آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۵۸۲۷
خودرو
۱۶

رویداد

سایپا «بن رو» را می فروشد

دنیای اقتصاد : گروه خودروسازی سایپا طی اطلاعیه ای شرایط حضور در مزایده واگذاری یکی از سایت های شهرستانی خود را اعلام کرد. طبق اطلاعیه سایپا که در یک روزنامه منتشر شده، این شرکت می خواهد 100 درصد سهام شرکت «بن رو» را در قالب یک مزایده بفروشد. متقاضیان تا ساعت 14 روز شنبه پانزدهم مهرماه امسال وقت دارند تا با ارائه فیش واریزی 5 درصدی قیمت پایه 4200 میلیارد تومانی و پاکت پیشنهادی قیمت خود را به دبیرخانه این شرکت تحویل دهند. «بن رو» یکی از سایت های شهرستانی سایپا محسوب می شود که در شهرستان ساوه قرار دارد و در حال حاضر وانت پراید در آن تولید می شود. البته این سایت پیش تر میزبان یک خودروی مونتاژی چینی به نام آریو نیز بود، اما با آغاز تحریم ها، مونتاژ خودروی موردنظر در «بن رو» رفته رفته پایان یافت. سایپا حالا قصد دارد 100 درصد از سهام «بن رو» را به بخش خصوصی واگذار کند و برای آن قیمت پایه 4هزار و 200 میلیارد تومانی در نظر گرفته است. در صورت به فروش رفتن «بن رو»، مشخص نیست تکلیف وانت پراید چه خواهد شد و آیا این خودرو نیز به موزه می رود یا سایپایی ها محل دیگری را برای تولید آن در نظر خواهند گرفت.

خودروهای داخلی اقتصادی هستند؟

خانه ملت : عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: کف قیمت خودرو در دنیا حدود 8هزار دلار است که اگر با ارز فعلی این قیمت را به ریال تبدیل کنیم، باید گفت که تقریبا خودروهای داخلی اقتصادی هستند؛ اما مشکل از جایی شروع می شود که به دلیل عرضه کم، امکان خرید خودرو از کارخانه وجود ندارد. بهزاد رحیمی درباره تولید خودروی اقتصادی گفت: اگر مردم بتوانند خودرو را بدون محدودیت و با قیمت کارخانه خریداری کنند، می توان ادعا کرد قیمت برخی از خودروهای موجود اقتصادی است.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون قیمت کارخانه ای برخی خودروها حدود 200میلیون تومان است که این عدد با نرخ ارز فعلی حدود 4هزار دلار می شود، ادامه داد: مشکل فعلی بازار خودرو کمبود عرضه است؛ ازآنجاکه عرضه پاسخگوی نیاز بازار نیست، بنابراین قیمت خودرو در بازار در برخی موارد به دو برابر قیمت کارخانه می رسد و از همین رو از اقتصادی بودن خارج شده و مردم توانایی خرید این خودروها را نخواهند داشت. وی اضافه کرد: خودروسازان باید به سراغ افزایش تولید بروند تا خودرو با قیمت کارخانه به دست مردم برسد؛ در صورت تحقق این مهم، خودرو با قیمت اقتصادی به دست مصرف کننده می رسد. به طور مثال اگر تیبا با قیمت کارخانه به دست مشتری برسد، خودرویی اقتصادی است اما وقتی برخی ناچارند این خودرو را با قیمتی حدود 100میلیون بالاتر از کارخانه خریداری کنند، از اقتصادی بودن خارج می شود. این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: برای تامین خودروی موردنیاز اقشار کم درآمد جامعه، خودروسازان باید تولید را افزایش دهند تا مردم بتوانند خودروهای اقتصادی را با قیمت منطقی خریداری کنند؛ البته نکته مهم در این زمینه توجه به کیفیت این خودروهاست.

خودروساز آمریکایی 5 میلیون محصول برقی ساخت

دنیای اقتصاد : تسلا در 17 سپتامبر 2023 اعلام کرد در طول هفته، پنج میلیونمین خودروی الکتریکی خود را تولید کرده است. این نقطه عطف حدود 20 سال پس از راه اندازی شرکت در سال 2003 و 15 سال پس از تولید و تحویل اولین خودرو (رودستر اصلی) در سال 2008 رخ می دهد. یک میلیونمین خودرو در مارس 2020 تولید شد، به این معنی که تولید آن 12 سال طول کشید. دومین میلیون خودرو ظرف 18 ماه، سومین میلیون خودرو در 11 ماه و چهارمین میلیون خودرو در 7 ماه تولید شدند. تسلا بزرگ ترین تولیدکننده خودروهای تمام الکتریکی در جهان است و میزان تولید فعلی آن به تدریج به دو میلیون دستگاه در سال نزدیک می شود. اگر نرخ فعلی ثابت بماند یا بیشتر افزایش یابد (که احتمال بیشتری دارد)، باید ششمین میلیون خودروی الکتریکی تسلا را در اوایل سال 2024 ببینیم. خودروی جشن، خودروی جدید تسلا مدل 3 هایلند با رنگ سفید مرواریدی بود که در کارخانه تسلا گیگا شانگهای تولید شد. این کارخانه، بزرگ ترین سایت تولیدی تسلا (و بزرگ ترین کارخانه خودروهای الکتریکی در جهان) است که در اوایل این ماه دو میلیونمین خودروی الکتریکی خود را تولید کرد.

ورود بایدن به اعتصابات خودرویی

دنیای اقتصاد : کاخ سفید اعلام کرد، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه در مورد مذاکرات قرارداد بین کارگران خودروسازی متحد (UAW) و خودروسازان دیترویت سه، پس از آغاز اعتصاب اتحادیه در سه کارخانه، سخنانی را ارائه خواهد کرد.کاخ سفید زمانی را برای اظهارات وی مشخص نکرد. اعتصاب اتحادیه کارگران در سه کارخانه متعلق به جنرال موتورز، فورد و مالک کرایسلر، استلانتیس در روز جمعه، بلندپروازانه ترین اقدام کارگری صنعتی ایالات متحده در دهه های اخیر را آغاز کرد. بایدن که در تعطیلات آخر هفته پیش بینی کرده بود اتحادیه اعتصاب نخواهد کرد، روز پنج شنبه با رهبران اتحادیه و خودروسازان صحبت کرد. روز چهارشنبه، یکی از مشاوران اقتصادی کاخ سفید گفت که رئیس جمهور می خواهد هر دو طرف برای جلوگیری از اعتصاب شبانه روزی کار کنند.یک منبع آگاه گفت دولت بایدن همچنین در حال بحث در مورد کمک های اضطراری برای محافظت از شرکت های کوچک تری است که خودروسازان آمریکایی را تامین می کنند. بایدن 80 ساله، تلاش خود برای انتخاب مجدد در سال 2024 را به سلامت اقتصاد گره می زند و رشد استخدام، افزایش دستمزدها و محو شدن ترس از رکود اقتصادی می تواند در این مسیر به کمک او بیاید.