آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۶۵۸۶
اقتصاد
۱۳

«جام جم» از چالش های صنعت فولاد گزارش می دهد

انرژی کم رمق فولاد

انجمن جهانی فولاد در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد تولید فولاد خام ایران در هفت ماه نخست جولای امسال با رشد 4.5درصدی نسبت به همین ماه در سال پیش، به سه میلیون و 200هزار تن رسید و کشورمان همچنان در میان 10فولادساز برتر جهان است.

این در حالی است که به دلیل تغییر نکردن ساعت، کمبود برق مشهودتر بود و وزارت نیرو مدیریت توزیع برق را در برنامه گذاشت و این محدودیت تا چند روز آینده تمام می شود. ازسوی دیگر در زمستان به منظور پایداری شبکه گاز خانگی، انرژی صنایع دوباره در محدودیت قرار می گیرد. با این حال جایگاه ایران در بین فولادسازان جهان حفظ شده اما برخی کارشناسان بر این باورند صنعت فولاد ایران تاب آوری زیادی داشته ولی توان ادامه دادن با این وضعیت، فعالیت این بخش را با مشکل مواجه می کند. دراین باره گزارشی تهیه کردیم که جزئیات آن را در ادامه می خوانید.

انجمن جهانی فولاد در گزارشی میزان تولید جهانی فولاد خام در ماه جولای 2023میلادی(10تیر تا 9مرداد1402) را اعلام کرد. طبق این گزارش، تولید جهانی فولاد خام در این ماه به 158میلیون و 500هزار تن رسید که 6.6درصد نسبت به تولید جولای سال2022 افزایش داشته است. این سند که بر اساس اطلاعات گزارش شده 63 کشور تولیدکننده فولاد به این انجمن گردآوری شده است، نشان می دهد که با وجود کاهش تولید شش کشور از 10کشور اول تولیدکننده فولاد جهان، در بازه اول ژانویه تا آخر جولای سال2023، نسبت به همین دوره زمانی در سال2022، میزان تولید فولاد در چهار کشور هند، ایران، روسیه و چین افزایش داشته است. این گزارش حکایت از رشد 4.1درصدی تولید فولاد ایران در بازه زمانی اول ژانویه تا آخر جولای سال 2023 دارد و تنها هندوستان با رشد 9 درصدی در این بازه، توانسته رشد بیشتری نسبت به کشورمان داشته باشد. روسیه با 2.8درصد و چین با 2.5درصد رشد تولید، بعد از هند و ایران، دو کشوری هستند که رشد مثبتی در تولید فولاد در هفت ماهه ابتدایی سال میلادی جاری نسبت به همین مدت در سال گذشته را به ثبت رساندند.

افزایش فولاد ایران

ایران در هفت ماهه نخست سال جاری میلادی موفق شد 18میلیون و 100هزار تن فولاد تولید کند؛ در همین زمان هند 78میلیون و 900هزار تن، روسیه 44میلیون و 200هزارتن و چین 626میلیون و 500هزار تن فولاد تولید کردند. درصد تغییرات میزان تولید فولاد در ماه های جولای سال 2023 نسبت به همین ماه در سال پیش از آن نشان می دهد بیشترین افزایش مربوط به دو کشور هند و چین است که به ترتیب رشد 14.3 و 11.5درصدی را در هفت ماهه ابتدایی سال میلادی جاری تجربه کردند و در رتبه های بعدی ترکیه با 6.4 و روسیه با 5.8درصد افزایش تولید در جایگاه های بعدی بیشترین افزایش هفت ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل قرار گرفتند. این افزایش تولید ایران پای ایران را در جایگاه دهم فولاد ثابت کرد.

پیگیر رفع چالش های فولادسازان هستیم

محمدرضا موثقی نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از راهبردهای وزارت صمت، حمایت از «تولید صادرات محور» و همچنین صنعت فولاد است که دراین راستا خود را مکلف می دانیم رفع چالش های فولادسازان را از طریق سطوح بالای دولت پیگیری کنیم. رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: با توجه به این که تصمیم گیری و تصمیم سازی در صنعت فولاد طی یک فرآیند دنبال می شود و همچنین شرایط بین المللی در آن تاثیرگذار است، رسیدن به نتیجه زمانبر و حتی باعث از دست رفتن برخی فرصت ها شده است.

استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان

عزت الله اکبری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بومی سازی قطعات و محصولات صنعت فولاد، گفت: باید از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در این مسیر استفاده شود. وی با اشاره به بحث انرژی و گاز، گفت: صنعت نیاز به انرژی دارد. براین اساس صنعتگران نباید معطل بمانند، بلکه باید سرمایه گذاری کنند و هر چقدر در این راه سرمایه گذاری کنید به کشور باز می گردد. در کشورمان منابع برق و گاز داریم و ظرفیت بخش خصوصی باید مورد استفاده قرار گیرد، زیرا بخش خصوصی انگیزه، سرمایه و فکر دارد.

برش
معضلات قیمت گذاری دستوری

بهرام سبحانی، رئیس انجمن فولاد با بیان این که به یکی از بزرگ ترین کشورهای تولیدکننده فولاد تبدیل شده ایم، گفت: سال1385 تولید فولاد 9میلیون و مصرف 25میلیون تن بود و در این عرصه واردکننده فولاد بودیم. اکنون پس از اصلاح قوانین و راهبرد تحولی و با بهره مندی از ظرفیت بخش خصوصی به یکی از بزرگ ترین کشورهای تولیدکننده در جهان تبدیل شده ایم.

وی عنوان کرد: بورس کالا محلی است تا قیمت محصولات بر اساس عرضه و تقاضا در آن مشخص شود اما گاهی با برخی تصمیمات نظیر قیمت گذاری دستوری، حاشیه سود تولیدکنندگان کاهش می یابد. وی خاطرنشان کرد: صنعت فولاد 5درصد گاز کشور را مصرف می کند که گاهی با ایجاد محدودیت در مصرف گاز و برق این صنعت دچار مشکل می شود.