آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۴۶۵۱
جامعه
۱۰

کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در طرح رصد خود با ارزیابی معضلات موجود در پایتخت مطرح کرد

تهران و سه هزار چالش

شرق: گزارش دهی از عملکرد دوساله کمیسیون های شورای شهر تهران آغاز شده و اولین نشست مربوط به عملکرد کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران بود. محمد آخوندی، رئیس کمیسیون اصلی ترین وظیفه این کمیسیون را نظارت بر عملکرد شهرداری تهران می داند و می گوید: این نظارت ما به معنای مچ گیری نیست، بلکه اعتقاد داریم شهرداری و شورا در کنار یکدیگر وظیفه مدیریت شهر را بر عهده دارند و شورا به نمایندگی از مردم بر کار فردی که به عنوان شهردار انتخاب کرده و به وسط میدان فرستاده باید نظارت کند. نظارت به معنای داد و فریاد کردن و تنها معترض و منتقد بودن نیست. یکی از مهم ترین مباحثی که در این دوره از بدو ورود با آن روبه رو شدیم، نظارت بر عملکرد مالی و به دنبال آن حسابرسی از مجموعه های زیر نظر شهرداری بود که باید به صورت سالانه این مجموعه ها مورد حسابرسی قرار می گرفتند.

آخوندی می گوید: در ابتدای دوره گزارشی در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درباره چهار ساله گذشته و گزارش های حسابرسی ارائه شد که نشان می داد حسابرسی ها انجام نشده، گروه های حسابرسی در سازمان ها و شرکت ها یا مستقر نشدند یا مستقر شدند اما منجر به ارائه گزارش حسابرسی در سازمان ها و شرکت های مدنظر نشده اند. بنابراین برنامه ریزی انجام شد که عقب ماندگی ها جبران شود. وضعیت حسابرسی ها رصد شد و درنهایت گزارش حسابرسی های سال های 96 تا 99 آماده و در صحن شورا قرائت شد و به این ترتیب قول به روز رسانی گزارش های حسابرسی را عملیاتی کردیم. گزارش حسابرسی سال های 1400 و 1401 در حال قرائت در صحن شوراست و همه گزارش حسابرسی سال 1401 نیز تا پایان سال جاری قرائت خواهد شد. در گزارش حسابرسی سال های 1400 و 1401 بعد نظارتی را به شکلی قوی تر دنبال کردیم و ایرادات در بخش های مختلف شهرداری تهران را که منتج از ارائه گزارش های حسابرسی است، به شکل جدی دنبال می کنیم و تاکید کرده ایم بندهای قابل حل در گزارش حسابرسی سال 1402 نباید تکرار شود و قطعا این موضوع ملاک ارزیابی ها در آینده قرار خواهد گرفت.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، بحث گزارش های نظارتی به معنای این است که همه پروژه هایی که در شهر تهران در حال اجرا ست، از بعد تخصیص بودجه، پیشرفت فیزیکی و... مورد بررسی قرار می گیرد و اطلاعات در این زمینه نیز از مبادی مختلفی مانند سامانه پیشرفت پروژه های شهرداری، بازدیدهای میدانی و برگزاری جلسه با واحد تخصصی به دست می آید و نهایتا منتج به تهیه گزارش نظارتی می شود.

وی ادامه داد: گزارش نظارتی پنج ماهه نخست سال جاری برای همه پروژه های شهر تهران آماده شده و پس از نهایی شدن در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورا به صحن شورای شهر تهران ارئه می شود که در حقیقت وضعیت پروژه های شهر تهران را تشریح می کند. آخوندی ادامه داد: مباحثی در مورد اساسنامه سازمان ها و شرکت ها وجود دارد که به زودی تکلیف همه اساسنامه ها در شهرداری تهران روشن خواهد شد. در این دوره 125 جلسه در کمیسیون برگزار شده که این جلسات به غیر از جلسات تدوین برنامه چهارم و بودجه سالانه برگزار شده که در آن بیش از 50 لایحه و 19 طرح در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته است. در حقیقت در کمیسیون برنامه و بودجه طرح ها و لوایحی که به شورا می رسد همگی از مسیر این کمیسیون و پس از بررسی به صحن شورا ارائه می شود. وی در خصوص پیگیری برخی تخلفاتی که در گزارش های حسابرسی مشخص می شود نیز گفت: نهادهای نظارتی مواردی از تخلف را که در گزارش های حسابرسی بوده در حال بررسی دارند و قطعا این موضوعات را بررسی خواهند کرد.

