آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۲۳۳۹۸
جامعه
۱۰

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه: امکان سفر به عراق با گذرنامه زیارتی در تمام سال فراهم شد

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه از امکان سفر در تمام سال با گذرنامه زیارتی (گذرنامه ویژه اربعین) خبر داد.

سردار علی ذوالقدر به خبرگزاری تسنیم گفت: پلیس گذرنامه امسال در ماموریت اربعین اقدام به چاپ گذرنامه های زیارتی (گذرنامه ویژه اربعین) با اعتبار 5 ساله و مبلغ 50 هزار تومان کرد.

ذوالقدر با بیان اینکه در توافق اولیه با دولت عراق بنا شد تا امکان سفر با گذرنامه ویژه اربعین تا پایان ماه صفر باشد، افزود: در صحبت های جدیدی که بین مقامات دو کشور انجام شده است، قرار شد تا همچنان امکان سفر با گذرنامه های زیارتی (گذرنامه ویژه اربعین) برقرار باشد.

وی ادامه داد: البته در حال حاضر خروج از کشور با گذرنامه زیارتی از مرزهای زمینی (مهران و شلمچه) راحت تر از مرز هوایی انجام می شود و برخی از زائران در فرودگاه عراق با مشکلاتی مواجه می شوند که در تلاش برای رفع کامل مشکل هستیم.

وی بیان داشت: شهروندان می توانند همچنان صرف نظر از اینکه گذرنامه بین المللی آنها اعتبار دارد یا خیر برای صدور گذرنامه زیارتی (گذرنامه ویژه اربعین) اقدام کنند.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه متذکر شد: البته آن دسته از افرادی که تاریخ انقضای گذرنامه بین المللی آنها به اتمام رسیده بود و برچسب اعتبار زده بودند، دیگر نمی توانند با آن برچسب ها به زیارت بروند و باید برای دریافت گذرنامه جدید اقدام کنند.

ذوالقدر یادآور شد: برخی دیگر از زائران اربعین حسینی که گذرنامه بین الملی داشتند اما از اعتبار آن 4 سال گذشته بود، می توانستند برچسب تمدید اعتبار بر روی گذرنامه هایشان بزنند و به مراسم اربعین بروند که باتوجه به اینکه ماه صفر به اتمام رسیده است، دیگر امکان سفر به عتبات با برچسب های تمدید اعتبار نیست و افراد فقط می توانند یا با گذرنامه ویژه اربعین یا گذرنامه بین المللی به عتبات سفر کنند.

پلیس چگونه از معطلی زائران اربعین در مرزها جلوگیری کرد؟

خبر دیگر اینکه؛ جانشین معاون هماهنگ کننده فراجا و رئیس قرارگاه اربعین فراجا از آمادگی صددرصد فراجا برای اجرای طرح «سجاد» در ایام غیر اربعین خبر داد و گفت: فقط نیازمند مذاکراتی با کشور عراق هستیم.

سردار سرتیپ محمد شرفی درباره اجرای طرح سجاد به خبرگزاری مهر گفت: هر ساله وقتی گذرنامه از سمت ایران چک و کنترل می شد به دلیل اینکه زیر ساخت های کشور عراق به اندازه زیر ساخت های ما نبود شاهد ازدحام جمعیت در مرزها و ایجاد محدودیت هایی از طرف کشور عراق می شدیم. همچنین این محدودیت ها باعث معطلی مردم پشت ایستگاه های بازرسی گذرنامه در طرف عراقی می شد و گاهی این معطلی به 2 تا 3 ساعت هم می رسید. لذا برای رفع این مشکل مذاکراتی در ایام راهپیمایی اربعین با طرف عراقی انجام شد و توافق کردیم زمانی که زائرین در گیت ایران کنترل می شوند در همان لحظه اطلاعات همزمان از ایران به عراق منتقل شود و این کار سرعت عبور را افزایش داد و نتیجه چندین ساعت ماندگاری در مرز مهران به چند دقیقه کاهش یافت.

شرفی افزود: برای اجرای این طرح که به نام طرح سجاد شناخته می شود در تمام مرزها و استفاده از آن در ایام عادی سال و خارج از زمان محرم و صفر نیازمند مذاکراتی با کشور عراق هستیم که اگر بپذیرند این طرح در مرزها به صورت دائمی اجرا می شود.

وی بیان داشت: علاوه بر مرز مهران در مرزهای شلمچه و چذابه و خسروی هم این امکان را برقرار کرده بودیم و بسترهای آن هم در تمام مرزها فراهم بود و به دلیل اینکه ضرورتی نشد و تردد در همه مرزها روان بود اجرا نشد؛ در حال حاضر اگر شرایط تغییر کند و هر لحظه نیاز باشد ما صد در صد آمادگی برای اجرای آن را داریم.