آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۸۲۸۲
دنیا
۵
اروپا

پس از ترکیه، مجارستان هم درباره پیوستن استکهلم به ناتو تردید دارد

رویای ناتمام سوئد

فائزه سادات یوسفی

بعد از عضویت ضرب الاجلی فنلاند در ناتو اما سوئد همچنان در ایستگاه موافقت برخی اعضای ناتو در انتظار به سر می برد. در جدیدترین چالش این کشور، پارلمان مجارستان سد راه آن در مسیر ناتو شده است.

همزمان که این کشور در فراز و نشیب رضایت آنکارا قرار دارد، آخرین گزارش ها نشان می دهد که مانع دیگر یعنی موافقت مجارستان نیز همچنان پابرجاست. به گزارش رویترز به نقل از لاسلو کوور، رئیس پارلمان مجارستان گفت که: «مجارستان مطمئن نیست، باید پیشنهاد سوئد برای پیوستن به ناتو را تایید کند یا خیر و این موضوع روند عضویت را به تاخیر می اندازد.»

علاوه بر آن، او اتهامات جانبدارانه و ناعادلانه برخی سیاستمداران سوئدی علیه دولت مجارستان را یکی از عوامل این امر بیان کرد. وزارت خارجه سوئد در روز 14 سپتامبر نامه ای را از پیتر سیجارتو، وزیر خارجه مجارستان دریافت کرد که در آن هشدار داده شده، اگر سیاستمداران سوئدی و رادیو عمومی ملی این کشور از انتقاد از دموکراسی در مجارستان دست برندارند، این کشور پیوستن سوئد به ناتو را تایید نخواهد کرد.

طبق قانون ناتو، اجماع نظر همه کشورهای عضو برای الحاق یک کشور به این سازمان لازم است. در ابتدا ترکیه به دلیل اختلافاتی با این کشور بر سر فعالیت های سازمانی گروه های مخالف کرد در خاک سوئد در جایگاه مخالف قرار داشت. پس از چندی که سوئد در مسیر حل و فصل اختلافات قرار گرفت و توانست به آنکارا تعهد دهد، اردوغان موافقت خود را البته به طور مشروط اعلام کرد و از اتحادیه اروپا خواست در ازای این موافقت ، عضویت ترکیه به اروپا را تضمین کند. اما در پی هتک حرمت به قرآن کریم در سوئد، آنکارا دوباره موضع جدیدی در برابر سوئد اختیار و اعلام کرد سوئد نباید انتظار تایید درخواست عضویت در ناتو را داشته باشد. روز گذشته نیز اردوغان ضمن تاکید بر اجرایی کردن تعهدات توسط استکهلم، روند را منوط به عملکرد این کشور دانست و گفت: «هر چقدر هم که در سوئد اصلاحات قانون اساسی یا قانونی انجام دهند، فرستادن تروریست ها به تظاهرات تحت حمایت پلیس سوئد به معنای این است که آنها به وظیفه خود عمل نمی کنند و همچنین به این معنی است که تظاهرات تروریست ها در خیابان های استکهلم ادامه دارد.»

مزایای الحاق کشورها به ناتو برای این سازمان

گرچه ناتو تلاش می کند، راهبرد گسترش به سمت شرق را در خلال جنگ اوکراین و با بهانه ایجاد بلوک دفاعی، تسریع بخشد اما روی دیگر سکه دلالت بر این دارد که این سازمان علی رغم ادعای ارتش جهانی قوی اما همچنان به ظرفیت های نظامی و لجستیکی کشورها چشم دارد. به معنایی عضویت این کشورها دارای مزایای متنوعی برای ناتو است که فراتر از آنچه چتر دفاعی نامیده می شود، به طور منحصر برای این سازمان مفید است. در کنار ارسال تجهیزات و حمایت مادی می توان از این ظرفیت ها در جهت تامین قوای رزمی ناتو استفاده کرد. از این رو است که ناتو اهتمام ویژه ای بر تسهیل مسیر الحاق اعضای جدید دارد و عضویت فنلاند را در یک مرحله پذیرفته است.

سوئد دارای ناوگان زیردریایی کم نظیری در جهان است که حتی به عقیده برخی کارشناسان، نیروهای دریایی ایالات متحده و روسیه همتای آن نیستند. همچنین زیردریایی های «گوتلاند» این کشور دارای پیشرفته ترین فناوری زیردریایی های غیرهسته ای در مقایسه با کشورهای غربی است که می تواند زمان زیادی را زیر آب باقی بماند. از طرفی دریای بالتیک که در بین چندین کشور اروپایی محصور است و موقعیت استراتژیک آن پس از جنگ پررنگ تر شده، با روسیه هم مرز بوده و می تواند زمینه استفاده از این تسلیحات را برای ناتو فراهم کند. در ژوئن امسال، برای اولین بار در تاریخ سوئد جت های بمب افکن امریکایی در این کشور فرود آمدند.

فنلاند نیز دارای مرز مشترک با روسیه است و از این رو میزبانی آن، می تواند مجموعه جدیدی از زیرساخت ها همچون جاده و راه آهن را برای حرکت نیروها، در اختیار ائتلاف ناتو قرار دهد. همچنین خاک این دو کشور توانسته، ذخیره ای از تجهیزات و مهمات ناتو را در خود جای دهد. با وجود این اما ناظران معتقدند توانایی نظامی این کشورها حدود 10 سال از روسیه در قطب شمال عقب تر هستند.

یکی دیگر از مزایای گسترش ناتو، توسعه سپر تدافعی برای کشورهای اروپای غربی و ایالات متحده در برابر دشمنان استراتژیک و قدرت های شرقی است. با توجه به فرایند پیچیده معادلات جنگ اوکراین و مستعد بودن بسط آن در مناطق دیگر، عضویت در ناتو معنایی همپا با تلاش برای حفاظت از بلوک غرب خواهد بود. بویژه که ریشه شکل گیری جنگ نیز به همین موضوع بر می گردد و خود جزئی از عوامل آن است. بنابراین ناتوی غربی تلاش می کند با روند الحاق کشورها، خود را در برابر هر گونه تهدیدی بیمه کرده و از آنها در برابر این تهدیدات استفاده کند.

همچنین ناتو در تلاش است با یارگیری و افزایش قدرت ژئوپلیتیکی در برابر مسکو و سایر دشمنان استراتژیک خود، هم تهدیدات امنیتی را بسط دهد و هم هژمونی رزمی و نظامی خود را در جهان اثبات کند. البته ناتو راهبرد گسترش خود را تنها به گزاره عضویت کشورها محدود نکرده و در هر جایی از جهان که فرصت نفوذ آن مهیا گردد، ورود پیدا می کند. اکنون ناتو تلاش می کند تا حضور مخاطره آمیز و مداخله جویانه خود را در منطقه قفقاز به بهانه مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان عملی کند. روندی که این سازمان طبق سیاست تسلط دولت ها توسط بازوی نظامی، طی می کند نه تنها آورده امنیتی برای کشورها ندارد بلکه آنها را در یک چالش امنیتی فرو می برد که افغانستان، عراق و اوکراین از نمونه های بارز آن در منطقه هستند.