میثم مظفر، عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه هم در این خصوص توضیح داد: قطعا شورا نگاه آمیخته با جریانات سیاسی برای بررسی عملکرد گذشته را ندارد و شورا رای قضائی صادر نمی کند، بلکه مراجع قضائی با بررسی گزارشات نهایتا رای قضائی صادر خواهد کرد. البته حجم زیادی از بازگشت املاکی که به صورت غیرقانونی و بدون مصوبه شورا به افراد و نهادها واگذار شده بود، از طریق همین گزارشات انجام شده است. بیش از 400 میلیارد تومان از طلب های شهرداری ناشی از افشا در گزارش های حسابرسی باعث شده که وصول شود. در ادامه آخوندی در پاسخ به پرسش «شرق» درباره افزایش قراردادهای ترک تشریفات در دوره ششم برای سال 1401 نسبت به آخرین سال دوره پنجم (سال 99) با 125 درصد رشد هم گفت: ترک تشریفات از شیوه هایی است که قانون برای معاملات مشخص کرده است و سقفی برای این موضوع تعیین شده که بخشی از آن در اختیار شهرداران مناطق و بالاتر از آن در اختیار شهردار و شورای شهر است. بی تردید شورا تاکید دارد که قانون باید رعایت شود و نباید تخطی صورت بگیرد. در همین راستا گزارشی به زودی در کمیسیون بررسی و اگر موارد تخلف از آنچه قانون مشخص کرده دیده شود، به وظیفه نظارتی خود عمل می کنیم و موضوع را به شورا نیز ارائه خواهیم کرد.

میثم مظفر هم در این نشست خبری با اشاره به طرح رصد گفت : در این طرح بودجه ریزی مشارکتی را محقق کردیم تا مردم تصمیم ساز و بازرسان ما در بودجه ریزی شهرداری تهران باشند. در همین راستا 376 محله تهران طی دو سال گذشته با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفتند و با گفت وگو با شهروندان مشکلات هر محله مورد بررسی قرار گرفت. خروجی طرح رصد در سال گذشته به هزارو 700 پروژه تبدیل شد که حدود 80 درصد پروژه های مشارکتی شهروندان در بودجه مناطق 22 گانه محقق شد. این در حالی است که سه هزار مسئله و چالش در تهران مبتنی بر نظر شهروندان در طرح رصد احصا شده بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در ادامه گفت: پیشرفت پروژه ها در سال 1401 روند افزایشی داشت در سال 1402 نیز در همین طرح به هزارو 400 پروژه رسیدیم. با همفکری شهرداری تهران سامانه «من شهردار» هستم تدوین شد. البته در ابتدای کار سامانه ناقص بود و در خصوص بودجه مشارکتی که مطالعات آن را انجام داده بودیم تا نقطه مطلوب از طریق این سامانه فاصله زیادی وجود داشت. لذا با جلساتی که با حوزه فاوای شهرداری، معاونت برنامه ریزی و شهردار تهران برگزار شد، سامانه ای جامع تر از وضع موجود در حال تدوین است که امکان ثبت پروژه های درخواستی مردم را به صورت الکترونیک فراهم می کند تا شهروندان بر روی نقشه بتوانند در محلات پروژه های مورد نظر خود را ثبت کنند.

وی ادامه داد: هنگامی که بودجه مصوب می شود تبدیل به سهم فراگیر در دستگاه ها و سازمان ها نمی شود کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران و به ویژه کمیته برنامه و بودجه جلساتی در سطح مناطق برگزار کرد که بازخوانی ظرفیت های بودجه در آنها انجام شد؛ لذا بحث اجتماعی سازی بودجه به عنوان رویکردی جدید محقق شد.

