آرشیو دو‌شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲، شماره ۸۳۳۳
سیاسی
۲
سیاست خارجی

«ایران» از واکنش های منطقه ای به مداخلات امریکا در بحران غزه گزارش می دهد : واشنگتن در منگنه

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در جدیدترین موضع گیری خود پیرامون جنگ غزه که در گفت و گو با نشریه «فایننشال تایمز» مطرح کرد، به ایالات متحده هشدار داد اگر هر یک از نیروهای ایرانی در عراق و سوریه هدف حمله قرار گیرند، پاسخ ایران سخت خواهد بود. «لوید آستین»، وزیر دفاع امریکا چند روز پیش ادعای حمله این کشور به مواضع ایران در عراق و سوریه را مطرح کرد و در همین ارتباط مدعی شد که مواضع سپاه پاسداران و گروه های هم پیمان ایران هدف حمله قرار گرفته است.بنا به ادعای وزیر دفاع امریکا، این حملات شامل حمله به یک مرکز آموزشی و حمله دیگر به یک خانه امن در نزدیکی شهرهای ابوکمال و المیادین در سوریه بوده است. امیرعبداللهیان اما در توضیح حمله ادعایی پنتاگون به مواضع ایران در سوریه با بیان اینکه ما هیچ گروه نیابتی در سوریه وعراق نداریم اینها گروه هایی هستند که خود تصمیم می گیرند و خود اقدام می کنند، گفت: «یکی از مراکز تحت حمله قرار گرفته توسط مشاوران نظامی ایران برای نبرد علیه تروریست ها مورد استفاده قرار می گرفت، اما در زمان حمله خالی از هرگونه نیرو یا منابعی بوده است.» او تاکید کرد «هیچ نیروی ایرانی ای مورد حمله قرار نگرفته است وگرنه پاسخ ایران به حمله امریکا سخت می بود.»

تجهیز نظامی صهیونیست ها

در پی آغاز جنگ حماس و اسرائیل و فعال شدن نقش ایالات متحده در حمایت از تل آویو که در تجهیز تسلیحاتی و حمایت دیپلماتیک از این رژیم بازتاب پیدا کرد، پایگاه ها و نیروهای نظامی امریکا در منطقه از جمله عراق و سوریه هدف حملات متعدد نظامی نیروهای مقاومت قرار گرفت. از جمله حمله ای که چندی پیش به پایگاه نظامیان امریکا در میدان گازی «کونیکو» در شمال شرق دیرالزور صورت گرفت و گروه مقاومت اسلامی عراق با صدور بیانیه ای مسئولیت این حمله را پذیرفت. اما با وجود این مقام های امریکایی مدعی شده اند ایران از نزدیک این رویدادها را کنترل می کند و در برخی موارد فعالانه این حملات را تسهیل و تحریک می کند. این در حالی است که به موازات تشدید حملات گروه های مقاومت علیه پایگاه های نظامی امریکا در منطقه، وزیر خارجه امریکا در سفرهای رفت و برگشت خود به کشورهای منطقه درصدد برآمد با به کارگیری دیپلماسی فعال با هدف کنترل تنش و خودداری از درگیری ناخواسته با گروه های مقاومت منطقه ذیل استفاده از ظرفیت بازیگران اثرگذار به یک تفاهم مشترک با دولت های منطقه دست یابد. با این حال امریکا هم زمان تلاش کرد با ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به خاورمیانه از منظر نظامی مانور قدرت خود را افزایش دهد. چنانکه روزنامه امریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل ازوزیر دفاع امریکا ادعا کرد که «امریکا در پاسخ به ادعای تشدید اخیر تنش ها از طرف ایران و نیروهای نیابتی اش در سراسر منطقه خاورمیانه گام هایی برای تقویت آرایش نیروها از جمله با استقرار تعداد بیشتری از آتشبارهای پاتریوت در سراسر این منطقه اتخاذ می کند.»این اقدام در حالی صورت گرفته است که به اعتقاد «جاناتان لرد»، مدیر برنامه امنیت خاورمیانه امریکا حملات واکنشی اخیر امریکا در منطقه تاثیر بازدارنده نداشته است.

