آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۴۶۵۱
جامعه
۱۰

استقبال دستگاه های دولتی از واکسن وارداتی

شرق: واکسن آنفلوانزای فلوگارد تولید داخل که ایران بعد از آمریکا دومین تولیدکننده این واکسن نو ترکیب است، با بی مهری دستگاه های دولتی روبه رو است. انیستیتو پاستور، هلال احمر تمایلی به خرید واکسن ایرانی ندارند.

طبق قانون حداکثر حمایت از تولید داخلی که خرداد 98 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، واردات و صدور مجوز برای واردات هرگونه کالا که مشابه آن در داخل کشور تولید می شود ممنوع است اما گویا این قوانین در برخی از دستگاه ها لزوم اجرائی نداشته .

از همین رو گفت وگویی داشتیم با دکتر قبادی، مدیرعامل شرکت نیواد تولیدکننده واکسن آنفلوانزای نو ترکیب فلوگارد. دکتر قبادی، مدیر عامل شرکت نیواد فارمد و عضو انجمن بیوتکنولوژی دارویی ایران گفت : واکسن آنفلوانزای تولید داخل به نام تجاری فلوگارد، واکسنی چهار ظرفیتی است که از سه سال پیش با تاییدیه وزارت بهداشت وارد بازار شد که با توجه به نوع تکنولوژی ساخت این واکسن ایران بعد از آمریکا دومین تولیدکننده واکسن انفلوانزای نوترکیب در دنیاست.

قبادی افزود: متاسفانه به دلیل واردات واکسن آنفلوانزای خارجی این واکسن با بی اقبالی روبه رو شده و در دو سال گذشته به دلیل واردات، حدود 300 میلیارد تومان خسارت به واسطه امحای این واکسن ها بر شرکت تولیدکننده وارد شده است.

قبادی گفت: میزان نیاز تولید داخل حدود دوهزارو 500 دز است که در حال حاضر هزار دز واکسن داخلی تولیدشده در انبار نگهداری می شود که وزارت بهداشت برای امسال تنها یک چهارم این میزان را خریداری کرده است.

عدم حمایت ها موجب خسارت زیادی به شرکت تولیدکننده شده است و متاسفانه در مراکزی مانند انیستیتو پاستور، هلال احمر و انجمن بیماران خاص خبری از واکسن ایرانی نیست و این مراکز واکسن های وارداتی را به مراجعه کنندگان توصیه می کنند.

وی ادامه داد: میزان واردات واکسن آنفلوانزا امسال دو هزار دز بوده که با توجه به واردات انجام شده و عدم خرید ارگان های دولتی از واکسن داخل، این واکسن ها اقبالی برای فروش نخواهد داشت.