آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۲۳۳۹۸
اقتصادی
۴

ریزش قیمت دلار با اعلام واریز پول مسدود شده به حساب بانک های ایرانی

با اعلام واریز پول بلوکه شده به حساب بانک های ایرانی قیمت دلار کاهش یافت. دیروز رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: نامه رسمی از مقامات قطری دریافت کردیم که براساس آن حساب بانک های ایرانی فعال شده و پنج میلیارد و 576 میلیون و 492 هزار یورو به حساب 6 بانک ایرانی نزد دو بانک الاهلی و الدخان واریز شده است.

به گزارش فارس، بررسی میدانی بازار ارز نشان داد، پس از اعلام این خبر دلار آزاد توسط دلالان مقابل صرافی ها 48 هزار و 600 تومان معامله شد. به نظر می رسد همین خبر باعث کاهش نرخ ارز در معاملات دیروز شد.

زلزله ارزی از هرات تا تهران

ایبژنا هم گزارش داد: روز دوشنبه (تا لحظه تنظیم گزارش) نرخ دلار در کانال های تلگرامی با کاهش 600 تومانی نسبت به هفته قبل کانال 49 هزار و 400 تومان را هم از دست داد. از بازار هرات به عنوان یکی از بازار هایی که به بازار ارز غیررسمی تهران خط می دهد هم خبر رسید که دلار به 48 هزار و 500 تومان کاهش یافت. البته همین نرخ های تلگرامی هم در کف بازار خریداری ندارد چرا که با فرار خریداران از بازار، کسی در نرخ های نزدیک به 49 هزار تومان هم پای معامله حاضر نمی شود.

خبر ها از بازار های سبزه میدان و منوچهری تهران حکایت از آن داشت که در فضای سنگین ریزشی که از روز یکشنبه شکل گرفته، دلالان اگر با نرخ 49 هزار تومان هم بتوانند دلار های خود را آب کنند، از خوشحالی کلاه خود را بالا می اندازند.

ریزش ها سرعت می گیرد

گفتنی است این کاهش قیمت ها تنها با خبر آزادسازی منابع ایران رخ داده و احتمالا باز هم ادامه خواهد داشت، حال آن که کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند با دسترسی بانک مرکزی به 6 میلیارد دلار آزاد شده احتمالا باید منتظر مداخله بازارساز و ریزش بیشتر قیمت دلار باشیم و اگر هم نرخ دلار این روزها بالایی داشته باشد، موقتی و برای آغاز موج جدید کاهش است. همان طور که موسی آقایی؛ رئیس اتاق بازرگانی ایران و ازبکستان گفته است؛ آزادسازی منابع ارزی ایران می تواند دست بانک مرکزی را بازتر و بازار اسکناس را نیز با کاهش قیمت مواجه کند، به همین دلیل معتقدم بانک مرکزی از هفته جاری به مدیریت بازار اسکناس نیز ورود پیدا خواهد کرد. این فعال اقتصادی معتقد است؛ قطعا این موضوع کمک بزرگی به ذخایر ارزی ماست، چراکه بانک مرکزی می تواند با منابع ارزی قبلی که در اختیار داشت به راحتی به مدیریت ارزی و پولی بپردازد و تخصیص ارز در بخش های مختلف را با توان بیشتری انجام دهد. بدون شک از امروز سرعت کاهش قیمت دلار بیشتر خواهد شد.