تسری جنگ

در چنین شرایطی تسری و گسترش جنگ حماس و اسرائیل به منطقه روی گزاره تنش تهران - واشنگتن یا درگیری گروه های مسلح مقاومت و ایالات متحده امریکا تاکید دارد اما به نظر می رسد آنچه به تشدید این تنش دامن زده است، نادیده انگاری تاثیر اقدامات رژیم صهیونیستی در کشتار مردم بی دفاع غزه در ایجاد فضای ضد امریکایی و ضد اسرائیلی طی هفته های اخیر از سوی تصمیم گیرندگان امریکایی بوده است. رسانه امریکایی «سی ان ان» در گزارشی این واقعیت را مورد توجه قرار داد که براساس پیام های سفارتخانه های امریکا در کشورهای عربی، حمایت بی چون و چرای دولت «جو بایدن» از رژیم صهیونیستی خشم کم سابقه ای را در میان کشورهای عربی برانگیخته ومحبوبیت امریکا را در میان یک نسل کامل از مردم در کشورهای عرب از میان برده است. واشنگتن تاکنون، حمایت تام و تمام خود را از اسرائیل تا تحقق کامل اهداف استراتژیک خود در جنگ جاری نشان داده و از میان بردن حماس را به مبنایی برای تصمیم گیری خود در صحنه میدانی، تبدیل و آن را به پیش شرط هر طرح مرتبط با آتش بس گره زده است. از این رو همه تلاش های دیپلماتیک در سطح منطقه ای و بین المللی همچون تلاش نهادهای بین المللی و سازمان ملل متحد برای جلوگیری از طرح آتش بس به عنوان یک ضرورت فوری از سوی ایالات متحده به بن بست رسیده است؛ رویکردی که به این معناست امریکا خواهان کشتار مردم فلسطینی توسط اسرائیل بوده اما حالا با پیامدهایی روبه رو شده که از جمله آنها هدف قرار گرفتن پایگاه های نظامی اش در عراق و سوریه بوده است؛ رویدادی که این گزاره را برای ناظران مطرح می سازد که روند بحران جنگ در غزه به سمت و سویی می رود که پایه های شبکه تحت مدیریت واشنگتن در منطقه در حال فروپاشی است و بعید است اگر امریکا از منظر جایگاهی که پیشتر برای خود متصور بود، همچنان به رویه مبتنی بر تنش ادامه دهد، بتواند در صورت تداوم رویکرد فعلی در خلال بحران جاری غزه دوام بیاورد. اما با افزودن شدن بر وخامت وضعیت پایگاه های نظامی امریکا در منطقه از سوی گروه های مقاومت، مقام های امریکایی در روزهای اخیر در چندین پیام متوالی به تهران، خواستار کمک به تعدیل فضای تنش آمیز جاری شده اند.

رد ادعاها

ادعای مقام های امریکایی مبنی بر نقش ایران در حمله به پایگاه های این کشور بارها از سوی مقام های دیپلماتیک و نظامی کشور رد شده است. امیرعبداللهیان اخیرا در گفت و گو با بلومبرگ در پاسخ به ارتباط ایران با گروه هایی که به امریکا حمله کرده اند، تصریح کرد: «این گروه ها مرتبط با کشورهای خود در منطقه هستند. نه از جمهوری اسلامی ایران دستور می گیرند و نه ما دستورالعملی به آنها می دهیم. این گروه ها راسا خودشان تصمیم می گیرند و اقدام می کنند».

برش

وزیر امور خارجه در گفت و گو با «فایننشال تایمز» مطرح کرد: موافقت حماس با طرح ایران و قطر

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در گفت و گویی با نشریه «فایننشال تایمز» اعلام کرد که تهران از طریق کانال ارتباطی خود به امریکا هشدار داده که در صورت تداوم حملات این رژیم به غزه، درگیری منطقه ای ممکن است اجتناب ناپذیر شود. امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به اینکه در 40 روز گذشته پیغام هایی میان ایران و امریکا از طریق حافظ منافع واشنگتن یعنی سفارت سوئیس در تهران ردوبدل شده است، افزود: «ما در پاسخ به امریکا گفتیم که ایران خواهان گسترش درگیری ها نیست، اما به دلیل رویکردهای اتخاذی امریکا و اسرائیل در منطقه، اگر جنایات علیه مردم غزه و کرانه باختری متوقف نشود، هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.»وزیر خارجه در ادامه به طرح ایران و قطر برای تبادل اسرا اشاره کرد و افزود: «ما در خصوص آزادی اسرای غیرنظامی با حماس گفت و گو کرده ایم و آنها موافقت خود را هم به ما و هم به قطر اعلام کرده اند.»