آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۲۳۳۹۸
اخبار کشور
۳

سرلشکر باقری: امروز مشتریان پهپادهای ایران چندین برابر توان تولیدی ما است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: امروز مشتریان پهپادهای ما چندین برابر توان تولیدی ما است و کشورهای بزرگ جهان به دنبال تسلیحات ما هستند.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش تخصصی دفاع مقدس و تاثیرات آن بر امنیت ایران و منطقه غرب آسیا، گفت: حلول ماه ربیع الاول و هفته دفاع مقدس را گرامی می دارم که یادآور رشادت های ملت بزرگ ایران در این دوران است.

به گزارش فارس، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: 43 سال پیش در چنین ایامی تهاجم بزرگ رژیم بعثی به کشور ما آغاز شد. تهاجمی که در ظاهر توسط صدام و همدستانش بود اما درواقع یک جنگ نیابتی بود از جانب همه آنهایی که پس از چند صد سال تلاش و خونریزی به مراحلی رسیده بودند که جهان را در کل در اختیار بگیرند و منافع آن را همیشه ذخیره خود قرار بدهند.

وی اظهار داشت: آنها انقلاب اسلامی را مانع بزرگ خود می دیدند و پس از اینکه توطئه های آنها علیه انقلاب اسلامی به جایی نرسید صدام را انتخاب کردند تا با یک جنگ نیابتی به کشورمان حمله کند.

سرلشکر باقری گفت: تجهیزات هوایی و دریایی ارتش ما محتاج به قطعات و مهمات عمدتا خارجی بود که همه آنها مسدود شده بود. پس طبیعی بود که دشمن چنین تصور کند که به راحتی و بدون زحمت فراوان و با سرعت در یک عملیات برق آسا خواهد توانست این نظام نوپا را از پای در بیاورد. اما در کنار آن یک سابقه تاریخی از این ملت در 200 سال اخیر در پیش روی آن بود که در هر جنگی که رخ داده بود ملت ایران شکست خورده بود و در هرکدام بخشی از کشورش را از دست داده بود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: دشمن فکر می کرد با توجه به سابقه تاریخی در 200 سال گذشته و جدا شدن قسمت های مختلف کشور می تواند با جنگ به اهداف خود برسد به همین دلیل رژیم بعث حمایت سیاسی، اقتصادی و بین المللی را داشت و با پول کشورهای خلیج فارس و با حمایت تسلیحاتی وارد جنگ با ایران شد اما ملت ایران با رهبری امام خمینی(ره) ورق را برگرداند.

وی اظهار داشت: امروز که به عقب نگاه می کنیم مشاهده می کنیم آن رژیمی که به ایران حمله کرد و حامیانش چه وضعیتی دارند و ملت ما امروز چه وضعیتی دارد، دفاع مقدس و ایستادگی و مقاومت ملت ایران نگاه های جهانی را به ایران تغییر داد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه دفاع مقدس یک مبدا تاریخ ساز برای ملت ایران است، خاطرنشان کرد: این وظیفه ما بازماندگان است که این واقعیت ها را برای نسل جدید تبیین کنیم تا بدانند چه گنجینه عظیمی دارند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: جنگ موضوع خوشایندی نیست و جنگی هم که به ملت ایران تحمیل شد خواسته ملت ایران نبود اما مردم ما با تمام وجود از خود دفاع کردند. اما در کنار خسارات، دفاع مقدس برکات زیادی برای ما به همراه آورد.

وی بیان داشت: در دفاع مقدس تمامیت ارضی کشور ما تثبیت شد و به این راحتی کسی جرات تعرض به کشور ما را ندارد. در این دوران، ارتش پایان جنگ با ارتش قبل از جنگ کاملا تفاوت داشت و کاملا آبدیده شد. ارتش روش طرح ریزی و انجام عملیات را در جنگ کاملا یاد گرفت و سپاه که سازمان کوچکی بود و جنبه دفاعی نداشت وارد صحنه نظامی شد و در پایان جنگ سپاه دارای سازمان رزم گسترده ای بود.

سرلشکر باقری با بیان اینکه نیروهای مسلح به برکت دفاع مقدس در تمام ابعاد، خوداتکا شدند، تصریح کرد: من معتقدم خوداتکایی در ابعاد نرم افزاری بسیار مهم تر از ابعاد سخت افزاری است. اینکه نیرویی قادر به جمع آوری اطلاعات راهبردی است و قادر است طرح ریزی راهبردی کند و می داند چگونه باید بجنگد و خودش را برای نبردهای آینده آماده کند، حاصل دفاع مقدس است.

