آرشیو دو‌شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲، شماره ۸۳۳۳
اجتماعی
۱۷
گزارش خبری

در نشست خبری چهاردهمین کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم مطرح شد / مصرف نمک در کشور بیش از دو برابر حد مجاز است

60 درصد جمعیت بالغ کشور اضافه وزن دارند

محدثه جعفری

رئیس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی میزان مصرف روزانه نمک را 2 تا 4 گرم اعلام کرد و گفت: در برخی مناطق کشور با مصرف بیش از حد نمک، سرانه مصرف نمک را به 10 گرم در روز رسانده اند.فریدون عزیزی، در نشست خبری کنگره غدد دورن ریز و متابولیسم در جمع خبرنگاران گفت: در سال های اولیه انقلاب اسلامی، 68 درصد دانش آموزان گواتر داشتند که این امر به خاطر عدم تامین ید کافی در بدنشان بود، به همین دلیل در سال 1368 مسئولان کشور تصمیم گرفتند ید را به نمک مصرفی مردم اضافه کنند. افزوده شدن ید در نمک ایرانی ها ضمن افزایش ضریب هوشی کودکان و نوجوانان سبب جلوگیری از ایجاد 50 میلیون گواتر (بزرگی تیروئید) و ده ها هزار عمل جراحی تیروئید در کشور شده است.وی با اشاره به اینکه برخی فکر می کنند برخی نمک ها برای افراد دارای فشار خون بالا مناسب است، عنوان کرد: آنچه در دنیا به اثبات رسیده این است که نمک ها با هم هیچ تفاوتی ندارند؛ فرقی نمی کند نمک آبی یا سبز باشد، نمک دریا یا نمک کوه باشد همه به یک میزان در بدن تاثیرگذارند اما نکته آنجاست که نمک های ما فاقد ید است و ما به آن ید اضافه می کنیم، چون خاکی که در آن زندگی می کنیم حاوی ید نیست و گیاهانی که از این خاک می رویند ید کمی دارند و همین امر سبب شده ید در بدن ایرانی ها پایین باشد.دکتر عزیزی با اشاره به اینکه ید عامل اصلی تولید هورمون تیروئید در بدن انسان است، عنوان کرد: اگر زنان باردار ید کافی مصرف نکنند رشد سلول های مغزی جنین آنها به تاخیر افتاده و فردی متولد می شود که رشد جسمی و ذهنی پایینی دارد، اگر بعد از تولد هم قرص های تیروئید به او بدهند نمی تواند کمبودهایش در دوران جنینی را جبران کند.

جلوگیری از ایجاد 50 میلیون گواتر با مصرف ید

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه باید فقط نمک یددار مصرف کنیم، خاطرنشان کرد: این امر نباید سبب شود مردم در مصرف نمک زیاده روی کنند. برخی از توصیه های غیرکارشناسی فضای مجازی بر سلامت جامعه تاثیر گذاشته است. یکی از مشکلات اصلی در زمینه بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم باورهای غلطی است که متاسفانه از طریق فضای مجازی در اختیار مردم قرار می گیرد و خواهش می کنیم مردم اطلاعات درست را از منابع رسمی دنبال کنند.

2 درصد جامعه کم کاری تیروئید دارند

عزیزی با اشاره به اینکه معمولا 2 درصد جوامع دچار کم کاری تیروئید می شوند، بیان کرد: این افراد باید تا آخر عمر دارو مصرف کنند، مگر یک مورد از آنها که مربوط به زنانی است که در طول دوران بارداری به کم کاری تیروئید دچار می شوند. نیمی از این گروه با درمان بعد از یک تا دو سال بهبود می یابند.

