آرشیو دو‌شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲، شماره ۸۳۳۳
جهان
۳
غرب آسیا

غافلگیری یمنی / رژیم صهیونیستی باز هم شکست اطلاعاتی خورد / نیروی دریایی ارتش یمن کشتی اسرائیلی گلکسی لیدر را با 52 نفر خدمه و سرنشین توقیف کرد

کشتی اسرائیلی در تور یمنی

فائزه سادات یوسفی

در حالی که حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه و کرانه باختری همچنان در پس ناامیدی از به ثمررساندن اهداف تداوم دارد، جبهه های مقاومت، خطوط نبرد خود را جسورانه و نافذتر در مقابل رژیم صهیونیستی ترسیم و حلقه تهاجم خود را تنگ تر کرده اند. روز گذشته، در اقدامی مهم و تعیین کننده نیروهای دریایی یمن یک کشتی متعلق به صهیونیست ها را در اعماق دریای سرخ توقیف کردند.به گزارش المیادین، نیروی دریایی ارتش یمن کشتی اسرائیلی گلکسی لیدر را با 52 نفر خدمه و سرنشین توقیف و این افراد را بازداشت کرد. بنا بر این گزارش، ملیت این افراد توسط آژانس های ذیربط یمنی در حال بررسی است. منابع عبری نیز اعتراف کردند، این کشتی توقیف شده متعلق به «رامی اونگار» یکی از ثروتمندترین ساکنان اراضی اشغالی فلسطین است. این منابع هدفگذاری یمنی ها را فارغ از ناامن کردن دریای سرخ برای صهیونیست ها، اختلال و ایجاد خسارت به تجارت رژیم صهیونیستی دانسته اند. در همین حال، یک منبع رسمی یمنی در تکمیل این خبر و ارائه چشم انداز آینده از سوی یمنی ها تاکید کرد: «منتظر چیزی باشید که شما را خوشحال می کند.»

این اقدام در پی تهدید روشن ارتش یمن صورت گرفت. ساعاتی پیش از این اتفاق، یحیی سریع سخنگوی ارتش یمن طی بیانیه ای به رژیم صهیونیستی هشدار داد: «از امروز به بعد تمام کشتی های متعلق به رژیم صهیونیستی در دریای سرخ، توسط نیروهای مسلح یمن مورد هدف مشروع قرار خواهند گرفت. این کشتی ها، شامل کشتی های حامل پرچم رژیم صهیونیستی، کشتی هایی که توسط شرکت های صهیونیستی اداره می شوند و کشتی های تحت مالکیت شرکت های اسرائیلی خواهد بود.»

آنها همچنین به طور جدی از همه دولت ها خواستند که برای مصون ماندن کارکنان و خدمه خود، آنها را از این کشتی ها خارج کرده و در استفاده از کشتی های صهیونیستی برای حمل و جابه جایی اجتناب کنند. در ادامه نیز توصیه کردند، برای جلوگیری از صدمات احتمالی، کشتی هایشان را نیز از این کشتی ها دور کنند.

نیروهای مسلح یمن شب گذشته نیز در بیانیه ای اعلام کردند: «تاکید می کنیم که تا پایان تجاوز به نوار غزه و جنایت علیه برادران فلسطینی ما به عملیات نظامی علیه دشمن ادامه می دهیم. رژیم صهیونیستی تهدید اصلی امنیت و ثبات منطقه و همچنین کریدورهای بین المللی است و جامعه بین الملل اگر خواهان امنیت و ثبات منطقه است، باید مانع ادامه تجاوز اسرائیل به غزه شود.»

این اقدام دست برتر یمنی ها را در شاهراه حیاتی دریای سرخ، به عنوان متغیر تعیین کننده در نزاع جهانی سرزمین های اشغالی اثبات کرد. توقیف این کشتی تحول قابل توجهی در زمینه تشدید تنش از سوی جبهه یمن و ارتقای سطوح تهدید از سوی جبهه مقاومت در منطقه ایجاد کرده است که انتظار می رود با گام های بلندتری همراه باشد.

کشتی گلکسی لیدر در حالی توقیف شده است که پیشتر نیز ناوهای امریکایی از سوی انصارالله یمن مورد حملات پهپادی و موشکی قرار گرفته بودند. هفته گذشته ناوشکن یو اس اس توماس هادنر، توسط پهپادهای یمنی مورد هدف قرار گرفته بود.

