آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۲۳۳۹۸
اخبار کشور
۲

کنعانی: 26 مهر محدودیت های مصرح در برجام به صورت اتوماتیک و خودکار برداشته خواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: 18 اکتبر(26 مهر) محدودیت های مصرح در برجام به صورت اتوماتیک و خودکار برداشته خواهد شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه 27 شهریور در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

سخنگوی وزارت خارجه درباره برگزاری نشست هایی در حاشیه مجمع عمومی برای مذاکره رفع تحریم ها گفت: آقای رئیسی و رئیس جمهور به همراه هیئتی عازم نیویورک شد و فرصت بسیار خوبی برای انجام دیدارها و گفت وگوهاست. علاوه بر سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی دیدارهای دوجانبه با همتایان صورت خواهد گرفت و در برخی نشست های جانبی نیز حضور خواهد یافت.

امکان انجام گفت وگوهای با واسطه در حاشیه مجمع عمومی

کنعانی اضافه کرد: مسیر رفع تحریم ها را در چارچوب گفت وگو های دیپلماتیک تا الان دنبال کردیم و به مسیر مذاکره و دیپلماتیک پایبند بودیم. چنانچه در مسیر دیپلماتیک روزنه ای برای رفع تحریم های ظالمانه و بازگشت متعهدانه همه طرف ها از جمله آمریکا به برجام باشد، از این روزنه ها استفاده خواهیم کرد. امکان انجام گفت وگوها و مذاکرات با واسطه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد.

بسیاری از مفاد توافق امنیتی ایران و عراق تا الان انجام شده است

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: براساس اطلاعات ما بسیاری از مفاد توافق تا الان انجام شده و دولت عراق آن را با جدیت اعلام کرده و برخی از مقرهای گروه های تروریستی و مسلح تخلیه و تروریست ها به اماکن دیگری دور از مرزهای ایران و به عمق خاک عراق منتقل شدند. گام های دیگری در حال انجام است. دولت عراق با جدیت اعلام کرده که به اجرای توافق پایبند هستم و تعهدات خود را در این رابطه انجام خواهم داد.

عملکرد سیاست خارجی دولت سیزدهم

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد سیاست خارجی دولت سیزدهم گفت: اثرگذاری سیاست خارجی را در تقویت مناسبات باید براساس آمار و ارقام و ارقامی که در حوزه مناسبات اقتصادی و تجاری بین ایران و سایر کشورها وجود دارد و منتشر می شود قضاوت کنیم. براساس آمار رسمی موجود در مبادلات تجاری و اقتصادی بین ایران با شرکای ایران در مناطق مختلف در روند تدریجی دو سال گذشته در مراحل مختلف شاهد رشد ملموس تجارت خارجی بودیم.

وی بیان کرد: در کنار تقویت ارتباطات، نشست ها و سفرهای دوجانبه و اسنادی که امضا کردیم، ارتقای میزان فروش نفت ایران و انتقال دارایی های ایران و آزادسازی دارایی های مسدود شده ایران و گسترش مناسبات ایران و حضور در مجامع بین المللی و رشد ملموس در میزان تبادل هیئت های عالی رتبه بین ایران و کشورها شاهدیم.

کنعانی ادامه داد: طبیعی است تحریم های آمریکا برداشته نشده و فشارهای غیرقانونی از سوی آمریکا بر روی کشورهای دوست و شریک تجاری و اقتصادی ایران وجود دارد و بخشی از این شرایط از ناحیه شرکای ایران قابل درک است، ولی اغلب کشورها نشان دادند حاضر نیستند به تحریم ها و فشارهای دولت آمریکا توجه کامل کنند.

محدودیت های برجام به صورت اتوماتیک و خودکار برداشته خواهد شد

وی درباره بیانیه سه کشور اروپایی و اظهارات جوزپ بورل درباره تحریم های تسلیحاتی ایران تصریح کرد: ایران براساس هر اقدام طرف مقابل اقدام متناسب و متقابل خود را انجام خواهد داد. در بحث موضوعاتی که سه کشور اروپایی اعلام کردند، در بحث فروش تسلیحاتی و یا روابط نظامی، ما با تحریم های سازمان مللی مواجه نیستیم، یک سری محدودیت هایی را در چارچوب برجام و مبتنی بر آن توافق پذیرفته بودیم که این محدودیت ها مبتنی بر مفاد برجام در تاریخ 18 اکتبر باید برداشته شود و اینها به صورت خودکار باید حذف شوند.

