آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۲۳۳۹۸
صفحه آخر (جهان)
۱۲

نشریه انگلیسی پاسخ می دهد

چرا سیل در لیبی تلفات و خسارات سنگین برجای گذاشت؟

سرویس خارجی: نشریه انگلیسی«دی کلسیفاید یو.کی» در مطلبی به ناتوانی ها و چندپارگی حاکمیت لیبی و نقش آن در بالا رفتن تلفات سیل اخیر لیبی پرداخته است و با انتقاد از انگلیس و دیگر اعضای ناتو که با کمک به سرنگونی «معمر قذافی»- دوست و متحد قدیمی خود- باعث ایجاد هرج ومرج در لیبی شدند، به عدم انعکاس واقعیت های این سیل در رسانه ها پرداخته است.

بلایای طبیعی تقریبا گریزناپذیر هستند، اما می توان جلوی برخی از آنها را گرفت یا حداقل تلفات و خسارات ناشی از آن را کاهش داد. عدم آمادگی در برابر بلایای طبیعی، می تواند باعث مرگ و میر، معلولیت افراد، اثرات نامطلوب اجتماعی، اقتصادی و محیطی شود. بلایا در هر زمان و مکانی ممکن است رخ بدهد، نیاز است برنامه هایی برای کاهش اثرات بلایا قبل از وقوع، با همکاری دولت ها و مردم انجام شود. مدیریت مناسب بلایا با همکاری دولت ها و مردم به صورت مستقیم بر آینده و پایداری سیستم اقتصادی و اجتماعی جامعه اثرگذار خواهد بود. اما وقتی قدرت مرکزی در کشوری فرو بپاشد و کشور به دست گروه های مختلفی بیفتد که هرکدام سودای خود را دارند و ارتباط مردم با حکمرانان قطع شود یا به حداقل برسد، و از آن سو، ثروت آن کشور نیز مورد تاراج قرار گیرد، روشن است که بلایای طبیعی چه نتایجی بر جا خواهند گذاشت. آمار تلفات جانی سیل اخیر در لیبی هر لحظه بالا می رود. تاکنون براساس برخی از آمارها 13 هزار تن کشته و 10 هزار تن ناپدید شده اند. سیل لیبی یکی از بلایای طبیعی بود، اما فاجعه بیش از حد این فاجعه برای آن بود که ملت لیبی در مواجهه با این سانحه ابزاری موثر در اختیار نداشت، چرا که قبلا توسط جنگ افروزان آمریکایی و انگلیسی و به طور کلی ناتو خلع سلاح شده بود و دولت واحدش از بین رفته بود و جایش را به گروه های تروریستی داده بود. «جاناتان کوک» در مقاله ای با عنوان «چرا رسانه ها تمام ماجرای سیل لیبی را تعریف نمی کنند؟» که در نشریه انگلیسی «دی کلسیفاید یو.کی» منتشر شده است، به پس پرده این سیل می پردازد. کوک نوشته است که در این هفته هزاران نفر در بندر درنه پس از شکستن دو سد محافظت کننده از شهر در اثر ضربه طوفان دانیل، کشته یا مفقود شدند. بخش های وسیعی از منازل این منطقه، از جمله در بنغازی، در غرب درنه، ویران شده است. این طوفان خود به عنوان دلیل دیگری برای افزایش بحران آب و هوایی، تغییر سریع الگوهای آب وهوا در سراسر جهان و احتمال بیشتر فجایعی مانند سیل درنه تلقی می شود.

نقش انگلیس خبیث

اما نمی توان میزان این فاجعه را به سادگی به تغییرات آب وهوایی نسبت داد. اگرچه پوشش رسانه ای این نکته را به دقت پنهان می کند، اما اقدامات بریتانیا در 12 سال پیش- زمانی که نگرانی های «بشردوستانه» خود را برای لیبی در بوق و کرنا کرد- به شدت با رنج کنونی درنه مرتبط است. ناظران به درستی خاطرنشان می کنند که شکست سدها و تزلزل تلاش های امدادی، نتیجه خلا قدرت در لیبی است. هیچ مقام مرکزی که بتواند کشور را اداره کند وجود ندارد. دلایلی وجود دارد که لیبی برای مقابله با چنین فجایعی چندان مجهز نیست. و غرب در این میان به شدت درگیر است. پرهیز از ذکر آن دلایل، همان طور که پوشش رسانه ای غربی انجام می دهد، تصور نادرست و خطرناکی را برای مخاطبان به جای می گذارد و آن اینکه، انگار لیبیایی ها، یا شاید اعراب و آفریقایی ها چیزی کم دارند که آنها را ذاتا از اداره درست امور خود ناتوان می کند. لیبی درواقع در یک آشفتگی به سر می برد که توسط شبه نظامیان متخاصم بر آن غلبه کرده است و دو دولت رقیب برای قدرت در میان فضای عمومی بی قانونی با هم رقابت می کنند. حتی قبل از این فاجعه اخیرنیز حاکمان رقیب کشور از عهده مدیریت روزمره زندگی شهروندان خود برنمی آمدند. کارشناسان پیش از این هشدار داده بودند که سدها در وضعیت نامناسبی قرار دارند. در میان هرج ومرج لیبی، این هشدارها مورد توجه قرار نگرفت. بیش از یک دهه پیش، لیبی در زمان معمر قذافی، دارای یک دولت مرکزی قوی، شایسته و البته سرکوبگر بود. درآمدهای نفتی این کشور برای ارائه آموزش عمومی و مراقبت های بهداشتی رایگان استفاده می شد. در نتیجه، لیبی یکی از بالاترین نرخ باسوادی و متوسط درآمد سرانه را در آفریقا داشت.

