آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۶۵۸۶
سیاسی
۲

فصل جدید توانمندی ایران در چانه زنی با زیاده خواهی آمریکا

پیروزی دیپلماتیک

فرشته مسلمی

فرآیند تبادل زندانیان در یک مسیر موازی از ماه ها قبل در قالب مذاکرات وین مطرح بود و طرف آمریکایی حداقل دو بار در شب اجرای توافق عهدشکنی کرده، مانع اجرای این اقدام انسانی شد اما به رغم همه حرف و حدیث های موجود و بدقولی های واشنگتن، زندانیان ایران و آمریکا بالاخره مبادله شدند و هوشمندی مقامات ایرانی در روند مذاکرات باعث شد تا گروگان دیگر ملت ایران که همان شش میلیارد دارایی مسدود شده بود، آزاد و به حساب ایران در قطر واریز شد.

بالاخره روز موعود فرا رسید و تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی طبق توافق صورت گرفته، انجام شد. اسفندماه سال گذشته بود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در گفت وگوی تلویزیونی به توافقی برای فرآیند تبادل زندانیان اشاره و تصریح کرد: در روزهای اخیر توافق بین ایران و آمریکا رخ داده است که طی آن موضوع تبادل زندانیان در دستور کار قرار می گیرد و اگر همه چیز از طرف آمریکایی خوب پیش برود، در کوتاه مدت شاهد تبادل زندانیان خواهیم بود. طولی نکشید که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه سیاست های فریبکارانه واشنگتن در مصاحبه ای عجیب و متناقض، دستیابی به توافق و مذاکره برای تبادل زندانیان را رد کرد. پیگیری در خصوص چند و چون این ادعا به نشست خبری سخنگو رسید و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به همتای آمریکایی خود گفت: از ماه مارس سال گذشته میلادی از طریق یک واسطه توافق مکتوبی درخصوص تبادل زندانیان به امضا رسیده که نماینده معرفی شده رسمی آمریکا نیز آن را امضا کرده است اما این توافق تاکنون به بهانه های مختلف از سوی دولت آمریکا نقض شده و به اجرا نرسیده است. البته دامنه اخبار به رسانه های بین المللی نیز رسید و وبگاه شبکه «العربیه» در توییتی ضمن تایید این خبر عنوان کرد: قرار است در ازای آزادی شهروندان آمریکایی توسط ایران، دارایی های مسدود شده ایران در کشورهای عراق، ژاپن و کره جنوبی هم آزاد شود.

جزئیات تبادل

جمهوری اسلامی ایران درخصوص موضوع تبادل زندانیان که ریشه در سیاست انساندوستانه آن دارد، همواره پیشقدم بوده و فراز و نشیب های آن هیچ ربطی به مسائل برجامی نداشت و هر بار به دلیل طمع ورزی طرف آمریکایی به تعویق می افتاد اما در نهایت روز گذشته پس از تایید انتقال دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی که بابت فروش نفت و میعانات نفتی از پنج سال قبل مسدود شده بود، صورت گرفت و طی آن سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و دو زندانی دیگر که نام شان فاش نشده است با مهرداد معین انصاری، کامبیز عطار کاشانی، رضا سرهنگ پور کفرانی، امین حسن زاده و کاوه لطف الله افراسیابی مبادله شدند.البته بلومبرگ پیش از این درباره جاسوسان آمریکایی که قرار است آزاد شوند این طور نوشته بود: سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز سه زندانی آمریکایی هستند که به همراه یک زندانی آمریکایی دیگر که نامی از وی برده نشده، از زندان اوین به بازداشت خانگی فرستاده شده بودند و یک زن آمریکایی که ظاهرا قرار است بخشی از توافق تبادل زندانیان بین تهران و واشنگتن باشد، نیز از قبل در بازداشت خانگی به سر می برد. بنا بر اظهارات سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دو نفر از شهروندان بر اساس علاقه خود وارد ایران خواهند شد، یک نفر از آنها به خانواده در کشور ثالث منتقل می شود و دو نفر دیگر در آمریکا می مانند و به این ترتیب پرونده توافق تبادل زندانیان که با مخالفت و حملات لفظی جمهوریخواهان همراه بود، بسته شد.