مظفر تاکید کرد: در حین فرایند بودجه ریزی به آسیب شناسی هایی برخوردیم که سعی کردیم در حل مشکلات ناشی از آن به مدیریت شهری کمک کنیم. ظرف دو سال گذشته برای اولین بار فرایند تعیین صلاحیت قائم مقامان ذی حسابان پایه گذاری شد. بنابراین فرایندی طراحی کردیم و آزمون مکتوب تخصصی و مصاحبه شفاهی تخصصی به همراه ضریب دادن به سوابق تحصیلی و توانمندی های علمی این افراد اختصاص پیدا کرد که 70 ارزیابی در حوزه ذی حسابان با این فرایند انجام شد.

وی ادامه داد: گزارشات دوره ای و تخصصی که کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران آماده می کرد و برای مراجع مختلف ارسال می کرد، مانند گزارشی که در حال حاضر باید به صحن شورا ارائه شود در خصوص برنامه چهارم تحول و پیشرفت شهر تهران است که به لحاظ علمی کاملا قابل دفاع است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: در این برنامه در سال اول که در سه ماهه ابتدایی سال 1401 تهیه و به شهرداری تهران ابلاغ شده است، درصد تحقق های برنامه کمتر از حدی بوده که باید محقق می شد؛ لذا میزان تحقق تا پایان سال 1401 در حوزه هوشمندسازی 48 درصد، حمل ونقل و ترافیک 19 درصد، فرهنگی و اجتماعی 19 درصد، ایمنی 26 درصد و در حوزه محیط زیست و آلودگی هوا نیز 38 درصد بوده است و بر اساس ارزیابی ها پیشرفت شهرداری تهران در مجموع در این سه ماهه 28 درصد بوده که قابل قبول نیست. البته باید این موضوع را در نظر بگیریم که این برنامه در سه ماهه انتهایی سال 1401 به شهرداری تهران ابلاغ شده است. عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در خصوص طراحی سامانه «من شهردار» هستم و امکان ارائه پیشنهادات و اخذ نظرات شهروندان در مورد کلان پروژه ها اظهار کرد: در ورژن جدید این سامانه در حال طراحی دو بخش برای جمع سپاری و بودجه مشارکتی هستیم، برای حل مشکلات یک سازمان و ارگان موضوعی به جمع سپاری گذاشته می شود؛ لذا این قابلیت در موضوعات مختلف برای اخذ ایده عموم مردم پیش بینی شده است. صادقی دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز در این نشست خبری تصریح کرد: دو حوزه هوشمندسازی و شفافیت در مدیریت شهری اهمیت بسزایی دارد و در برنامه چهارم توسعه شهر نیز هوشمندسازی مورد تاکید همه اعضا قرار گرفته و به عنوان محور در برنامه گذاشته شده است.

در بحث الکترونیک کردن فرایندها با مشارکت دستگاه های تخصصی 80 خدمت شناسایی شده که باید فرایند الکترونیکی شدن آنها انجام شود که از جمله آن به محاسبه عوارض خدمات فنی اشاره کرد که امروز به صورت الکترونیکی انجام می شود.

به گفته وی، بحث ارائه پایان کار ساختمانی نیز باید الکترونیکی شود که این موضوع مانع ترددهای غیرضرور در شهر خواهد شد و به این ترتیب زمینه مشارکت شهروندان برای اخذ خدمات را نیز فراهم می کند. همچنین مزیت های دیگری همچون کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا را به همراه خواهد داشت. بنابراین به جد پیگیر این موضوع هستیم؛ چرا که از سوی دیگر شفافیت را نیز به دنبال دارد. قطعا غیرحضوری کردن فرایندها چون باید در بستر الکترونیک انجام شود، شفافیت را به همراه دارد. تا به امروز از ابتدای سال 29 اقدام در سامانه شفافیت به روز شده و برخی نیز به صورت جدید ایجاد شده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: اتصال به «درگاه واحد» محوریت دولت است در همین راستا با دولت جلساتی داشته ایم تا این اتصال به صورت کامل انجام شود؛ اما این موضوع نیازمند ایجاد زیرساخت هاست که باید توسط دولت فراهم شود. قطعا شهرداری این آمادگی را دارد به محض ایجاد این زیرساخت ها به صورت کامل در همه بخش ها به این درگاه متصل شود.