وی خاطرنشان کرد: در آینده با انواع نبردها مواجه هستیم اما در حوزه های تربیت نیرو و طرح ریزی های راهبردی هیچ وابستگی نداریم در حالی که ارتش های جهان مقلد چهار پنج کشور هستند و کتب آنها را ترجمه کرده و اساتید را بر مبنای آن آموزش می دهند در صورتی که در دانشگاه های نظامی ما، تفکر بیگانگان تدریس نمی شود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بیان داشت: ما در دفاع مقدس دریافتیم که در راه پیشرفت بن بست وجود ندارد. ابتکار و خلاقیت به ما راهکار را نشان داد و توانستیم با پیروزی به پیش برویم.

وی تاکید کرد: این مهم باید به نسل های آینده منتقل شود که در هیچ مشکلی برای کشور بن بست وجود ندارد. در دفاع مقدس یاد گرفتیم هیچ راه غیر ممکنی وجود ندارد.

سرلشکر باقری با اشاره به دستاوردهای دفاع مقدس برای ملت ایران، اظهار داشت: از دیگر دستاوردهای این حوزه این است که در تمامی رسته های نبرد به ابتکارات بسیار جدیدی دست پیدا کردیم. فرماندهان آنچه در دفاع مقدس یاد گرفتند بسیار بیش از آنچه بود که در دانشگاه ها یاد گرفته بودند. وی گفت: دستیابی به الگویی برای وارد کردن مردم به جنگ از دیگر دستاوردهای دفاع مقدس است. در هیچ جای جهان چنین سازمان منسجم و کارآمدی در پیشبرد اهداف نظام توسط ملت وجود ندارد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به بسیج و توانمندی های آن، تاکید کرد: امروز بسیج افتخار ملت ایران است و تنها بعد دفاعی و امنیتی آن یک ظرفیت بسیار بزرگ است.

روزی ما تحریم بودیم که تسلیحات خریداری نکنیم اما امروز تحریم هستیم که چیزی نفروشیم

سرلشکر باقری رشد بی نظیر صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران را از دیگر دستاورد دفاع مقدس دانست و خاطرنشان کرد: ما برای ساده ترین تجهیزات محتاج به خارج بودیم اما صنایع دفاعی کشورمان پیشرفت شگرفی کردند. روزی ما تحریم بودیم که تسلیحات یا تجهیزاتی خریداری نکنیم اما امروز تحریم هستیم که چیزی نفروشیم.

وی ادامه داد: امروز مشتریان پهپادهای ما چندین برابر توان تولیدی ماست و کشورهای بزرگ جهان به دنبال تسلیحات ما هستند.

سرلشکر باقری افزود: امروز قدرت موشکی بالستیک ایران جزو قدرت های برتر جهان است که این از دستاوردهای دفاع مقدس است. به همین نحو، قدرت پهپادی ما گسترش پیدا کرد و امروز به قدرت بزرگ پهپادی تبدیل شدیم که تنه به تنه قدرت های بزرگ جهان می زند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: ما اهمیت بازدارندگی دفاعی را در جنگ با گوشت و پوست خود درک کردیم و فهمیدیم که باید مراقبت کنیم تا این بازدارندگی دچار آسیب نشود.

وی بیان داشت: دفاع مقدس موجب استحکام و بازدارندگی برای ملت ایران شد که این دستاورد بزرگی است. اگر ملتی می خواهد اقتصاد و فرهنگ خود را شکوفا کند نیاز به چتر امنیت راهبردی دارد که نامش بازدارندگی است، این دستاورد در دفاع مقدس حاصل شد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه تشکیل جبهه مقاومت یکی دیگر از دستاوردهای دفاع مقدس است، تاکید کرد: امروز رژیم صهیونیستی به جایی رسیده است که رهبرانشان می گویند توسعه مقاومت و مظلومان فلسطینی آنها را به مشکل اساسی دچار کرده که در مورد زمان پایان خود صحبت می کنند. محور مقاومت امروز نیازی به ما ندارد، خودشان تسلیحات خودشان را تولید می کنند و دریایی از توانمندی در آن جا وجود دارد.