خشم ترامپ

فرآیندی که به نظر می رسد منافعی را برای کشورمان به دنبال دارد و خشم معاندان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران در این خصوص دلیلی بر این مدعاست. اعضای ارشد حزب جمهوریخواه ضمن ابراز خشم و عصبانیت از این تصمیم دولت بایدن، کاخ سفید را به پرداخت باج به ایران متهم کردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور تروریست آمریکا که با اقداماتش خسارت های فراوانی را به ایرانی ها وارد کرد، از منتقدان اصلی توافق ایران و آمریکاست. وی در شبکه اجتماعی «تروث سوشال» نوشت: «اجازه دهید این موضوع را روشن کنیم! ما تبادل گروگان با ایران انجام دادیم. ما به آنها پنج فرد بسیار سرسخت و باهوش دادیم که آنها به شدت می خواستند. به همین ترتیب ما هم پنج نفر را پس گرفتیم، اما به آنها شش میلیارد دلار هم دادیم! آیا کسی می داند که شش میلیارد دلار چقدر پول است؟»

دلارهایی که حق مسلم ملت ایران است و راهزنان آمریکایی آن را به دلایل واهی بلوکه کرده و حالا که وقت بازپرداخت آن رسیده است به جزع و فزع افتاده اند. منابعی که بنابر اظهارات رئیس جمهور قرار است عطف به تاکید رهبر معظم انقلاب در راستای پشتیبانی از تولید و طرح های دارای توجیه اقتصادی در این زمینه هزینه شود، البته ناگفته نماند که بخشی از این منابع توسط دولت تدبیر و امید پیش خور شده است و باید بابت هزینه کرد دولت قبل برای تسویه حساب فیمابین دولت و بانک مرکزی صرف و با این کار تعهد دولت به بانک مرکزی تسویه شده و حساب ها شفاف شود.

توافقی برای تسهیل دیپلماسی

گمانه زنی های رسانه ای در خصوص توافق ایران و آمریکا در تبادل زندانیان داغ است و در همین راستا نشریه تایمز اسرائیل به نقل از دو مقام ارشد دفاعی رژیم صهیونیستی نوشته است که مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا بخشی از یک توافق بزرگ تر است که شامل محدود کردن فعالیت هسته ای ایران و توقف حملات نیابتی تهران به نیروهای آمریکایی می شود.

این دو مقام همچنین مدعی شدند: «توافق برای مبادله زندانیان همچنین می تواند دیپلماسی بیشتر بین دو کشور را تسهیل کند، زیرا دولت بایدن به دنبال جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است». این ادعاها در شرایطی مطرح می شود که عالی ترین مقام جمهوری اسلامی ایران بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران تاکید کرده اند و بیان داشته اند: «ما با آمریکا به عنوان یک مجموعه جغرافیایی یا به عنوان یک ملت، به عنوان یک مجموعه انسانی هیچ مساله ای نداریم، آن هم مثل بقیه کشورها؛ مساله ما با آمریکا، مساله استکبار آمریکایی است؛ مستکبرند، متکبرند، زورگویند، زیاده طلبند.» لذا مادامی که با این خوی استکباری درصدد تعامل با ملت ایران باشند، نمی توان روی دوستی و حسن نیت آنها حساب کرد. درست است که مدیریت تنش میان ایران و آمریکا به عنوان یکی از سرفصل های مذاکراتی همواره مطرح بوده و رسانه از آن با عنوان «توافق خاموش» یاد می کنند اما مطمئنا خطوط قرمز ملت و به تبع آن دولت در مذاکره با آمریکا تغییر نکرده است و ما همچنان برهمان عهد که بستیم، هستیم و شیفته و فریفته لبخند دشمن نمی شویم.

برش
بایدن مغلوب آیپک

بنا بر گمانه زنی ها در پی ناکامی های مکرر دولت بایدن در عرصه سیاست خارجی به ویژه در مناسبات مرتبط با عربستان، جنگ اوکراین، چین و... باید اقداماتی را در جهت افزایش شانس خود در انتخابات پیش رو را انجام داده و دستاوردهایی را در حوزه سیاست خارجی رقم بزند از همین رو به رغم اخبار ضدونقیض، آمریکا تن به این توافق داد تا در بحبوحه انتخابات مغلوب لابی اسرائیل(آیپک) نشود و فضای افکارعمومی داخلی را که علیه دولت بایدن است به سود دموکرات ها تغییر دهد.

از سوی دیگر اروپایی ها نیز چشم به راه نتایج این توافق هستند تا شاید از رهگذر فرآیند تبادل، مشکلات دیگر ایران و آمریکا نیز حل شده و گشایشی در روند توافق هسته ای ایجاد شود، البته نمی توان از این موضوع نیز غافل شد که کشورهای اروپایی در تعاملات سیاسی خود یکی به نعل و یکی به میخ می زنند و فقط خواستار دستیابی به منافع خودشان هستند؛ مواضع اتحادیه اروپا کاملا مطابق نظر آمریکایی ها تنظیم می شود و عجیب نیست که آنها نیز با خدعه های جدید، مواضع آمریکایی را علیه جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کنند. مثلا مکرون در حالی از تمایل کشورش در خصوص بازگشت به توافق هسته ای خبر می دهد که همزمان صراحتا طرفدار تداوم سیاست فشار آمریکا به ایران است و همین سیاست های دو گانه نشان دهنده این است که دولت های اروپایی هم منتظرند تا سهم اقتصادی شان از توافقات را کسب کنند و در این مسیر پیگیر اعاده حق و حقوق ملت ایران نیستند.