آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۲۳۳۹۸
صفحه آخر (جهان)
۱۲

گزارش کیهان از جنگ داخلی اسرائیل

نتانیاهو: مخالفان من همدست ایرانند مخالفان: نتانیاهو به ایران کمک می کند

برای صهیونیست ها ایران دشمن شماره یک و بازیگر مهم منطقه است که به طور روشن و بی پرده هدف خود را پایان اشغالگری و نابودی اشغالگران اسرائیلی اعلام کرده است. حال که این روزها جنگ داخلی در تل آویو جریان دارد، طرفین جنگ هرکدام طرف مقابل را به همکاری با ایران برای نابودی اسرائیل متهم می کنند!

سرویس خارجی: نزدیک به نیمی از جمعیت رژیم اسرائیل به اصلاحات قضائی که تحت رهبری نتانیاهو دنبال می شود، معترض هستند. این آمار گسترده را در اعتراضات هفتگی علیه نتانیاهو می توان دید، اعتراضاتی که گاه در برخی شهرها مانند تل آویو که مرکز رژیم صهیونیستی است با حضور نیمی از ساکنان آن در خیابان ها برگزار شده است و در این تظاهرات ها همه معترضان نسبت به نابودی اسرائیل هشدار داده اند. درواقع جامعه صهیونیستی امروز یک جامعه دوقطبی شده و دوبخشی است. این تقسیم بندی را در میان سیاستمداران صهیونیست نیز می توان مشاهده کرد و طی حدود یک سال گذشته که نتانیاهو بار دیگر قدرت را در تل آویو به دست گرفته، ساختار قدرت در رژیم صهیونیستی صحنه جنگ و درگیری میان موافق و مخالفان او بوده است.

این دودستگی و اختلاف در جامعه صهیونیستی ناشی از تناقض های ساختاری در زمان تاسیس رژیم صهیونیستی است. برمبنای این دوگانگی، رژیم اسرائیل توسط یک ایدئولوژی به نام صهیونیسم پایه گذاری شده که هدفش ترکیب دین و ملیت یهودیت با هم است، اما مهم ترین پایه گذاران و حامیان صهیونیست در انگلیس و سپس آمریکا طرفدار سکولاریسم و جدایی سیاست از مذهب بوده اند. این دوگانگی امروز در جامعه صهیونیستی زبان باز کرده و به شکاف عمیق فعلی تبدیل شده است. «اوری اونری»، کارشناس اسرائیلی سال ها پیش هشدار داده بود که صهیونیسم حاکم در تل آویو سرانجام دچار سردرگمی و تناقض خواهد شد، چون از یک طرف صهیونیسم خود را سکولار می داند، اما مهم ترین حامیانش در داخل تل آویو، چهره های تندرو یهودی هستند. «شلومو ساند»؛ کارشناس سیاسی در سال 2017 در هاآرتص نوشته بود که صهیونیسم یک جنبش ملی گراست که علیه یهودیت تاریخی شورش کرد و این جنبش عمدتا الحادی بود، اما امروزه مهم ترین حامیان صهیونیسم رهبران تندرو یهودیت ارتودکس هستند و این وضعیت یک تناقض و دوگانگی عجیب را در صهیونیسم ایجاد کرده است.

این دوگانگی و اختلاف در ساختار رژیم صهیونیستی را در رفتار و تقابل مقامات صهیونیست در برابر هم می تواند مشاهده کرد، تا آن جا که نتانیاهو مخالفانش را به همدستی و خط گیری از ایران متهم می کند و در مقابل مخالفان نتانیاهو او را عامل فروپاشی رژیم صهیونیستی برای کمک به ایران می دانند. تنور جنگ داخلی در سرزمین های اشغالی به شدت داغ است و کمتر کسی امید به پایان یافتن درگیری ها و اختلافات داخلی میان صهیونیست ها دارد.

بازار داغ ایران!

برای صهیونیست ها ایران دشمن شماره یک و بازیگر مهم منطقه است که به طور روشن و بی پرده هدف خود را پایان اشغالگری و نابودی اشغالگران اسرائیلی اعلام کرده است. این هدف بارها در مجامع رسمی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده و تهران ابایی ندارد که یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی خود را به طور آشکار آزادسازی کل سرزمین تاریخی فلسطین اعلام کند. آزادسازی که به معنای پایان کامل اسرائیل است. حال که این روزها جنگ داخلی در تل آویو جریان دارد، طرفین صهیونیست هرکدام طرف مقابل را به همکاری با ایران برای نابودی اسرائیل متهم می کنند. از جمله براساس گزارش روزنامه معاریو، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته پیش از پرواز به سوی نیویورک در واکنش به برنامه مخالفان خود برای برگزاری راهپیمایی در آمریکا، آنها را به همدستی با فلسطینی ها و ایران متهم کرد. او سازماندهی تظاهرات در داخل و خارج از اراضی اشغالی را با هدف تخریب آبروی اسرائیل دانست.