آغاز ماجرا

همه چیز در سال 2011 تغییر کرد، زمانی که ناتو تحت لوای «مسئولیت حفاظت» عملیات تغییر غیرقانونی رژیم این کشور را در پشت شورش توجیه کرد. مداخله به اصطلاح «بشردوستانه» در لیبی نسخه پیچیده تر از حمله غیرقانونی غرب به عراق با نام «شوک و هیبت» بود که هشت سال قبل از آن صورت گرفته بود. این یکی دیگر از عملیات غیرقانونی سرنگونی رژیم توسط غرب بود که با فیلمبرداری از سلاخی قذافی در خیابان به پایان رسید.

اما آیا این مداخله کارساز بود؟ حتی «شورای آتلانتیک» که اندیشکده اصلی واشنگتن است، اعتراف کرد: «لیبی از نظر سیاسی دچار انشقاق است و در وضعیتی از جنگ داخلی تشدیدشده به سر می برد. تولید نفت به طور مکرر متوقف می شود، در حالی که فقدان تعمیر و نگهداری میادین نفتی میلیاردها دلار زیان مالی را برای کشور به همراه داشته است.» لیبی به زودی تحت سلطه جنگ سالاران قرار گرفت و به کشوری تبدیل شد که همان طور که گروه های حقوق بشر هشدار دادند، بازارهای برده بار دیگر در آن رونق گرفت. همان طور که سامرویل از بی بی سی به طور گذرا خاطرنشان کرد، خلا به جای مانده در مکان هایی مانند درنا به زودی گروه های خشن تر و افراطی تری مانند سرکوبگران دولت اسلامی را جذب کرد. هیچ کس نمی خواهد توضیح دهد که چرا لیبی این قدر برای مقابله با فاجعه آماده نیست، چرا کشور این قدر از هم پاشیده و آشفته است. همان طور که هیچ کس نمی خواهد توضیح دهد که چرا حمله غرب به عراق به دلایل «بشردوستانه»، و انحلال ارتش و نیروهای پلیس آن، منجر به کشته شدن بیش از یک میلیون عراقی و میلیون ها بی خانمان و آواره شد. یا اینکه چرا غرب با مخالفان قبلی خود- جهادیون دولت اسلامی [تروریست های داعشی] و القاعده- علیه دولت سوریه متحد شد و دوباره باعث آواره شدن میلیون ها نفر و تجزیه کشور شد. سوریه برای مقابله با زلزله بزرگی که در فوریه گذشته، مناطق شمالی آن و جنوب ترکیه را لرزاند، همانقدر ناآماده بود که لیبی اکنون نشان می دهد. این الگو تکرار می شود، زیرا هدفی مفید را برای غرب به رهبری واشنگتن، که به دنبال هژمونی جهانی، کنترل منابع و سلطه کامل جهانی خود است، ارائه می کند.

سرپوشی به نام «بشردوستی»

اقدامات «بشردوستانه» یک داستان سرپوشیده است برای مطیع نگه داشتن افکار عمومی غرب. با این داستان، آمریکا و متحدان آن در ناتو رهبران کشورهای نفت خیز در خاورمیانه و شمال آفریقا را که مانند قذافی لیبی و صدام حسین عراق غیرقابل اعتماد یا غیرقابل پیش بینی تلقی می شوند، هدف قرار می دهند. اما اسناد دیگر نگرانی های عمیق تری را در مورد قذافی نشان می دهد، از جمله جاه طلبی های او برای ایجاد آمریکا آفریقا برای کنترل منابع این قاره و توسعه یک سیاست خارجی مستقل. لیبی دارای بزرگ ترین ذخایر نفت در آفریقا است. و اینکه چه کسی بر آنها کنترل دارد و از آنها سود می برد، برای کشورهای غربی اهمیت مرکزی دارد. اسناد ویکی لیکس حاکی از آن بود که شرکت های نفتی آمریکا، فرانسه، اسپانیا و کانادا مجبور به مذاکره مجدد با لیبی در مورد قراردادهایی شده بودند که شرایط مساعد بسیار کمتری داشت و میلیاردها دلار هزینه به آنها تحمیل می کرد. و این در حالی بود که روسیه و چین گزینه های جدید اکتشاف نفت را دریافت می کردند. نگران کننده تر برای مقامات آمریکایی، سابقه ای بود که قذافی ایجاد کرده بود، و آن «پارادایمی جدید برای لیبی ایجاد کرد که در سرتاسر جهان در تعداد فزاینده ای از کشورهای تولیدکننده نفت اجرا می شود.» این سابقه از زمان سقوط قذافی به طور قطع لغو شده است. همان طور که در اسناد از طبقه بندی خارج شده گزارش شده است، غول های نفتی بریتانیا، بریتیش پترولیوم و شل سال گذشته به میادین نفتی لیبی بازگشتند. در سال 2018، «فرانک بیکر»، سفیر وقت بریتانیا در لیبی، با اشتیاق در مورد چگونگی کمک بریتانیا به ایجاد فضای مجاز تر برای تجارت و سرمایه گذاری، و کشف فرصت هایی برای تخصص بریتانیا در کمک به باز سازی لیبی نوشت.