باید رهبران بیش از 140 کشور جهان را برای رسیدن به اهدافش متقاعد کند که به نوشته پولیتیکو، در هفته های اخیر حواشی مانند اعتصاب کارگران خودروسازی امریکا، متهم شدن پسرش هانتر بایدن و همچنین فرضیه ها و تهدیدهای کنگره و جمهوری خواهان برای استیضاحش، حتی جایگاه او را به عنوان نامزد بعدی دموکرات ها برای ریاست جمهوری نیز زیر سوال برده است. اما در عین حال غیبت ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، رقبای اصلی اش در صحنه جهانی می تواند برای رئیس جمهور 80 ساله امریکا امتیازی به شمار برود تا بتواند از طریق آن تصویر ترک خورده خود را ترمیم کند.

از جمله برنامه های بایدن در حاشیه این نشست، دیدار روز چهارشنبه او با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی است، آن هم در شرایطی که از زمان روی کارآمدن نتانیاهو، او بسختی در لیست میهمانان کاخ سفید قرار گرفته است. گفته می شود یکی از مهمترین اهداف این نشست بررسی شرایط عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان به عنوان دو دشمن دیرینه است. رئیس جمهور امریکا همچنین قرار است دیداری نیز با ولودیمیر زلنسکی داشته باشد. بدون شک بخش های بسیاری از سخنرانی بایدن نیز به تداوم حمایت ها از اوکراین اختصاص خواهد داشت تا از این طریق بتواند جمهوری خواهان مخالف جنگ اوکراین را نیز برای حمایت بیشتر متقاعد کند.

نمایشی با بازیگری زلنسکی

سال گذشته در بحبوحه بحران شرق اروپا گرچه جنگ اوکراین یکی از مسائل مورد بحث مجمع عمومی بود اما نتوانست برای پیشبرد اهداف ضدروسی غرب تا حدی که می خواستند، مثمر باشد. اما آنها ناامید نشده و امسال این موضوع را با نمایشی پرطمطراق با بازیگری ولودیمیر زلنسکی در نیویورک بار دیگر به صحنه آورده اند. رئیس جمهور اوکراین که برای نخستین بار در این برهه حساس سازمان ملل در نیویورک حاضر شده، قرار است علاوه بر دیدارهای دوجانبه با امثال نتانیاهو و حضور در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت درباره جنگ، چشم در چشم سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اهداف خود را برای جلب حمایت غرب دنبال کند. او پس از این دیدار و نشست به واشنگتن خواهد رفت و پنجشنبه برای دومین بار در 9 ماهه اخیر با جو بایدن در کاخ سفید گفت و گو و تبادل نظر خواهد داشت. به نوشته ال پاییس، حضور بیش از 140 کشور در نیویورک این امید را نیز در زلنسکی تقویت کرده تا بتواند در ملاقات با رهبران کشورهای مختلف ائتلاف ضدروسی قدرتمندی را تشکیل دهد؛ موضوعی که با توجه به حضور هیات عالیرتبه روسیه و برنامه دیدارهای آنها با رهبران کشورهای مختلف بعید است به نتیجه مثبتی برسد. اما در این میان ناظران پولیتیکو معتقدند واکنش روسیه به این برنامه زلنسکی، به کشورهایی بستگی دارد که دعوت او را برای گفت و گو بپذیرند. اما در کل بدون شک همه کشورهایی که با رئیس جمهور اوکراین دیدار کنند برای اعلام بی طرفی شان نشستی نیز با لاوروف خواهند داشت.

اهداف پنهان

آنچه مسلم است قدرت های برتر جهانی هر یک در این مجمع اهداف معینی را دنبال می کنند و درصددند تا از این گردهمایی بیشترین بهره را به سود خود ببرند. بایدن که در نشست اخیر گروه 20 در دهلی نیز به دنبال منحرف کردن توجه ها از چین و جلب اعتماد جهانی به سوی واشنگتن بود، در این نشست نیز گرچه این هدف را در نظر دارد اما همچنان یارکشی های بیشتر در خاورمیانه را نیز فراموش نخواهد کرد. احوالپرسی گرم او با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در دهلی، یکی از نشانه های این هدف بود و برنامه دیدارهای چند روز آتی او با رهبران خاورمیانه ای نیز بر این اولویت امریکا مهر تایید می زند. از سوی دیگر چین نیز درصدد است تا روابط با اروپا را تقویت کند و بی تردید نمایندگان شی جین پینگ با هر ابزاری این هدف را دنبال می کنند. در عین حال نمایندگان چین در گروه 20 نیز به اروپایی ها این هشدار را دادند که وابستگی متقابل با ایجاد ناامنی در تضاد است و از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستند تا از فاصله گرفتن از پکن اجتناب کنند.