آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۵۸۲۷
سیاست گذاری
۶

تکذیب دستمزد های نجومی اعضای هیات مولدسازی

منبع: تسنیم

رئیس دیوان عالی کشور حق الزحمه های کلان اعضای هیات عالی مولدسازی از محل فروش اموال و املاک را تکذیب کرد. احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، چندی پیش از دستمزدهای نجومی اعضای هیات مولدسازی خبر داده بود. توکلی که رئیس هیات مدیره سازمان دیده بان شفافیت و عدالت هم هست، در نامه ای خطاب به سران سه قوه، اعضای هیات عالی مولدسازی، هیات رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه در مجلس و نمایندگان پارلمان به دستمزد اعضای 7نفره هیات مولدسازی اشاره کرده و آن را تا 5درصد از منابع حاصل از فروش اعلام کرده است.

بر اساس آنچه توکلی اعلام کرده است، هیات مولدسازی طبق قانون می تواند برای خود و امربران، از مجموع 108هزار میلیارد تومان حاصل از زمین فروشی در این طرح که در بودجه امسال مصوب شده است، تا 5400 میلیارد تومان حق الزحمه تعیین کند. حتی در صورتی که اعضای هیات90درصد این حق الزحمه را به امربران بدهند و خود فقط 10درصد آن را بردارند، به هر یک از 7 صاحب منصب عضو هیات برای شرکت در 24 جلسه در کل سال 1402، مبلغ 8میلیارد تومان حق الزحمه پرداخت می شود. این ادعای توکلی اما خیلی زود از سوی مراجع اقتصادی کشور تکذیب شد. مالک رحمتی، رئیس کل سازمان خصوصی سازی، این ادعا را تکذیب کرد و گفت: تخصیص حق الزحمه برای 7 عضو محترم هیات عالی مولدسازی از جمله سران عالی رتبه قوای سه گانه از محل منابع حاصله نه تنها از پایه و اساس کذب بوده و صحت ندارد بلکه در آینده نیز وجود نخواهد داشت و اعضای هیات عالی هیچ حق الزحمه ای بابت مولدسازی دریافت نمی کنند.

همچنین وزارت اقتصاد و دارایی با ارائه پاسخی به یکی از رسانه ها، ادعای حق الزحمه هیات مولدسازی را کذب و خلاف واقع دانست و در آن اعلام کرد: مبلغ مورد اشاره در قانون طبق آیین نامه اجرایی موجود، صرف پرداخت هزینه های مربوط به اجرای قانون مولدسازی شده و فهرست هزینه کرد آن طبق قانون هر شش ماه افشا می شود و به هیچ عنوان پرداختی برای اعضای هیات مولدسازی در آن در نظر گرفته نشده است. حجم بار روانی این ادعا تا آنجا بوده که سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، از دستگاه قضایی خواسته تا در ارتباط با ادعای نادرست مطرح شده مبنی بر دریافت دستمزد توسط هیات هفت نفره مولدسازی ورود و نتیجه بررسی خود را فورا به افکار عمومی اعلام کند. حالا با گذشت چند روز از طرح این ادعا و نیز تکذیب های رسمی درباره آن، حجت الاسلام منتظری، رئیس دیوان عالی کشور، در شورای عالی قوه قضائیه که روز دوشنبه 27 شهریور برگزار شد، حق الزحمه های کلان اعضای هیات عالی مولدسازی از محل فروش اموال و املاک را تکذیب کرد. منتظری با اشاره به مباحث مطرح شده در فضای مجازی تحت عنوان حق الزحمه های کلان اعضای هیات عالی مولدسازی از محل فروش اموال و املاک، اظهار کرد: ضمن تکذیب جدی این موضوع، اعلام می کنم تا به حال یک ریال هم به اعضای این هیات داده نشده و در آینده نیز داده نخواهد شد؛ حتی در کمیته فرعی مولدسازی نیز که یکی از نمایندگان قوه قضائیه در آن حضور دارد، به هیچ وجه قرار نیست مبلغی به اعضا پرداخت شود.