آرشیو سه‌شنبه ۲۸‌شهریور ۱۴۰۲، شماره ۴۶۵۱
جامعه
۱۰

کانون وکلایی که فقط اجرای قانون می خواهد

معاونان و همکاران اداره حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز در نامه ای که در اختیار روزنامه «شرق» قرار دادند، به بررسی چالش جدید کانون وکلا درباره قدیمی ترین نهاد خصوصی ایران پرداختند. متن این نامه به شرح زیر است:

1- در هنگامه ای که شاهد گذراندن طرح ها و لوایح ناکارآمد، مغایر با قانون اساسی و سیاست های کلی علیه نهاد مستقل وکالت دادگستری نزد مراجع تصمیم گیر از یک سو و اخراج گسترده اساتید دانشگاه از سوی دیگر هستیم، رئیس هیئت مدیره محترم دوره سی و دو کانون وکلای دادگستری مرکز، در اقدامی شگفت انگیز، بدون اطلاع قبلی و رعایت حداقل پروتکل های حقوقی و اداری ناظر بر تحویل و تحول، مبادرت به تغییر ناگهانی رئیس اداره حقوقی در آستانه ایام تعطیلی که امکان اعتراض وجود ندارد، نمود. همان گونه که قابل پیش بینی بود، این رویکرد، سبب بدبینی، تشویش، ناخشنودی و بهت زدگی همکاران و فعالین صنفی گردیده و بیش از پیش، موج نارضایتی و ناامیدی ایجاد کرده است.

2- یکی از پایه های حاکمیت قانون، وجود نهادهای مدنی پویا، کارا و فعال است. نهادهایی مبتنی بر حاکمیت قانون، شایسته سالاری، مسئولیت پذیری و رعایت حقوق و آزادی های فردی و جمعی و نیز لزوم بهره گیری از همه سرمایه ها و جریانات فکری و نیز افروختن شعله نقد و گفت وگو و هم اندیشی که زیربنای توسعه پایدار است و نیز تعاطی افکار و تضارب آرا که مراد و مطلوب و غایت وجودی آنهاست و به حفظ ثبات و سلامت پیکره تشکیلاتی-سازمانی آن و نیز تنظیم روابط آن با درون و بیرون یاری می رساند.

3- در شرایطی که همگان شاهد مجاهدت های بی وقفه ریاست و معاونین و همکاران محترم اداره حقوقی در راستای پیشبرد اهداف آن اداره نوپا و اعتلای کانون وکلا گاه تا پاسی از شب بوده اند، تغییر ناگهانی، غیرشفاف و بی دلیل رئیس آن اداره، تنها بستری جهت تضعیف هرچه بیشتر ستون های خانه صنفی مان فراهم نموده و عرصه را بیش از پیش بر دلسوزان و آنان که دل در گرو این خانه قدیمی نهاده اند، تنگ می نماید.

4- مسلما هدف و منظور از این نگاره، به کرسی نشستن مادام العمر هیچ کس بر هیچ صندلی نبوده و نیست و چرخش تصدی گری خود از اصول اساسی و پایه ای دموکراسی و تضمین کننده موارد پیش گفته است لیکن در شرایطی که تمامی وظایف در این اداره به درستی و در مسیر خود پیش می رفته و تنها یک سال از پایان عمر هیئت مدیره محترم باقی مانده، تغییر رئیس محترم آن اداره که به حسن نیت و عرق صنفی شهره هستند و جز در لوای حکومت قانون و منافع خانه صنفی انجام وظیفه نکردند، تصمیمی است که شاکله برنامه های جاری و مدنظر این اداره مهم کانون وکلا را از هم خواهد پاشید.

آیا جز این است که تغییر ناگهانی مدیری خدوم نتیجه ای جز اخراج جرئت و جسارت و ترویج بی عملی و ایجاد موج حرمان و ناامیدی که اکنون بیش از همیشه بر جان خانه صنفی سایه افکنده است، خواهد داشت؟ و کیست که نداند هر تغییر و تحولی آداب حرفه ای، پروتکل اخلاقی و تشریفاتی دارد و از آن مهم تر، دلیلی برای آن باید تا اذهان عمومی را قانع سازد؟! استمرار این شیوه نامرسوم و اصرار بر این مشی و روش غلط، موجب تحمیل هزینه های بیشتر بر هویت جمعی خواهد داشت و دست بدخواهان را در این خلاها و کنش و واکنش های غیراصولی برای دست یازیدن به خانه صنفی هرچه بیشتر باز می گذارد.

5- در این دوره نه چندان کوتاه با ریاست محترم جناب وکیل محمد شیوایی، از تعداد زیادی از پرونده های له یا به ندرت علیه کانون وکلا دفاع شد و همکاران زیادی به واسطه عملکرد حرفه ای و رفتار دوستانه ریاست و معاونین محترم آن اداره با آن همکاری نمودند که لزوما با دستورالعمل سازمانی دستیابی به این جمع صمیمانه و چنین همدلی میسر نبود و اگر چنین سلوک و منش دوستانه و حرفه ای نبود، بسیاری از ایشان حاضر به ادامه آن و انجام این وظیفه و افتخار خطیر نبوده و نیستند و چه بسا تکلیف ادامه همکاری با آن اداره برای ایشان با شرایط جدید مصداق تکلیف مالایطاق است.

6- با عنایت به افول گسترده تصمیمات در دوره هیئت مدیره کنونی و انحطاط فضایی که در آن به سر می بریم که دیگر، نظر اکثریت وکلا، مورد مراجعه قرار نمی گیرد، سایر همکاران خدمتگذار در این اداره بیش از آنکه دغدغه تغییر یا حفظ مقام یا جایگاهی در آن داشته باشند، آن را یک آسیب و خسران فرهنگی، حقوقی و صنفی برای موکل خود می پندارند که همانا کانون معزز وکلای دادگستری مرکز می باشد. لذا با عنایت به وظیفه ذاتی و اخلاقی وکالت که همانا اتخاذ تصمیم درست به نفع موکل به صورت مستقل و به دور از هرگونه هیجان زدگی یا حاشیه سازی یا سیاه نمایی یا سیاست پیشگی است، ضمن تذکر صریح و گوشزد نمودن قواعد اخلاقی عزل و نصب و همچنین تاکید بر ضرورت اعلام روشن و بی پرده و به موقع خطرات چنین تصمیماتی به نمایندگان خود در طبقه چهارم کانون وکلای دادگستری مرکز، این روند قهقرایی را برنتابیده و انفعال صنفی را شان وکالت ندانسته و بدین وسیله با کمال تاسف و ناخشنودی از این همکاری مغتنم کناره گرفته و مراتب استعفای خویش را اعلام می نماییم.

5- بدیهی است که موکل، «کانون وکلای دادگستری مرکز» می باشد که با عنایت به استعفای تمامی همکاران در پرونده های مطروحه و جاری آن اداره، هیئت مدیره محترم مطابق ماده 39 قانون آیین دادرسی مدنی تکلیف به تعیین وکیل جدید و معرفی ایشان به مراجع قضائی مربوطه را دارد.