آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۵۸۲۷
سیاست گذاری
۶

منابع ارزی ایران در کره جنوبی به قطر رسید: سفر قاره ای دلارهای بلوکه شده

پس از توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل زندانیان آمریکایی و آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی، روز گذشته زندانیان به دوحه منتقل شدند و دارایی های ایران نیز به حساب های بانک های ایرانی در قطر واریز شد. به گفته رئیس کل بانک مرکزی، پنج میلیارد و 573میلیون و 492هزار یورو به حساب بانک های ایران در دو بانک قطری واریز شده است. این در حالی است که مطابق آخرین اظهارات ارزش دارایی های ایران حدود 6میلیارد دلار بود. بررسی ها نشان می دهد این کاهش ارزش در جریان تبدیل این دارایی ها از دلار به یورو اتفاق افتاده است.

پس از گذشت حدود یک ماه از توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل 5 زندانی آمریکایی و آزادسازی دلارهای بلوکه شده در کره جنوبی، حال رئیس کل بانک مرکزی آخرین وضعیت دارایی های بلوکه شده ایران را اعلام کرده است. فرزین روز گذشته اعلام کرد نامه رسمی از مقامات قطری دریافت شده که براساس آن حساب 6 بانک ایرانی فعال شده و امروز معادل پنج میلیارد و 573میلیون و 492هزار یورو به حساب بانک های ایران در دو بانک قطری واریز شده است. فرزین تاکید کرده است 6 بانک ایرانی در دو بانک قطری حساب باز کردند و طبق توافقات انجام شده تمام پرداخت ها توسط کارگزاران بین المللی بانک های قطری و همچنین سوئیفت صورت گرفته است. طی روزهای گذشته نیز خبرگزاری دولت از باز شدن سامانه سوئیفت خبر داد که از سال 97 برای اکثر بانک های ایرانی تحریم شده بود. به گفته این خبرگزاری این سامانه برای انتقال شش میلیارد دلار ارزهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی باز شد و به این ترتیب مبادلات بانکی مربوط به این شش میلیارد دلار از طریق سیستم های بانکی بین المللی انجام خواهد شد و ایران امکان خرید کالا و پرداخت وجه آن از طریق روال متعارف بانکی را خواهد داشت. همچنین رویترز خبر داده یک هواپیمای قطری صبح روز گذشته 5 زندانی آمریکایی به همراه دو عضو خانواده آنها را به دوحه انتقال داده است.

کاهش 300 میلیون دلاری

یکی از نکات مهم در این رابطه کاهش ارزش دارایی های ایران است. در حالی هنگام اعلام توافق تبادل، ارزش دارایی های بلوکه شده ایران 6میلیارد دلار اعلام شد که پیش از این 7میلیارد دلار بود. به گفته منابع آگاه، چون این دارایی ها به وون کره در این کشور نگهداری می شد، با کاهش ارزش پول ملی کره در مقابل دلار آمریکا، اندکی از ارزش این دارایی ها کاسته شده است. همچنین استفاده هایی نیز از این منابع صورت گرفته است؛ مقداری برای پرداخت بدهی های ایران به کره، برخی برای دریافت دارو از این کشور و بخشی نیز برای پرداخت حق عضویت و بدهی های ایران به سازمان های بین المللی پرداخت شده است. حال مطابق رقمی که فرزین برای دارایی های واریزشده به حساب بانک های ایرانی در قطر اعلام کرده است دلارهای بلوکه شده ایران کاهش ارزش بیشتری داشته است. بررسی ها نشان می دهد دلیل این موضوع این است که دارایی های ایران از دلار به یورو تبدیل شده و به دلیل بالاتر بودن ارزش یورو نسبت به دلار در این فرایند تبدیلی حدود 300میلیون دلار از ارزش دارایی های ایران کاسته شده است و به حدود پنج میلیارد و 570میلیون دلار رسیده است. البته نکته مهم دیگر در رابطه با این دارایی ها این است که پیش از این دولت ما به ازای این منابع از بانک مرکزی ریال دریافت کرده است و بنابراین دارایی ها متعلق به بانک مرکزی خواهد بود. شرکت های دولتی واردکننده نیز پس از اینکه ریال موردنیاز را در اختیار بانک مرکزی قرار دادند، می توانند ارز لازم را دریافت کرده و برای انجام واردات اقدام کنند. محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، نیز در رابطه با محل هزینه کرد دارایی های بلوکه شده تاکید کرده بخش عمده ای از منابع ارزی آزادشده را دولت قبل بابت هزینه های خودش در آن زمان خرج کرد و اکنون با این منابع تسویه دولت با بانک مرکزی رخ می دهد.