این در حالی است که دیگر بازوی نظامی یمن، همچنان مراکز حساس در سرزمین های اشغالی بویژه بندر استراتژیک ایلات را هدف حمله موشک های بالستیک و عملیات پهپادی قرار می دهد. انصارالله همواره تاکید کرده «عملیات نیروهای مسلح یمنی علیه دشمن اسرائیلی تا توقف تجاوزگری صهیونیست ها علیه برادران ما در غزه متوقف نخواهد شد.»

نیروهای مقاومت در جدال بازدارندگی با محور عبری-غربی و در پی پافشاری نتانیاهو بر تداوم حملات مرگبار علیه نوار غزه و کرانه باختری، حملات خود را در سطوح دیگر توسعه داده اند. توقیف و اخطار به کشتی های رژیم صهیونیستی در بطن کشمکش های پذیرش آتش بس، گویای این هشدار است که گسترش دامنه جنگ به منطقه در ازای عدم توقف حملات از سوی صهیونیست ها امری محتوم خواهد بود. این نگرانی عمیقی است که بیشتر در کاخ سفید، مرکز اصلی فرماندهی تحولات سرزمین های اشغالی احساس می شود. لذا با ارتقای سطوح هشدار از سوی گروه های مقاومت، این نگرانی تقویت می شود و فشار بر سردمداران امریکایی بیشتر خواهد شد.

از آنجا که صحنه گردان و عامل اصلی حملات و موشکباران رژیم صهیونیستی، ایالات متحده است، گروه های مقاومت نیز به موازات شدت گرفتن حملات، پایگاه های امریکایی و صهیونیستی را همزمان تحت حملات فزاینده خود قرار می دهند تا فشار بر هسته تصمیم گیری را نیز شدت بخشند.

اکنون نیز یکی از موانعی که در معادلات اصلی منطقه بر سر آتش بس وجود دارد، ابزار فشار گروه های مقاومت و هراس ناشی از گسترش جنگ در منطقه است. یکی از حساسیت های موجود در ایالات متحده که بر انتقادات به عملکرد بایدن افزوده همین امر است. در نامه جمعی از کارمندان وزارت خارجه امریکا به بایدن نیز دقیقا همین موضوع درج شده است و از بایدن خواسته شده برای دفع چنین خطری، اسباب آتش بس را در سرزمین های اشغالی فراهم کند. کاخ سفید نیز به خوبی می داند گسترش جنگ، هم هزینه حفظ شرایط و حضور در منطقه را برای آن بالا می برد و هم نظم موجود منطقه ای را علیه امریکا تغییر خواهد داد. از نگاهی دیگر، حملات تلافی جویانه به مواضع امریکا از یک طرف و موشکباران اراضی اشغالی از سوی دیگر دو جبهه متفاوت را در مقابل دیدگان استراتژیست ها و برنامه ریزان جنگی قرار می دهد.

اکنون این اقدام یمن، دستاورد مهمی محسوب می شود که در راستای تهدیدات آشکار جبهه مقاومت به باز شدن پلکانی جبهه های نبرد علیه رژیم صهیونیستی و ایالات متحده قرار دارد. جبهه مقاومت بارها هشدار داده بود که اگر اشغالگران به استمرار جنایات خود علیه مردم فلسطین ادامه دهند شاهد شگفتانه هایی از سوی مقاومت خواهند بود؛ تهدیدی که از ابتدا توسط حزب الله لبنان، انصارالله یمن و گروه های مقاومت عراقی عملی شد و اکنون نیز با توقیف کشتی متعلق به رژیم صهیونیستی مرحله جدیدی از منازعه منطقه را در کالبد طوفان الاقصی پی ریزی می کند. این غافلگیری سهم جدی در نگرانی ها و سرگردانی های تعمیق یافته ایالات متحده خواهد داشت، چرا که ناوگان دریایی آن نتوانست با وجود تهدید رسمی از سوی ارتش یمن، مانع این اقدام شود. از سوی دیگر، بار دیگر ثابت کرد که سپر تدافعی امریکا و رژیم صهیونیستی تا چه اندازه با محاسبات نیروهای مقاومت فاصله داشته و متزلزل است.

این در حالی است که مردم یمن تحت تحریم های شکننده و خسارات ناشی از نبرد نامتقارن با ائتلاف سعودی قرار داشته اند و اکنون این اقدام نشان می دهد که قدرت درونی یمن بیش از تصور مفسران غربی هاست و این کشور اکنون در صدر تهدیدات علیه رژیم صهیونیستی قرار گرفته است.