کنعانی با اشاره به محدودیت هایی که اتحادیه اروپا در چارچوب تصمیمات داخلی اتحادیه گرفته بود، تصریح کرد: بعد از تاریخ 18 اکتبر محدودیت های مصرح در برجام به صورت اتوماتیک و خودکار برداشته خواهد شد. برای محدودیت هایی که اتحادیه اروپا اعلام کرده ارزشی قائل نیستیم. از تاریخ یاد شده این محدودیت ها به صورت خودکار برطرف خواهد شد و ایران براساس حقوق بین الملل می تواند با هر کشوری که علاقه مند به تعامل و همکاری است، همکاری و تعامل کند.

برای همکاری و تعامل سازنده با آژانس مبتنی بر موافقتنامه جامع پادمان هیچ محدودیتی قائل نیستیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: همکاری با آژانس ادامه خواهد یافت. برای همکاری با آژانس مبتنی بر عضویت ایران در آژانس و موافقتنامه جامع پادمان، این روابط و همکاری ها و تعامل مثبت و رو به جلو ادامه خواهد یافت. بارها گفته ایم مخالف سوءاستفاده های سیاسی از آژانس برای پیگیری اهداف سیاسی توسط برخی کشورها هستیم.

کنعانی با بیان اینکه کشورها باید اجازه دهند آژانس به صورت فنی و تخصصی و به دور از سوءاستفاده سیاسی حرفه خود را دنبال کند، ادامه داد: برای همکاری و تعامل سازنده با آژانس مبتنی بر موافقتنامه جامع پادمان هیچ محدودیتی قائل نیستیم و این همکاری ها را با تاکید بر ضرورت بی طرفی آژانس ادامه خواهیم داد.

دارایی های بلوکه شده ایران

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره میزان دارایی ها بلوکه شده ایران در سایر کشورها نیز گفت: اکنون مبالغ بلوکه شده و یا محدود شده مالی زیادی در کشورهای دیگر نداریم. در ژاپن مبالغی داشتیم که بسیاری از این مبالغ در اختیار طرف ایرانی قرار گرفته و از آن مبالغ در چارچوب نیازهای کشور استفاده کردیم و مبلغ باقیمانده هم قابل توجه نیست و در ادامه دسترسی به آن با مشکل خاصی مواجه نیستیم.

وی ادامه داد: مبالغی را در ترکیه داریم که در این زمینه دسترسی های ما به صورت نسبی وجود دارد و با توجه به روابط خوب با دولت ترکیه در این زمینه با محدودیت جدی مواجه نیستیم. ارتباطات و همکاری و گفت وگو بین مقامات ذی ربط دو کشور وجود دارد.

نشست هشت کشور حاشیه خلیج فارس

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره برگزاری نشست هشت کشور حاشیه خلیج فارس در نیویورک گفت: دبیرکل سازمان ملل پیشنهاد داده بود که نشست هشت کشور حاشیه خلیج فارس در حاشیه نشست مجمع عمومی برگزار شود در چارچوب کمک به روند همگرایی و هم افزایی در حوزه خلیج فارس. ایران به عنوان یکی از هشت کشور ساحلی از این ایده حمایت کرده است و این نشست مبتنی بر ابتکار دبیرکل در حاشیه نشست مجمع عمومی برگزار خواهد شد.

طرح ایران برای خروج ترکیه از سوریه

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره طرح ایران برای خروج ترکیه از سوریه که از سوی امیرعبداللهیان بیان شد، اظهار داشت: حل وفصل اختلافات و مشکلات بین سوریه و ترکیه همواره مدنظر ایران بوده است. ایران معتقد است که اختلافات بین دو کشور باید در چارچوب گفت وگوها و روند سیاسی حل و فصل شود. ایران علاقه مند است با رفع این اختلافات زمینه ایجاد روابط دو کشور فراهم شود. رفع نگرانی های دو کشور باید رفع شود. در نشست های دوجانبه با مقامات دو کشور ایده هایی مطرح شده و این روند را تا حصول نتایج مطلوب ادامه خواهیم داد.