رئیس انجمن متخصصین غدد ایران در پاسخ به سوال «ایران» در خصوص تاثیر مشکلات تیروئید در باروری زنان و مردان هم گفت: کم کاری و پرکاری تیروئیددرمان نشده احتمال بارداری را کاهش می دهد. نکته مهم مراقبت از بیماران درگیر با کم کاری یا پرکاری تیروئید در زمان بارداری است که خوشبختانه کتاب های مرجع آموزشی آن در همین پژوهشکده نوشته شده و در سطح بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.وی در ادامه به پرکاری تیروئید و راه های درمان آن نیز اشاره کرد و گفت: در مورد پرکاری تیروئید سه روش درمانی یعنی داروهای ضدتیروئید، ید رادیواکتیو و جراحی وجود دارد. در روش دوم و سوم، تیروئید کامل از بین می رود و فرد دچار کم کاری تیروئید می شود و تا آخر عمر مجبور به مصرف قرص برای کم کاری تیروئید خواهد بود. اما در مورد داروهای ضدتیروئید باید بگویم با مصرف حدود دو سال منظم دارو، تا 50 درصد بهبود حاصل می شود. اگر دوره درمان 5 ساله طی شود تا 85 درصد از پرکاری های تیروئید درمان می شود.

70 درصد تهرانی ها اضافه وزن دارند

رئیس چهاردهمین کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم ایران با اشاره به چاقی و اضافه وزن در افراد جامعه، افزود: نمای توده بدنی یا همان BMI اگر در بدن افراد خیلی پایین یا خیلی بالا باشد می تواند سلامت فرد را دچار چالش کند. میزان طبیعی نمایه توده بدنی بین 18 تا 25 است، این عدد اگر به 30 برسد فرد دچار اضافه وزن و از 35 به بالا چاقی است. در شهرهای بزرگ حدود 60 تا 70 درصد از جمعیت بالغ اضافه وزن دارند و این آمار در تهران 70 درصد است، به طوری که فقط 30 درصد از جمعیت بالغ در محدوده وزن طبیعی هستند.

میزان چاقی کودکان به 20 درصد رسیده است

این استاد غدد با اشاره به ارتباط خواب زیاد و افزایش وزن در کودکان عنوان کرد: کودکانی که در سال اول بیشتر از 10 تا 12 ساعت بخوابند شانس چاق شدن بیشتری خواهند داشت. همچنین کودکانی که تا 4 و 5 سالگی چاق باشند احتمال چاقی شان در سنین بالاتر 5 برابر بیشتر از سایرین است یعنی از کودکان دارای وزن طبیعی، چاق تر خواهند بود. میزان چاقی کودکان تهرانی اکنون به 20 درصد رسیده و این در حالی است که درصد چاقی کودکان در گذشته 5 درصد بوده است. باوری اشتباه در میان خانواده ها رواج یافته است مبنی بر اینکه دوست دارند نوزادانی تپل و چاق داشته باشند. اضافه وزن در کودکان خطرناک است و می تواند در بزرگسالی هم برای آنها چالش هایی را ایجاد کند.

مصرف شیر و لبنیات را جدی بگیرید

رئیس انجمن متخصصین غدد ایران اعلام کرد: برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان موارد زیادی توصیه می شود که مهمترین آنها دریافت کافی کلسیم، ویتامین D و فعالیت بدنی مناسب است. متاسفانه با اخبار نامناسب ناشی از مواد مضر در شیر و نیز گران بودن قیمت لبنیات، بسیاری از خانوارها و بویژه خانم ها که در معرض بیشتر پوکی استخوان هستند شیر مصرف نمی کنند و مصرف لبنیات نیز به حداقل رسیده است.عزیزی به میزان مصرف ویتامین D هم اشاره کرد و گفت: کمبود ویتامین D در همه کشورها شایع شده زیرا بدن انسان کمتر در معرض تابش اشعه خورشید قرار می گیرد. این امر در کشور ما نیز در زمره عوامل تشدید پوکی استخوان است. با مصرف یک قرص 50 هزار واحد در ماه یا مصرف روزانه قرص های 1000 یا 2000 واحدی می توان ویتامین D کافی دریافت کرد. پیش بینی می شود که شیوع پوکی استخوان در حال افزایش باشد. لذا توصیه می شود که دریافت کلسیم از طریق مصرف شیر و لبنیات و مصرف ویتامین D را همه افراد جامعه و بویژه دختران و زنان بسیار جدی بگیرند.گفتنی است، چهاردهمین کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم اول تا سوم آذرماه جاری در مرکز همایش های دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.