پس از آنکه نتانیاهو مخالفانش را به همکاری با ایران متهم کرد، «یائیر لاپید» رئیس اپوزیسیون رژیم صهیونیستی هم در مقابل با حمله دوباره به «بنیامین نتانیاهو» مدعی شد که کودتای کابینه نتانیاهو به ایرانی ها کمک کرده است. لاپید افزود که هیچ چیز بیشتر از کودتای کابینه نتانیاهو به ایرانی ها کمک نکرده است. البته یک ماه پیش هم، «عوفر بارتل» که زمانی نامزد دادگاه عالی دادگستری و دادستانی تل آویو بود در گفت وگو با کانال 12 این رژیم نتانیاهو را به خرابکاری و جاسوسی برای ایران متهم کرد و گفت که نتانیاهو به نفع ایران جاسوسی و اقدام می کند. البته بارتل کمی بعد گفته هایش را اصلاح کرد و گفت که منظور او حجم خرابی های گسترده نتانیاهو در تل آویو بوده که به نفع ایران تمام شده است.

اعتراف به تکه تکه شدن اسرائیل

تشدید و افزایش اختلافات داخلی باعث شده تا خود مقامات صهیونیست نیز به تضعیف و تجزیه رژیم صهیونیستی به دلیل بحران اختلافات در تل آویو اذعان کنند. خبرگزاری شهاب فلسطین نیز در این ارتباط به نقل قولی از «بنی گانتس»، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی اشاره کرده است. گانتس در آستانه سفر نتانیاهو به نیویورک خطاب به وی گفت: «نخست وزیر اسرائیل را از داخل تکه تکه کرده است و به فکر امنیت شهرک نشینان نیست.»

روسای اپوزیسیون رژیم صهیونیستی تغییرات قضایی کابینه نتانیاهو را برای تضعیف دستگاه قضایی و تلاش این چهره برای جلوگیری از محاکمه خود به خاطر سه پرونده فساد مالی و رشوه خواری می دانند و معتقدند که این اقدامات کابینه، رژیم صهیونیستی را به سمت درگیری و جنگ داخلی و فروپاشی تدریجی سوق خواهد داد.

کار سخت نتانیاهو در آمریکا

از سوی دیگر به نظر می رسد که نتانیاهو در سفر به آمریکا برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل نیز کار سختی را در پیش دارد. برخلاف انتظار نتانیاهو، ریاست جمهوری آمریکا درخواست نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای ملاقات با بایدن در دفتر کاخ سفید را رد کرده و گفته است که ملاقات نتانیاهو با بایدن در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار خواهد شد. این بدان معناست که نتانیاهو حتی حمایت مهم ترین متحد خارجی رژیم صهیونیستی یعنی آمریکا را از دست داده است. از سوی دیگر، همزمان با سفر نتانیاهو به آمریکا، انجمن یهودیان آمریکا در همراهی با صهیونیست های ساکن سرزمین های اشغالی و در اعتراض به تغییرات قضایی این رژیم، نتانیاهو را دیکتاتوری شکست خورده توصیف کردند. وب سایت والا نیز در این باره نوشت: «یهودیان ساکن آمریکا قرار است جمعه آینده قبل از ورود نتانیاهو به نیویورک، علیه وی تظاهرات برگزار کنند و ممکن است این تظاهرات در سان فرانسیسکو نیز برگزار شود.»

غوغای تورم

همزمان با بحران سیاسی و اختلافات داخلی، وضعیت اقتصادی رژیم صهیونیستی نیز چندان مساعد نیست. براساس آنچه دفتر مرکزی آمار رژیم صهیونیستی گزارش داده است، شاخص قیمت مصرف کننده در این رژیم در آگوست گذشته (مرداد) 0.5 درصد افزایش یافت. این افزایش بیش از حد انتظار 0.3٪ تا 0.4٪ بود. بنابراین، سرعت تورم در سرزمین های اشغالی به 4.1 درصد افزایش یافت در حالی که انتظارات قبلی 3.9 درصد بوده است. از جمله اقلامی که باعث افزایش قیمت ها در رژیم صهیونیستی شدند، سبزیجات تازه 1.9 درصد، حمل ونقل 1.8 درصد، هزینه فرهنگ و سرگرمی 1.3 درصد و مسکن 0.7 درصد افزایش قیمت داشتند. اگرچه انتظار می رفت پس از تشکیل کابینه ائتلافی در انتخابات نوامبر 2022 (پائیز 1401) و پس از بحران سیاسی 4ساله، اقتصاد رژیم صهیونیستی مسیر رشد و ثبات را دنبال کند، اما کابینه ائتلافی بنیامین نتانیاهو، در 9 ماه گذشته که به قدرت رسیده در بسیاری از شاخص های اقتصادی باعث تنزل رژیم صهیونیستی شده است. ارزش شکل در 8 ماه گذشته بیش از 10 درصد افت کرده و هم اکنون در سرزمین های اشغالی هر دلار آمریکا 3.8 شکل مبادله می شود.