آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۵۸۲۷
مسکن و عمران
۷
نبض بازار

پیامد ناامیدی فروشنده ها در بازار مسکن

فرآیند فروش واحدهای مسکونی عرضه شده به بازار مسکن تحت تاثیر رکود فراگیر معاملاتی به حدی طولانی شده که گروهی از فروشنده ها را به کلی ناامید کرده و آنها دیگر انگیزه ادامه حضور خود در بازار را از دست داده اند.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، بازار مسکن این روزها با کاهش تدریجی فروشنده روبه رو شده است و اگرچه ابعاد خروج فروشنده ها از بازار مسکن به اندازه خروج خریداران نبوده و محدودتر است، اما هیچ بعید نیست در هفته های آتی عملا تعداد فایل خرید نیز به حداقل برسد و کار برای معدود خریداران مصر و جدی حاضر در بازار مسکن دشوارتر از این که هست، شود.

شواهد متعددی وجود دارد که نشان می دهد گروهی از خریداران پس از انتظار ناکام دو تا سه ماهه در بازار مسکن پایتخت، تصمیم به خروج از بازار گرفته اند. واسطه های ملکی می گویند تعداد بازدید از فایل های فروش عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران به شدت کاهش پیدا کرده و حتی می توان ادعا کرد از تعداد تماس های تلفنی هم نسبت به یکی دو ماه گذشته کاسته شده است. به این ترتیب عده ای از فروشنده ها به واسطه ها اعلام کرده اند که فعلا از فروش منصرف شده اند. اغلب این فروشنده ها قصد تبدیل به احسن داشته اند و عملا در هفته های اخیر با وجود اینکه جست وجوی آنها نتیجه داده و فایل مناسب خرید بعدی خود را پیدا کرده اند، اما در فروش واحد فعلی خود ناموفق بوده اند. این حالت معلق دیگر برای فروشنده های واحدهای تبدیل به احسنی قابل تحمل نیست و به همین خاطر آنها به تدریج از بازار خارج شده و ترجیح می دهند واحد مسکونی فعلی خود را حفظ کنند. پیامد اصلی ناامیدی فروشنده های بازار مسکن به شکل کاهش فایل در بازار نیز به زودی مشهود خواهد شد.