آرشیو دو‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲، شماره ۱۰۷۹۹
صفحه آخر (بین الملل)
۱۲

وجه اشتراک بایدن و شولتس

دیدار دو ورشکسته سیاسی در واشنگتن

فخرالدین اسدی

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان که از تلاش های ناتو در اعطای کمک مالی به اوکراین حمایت می کند، با رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد.، شولتس در این دیدار ضمن گفت وگو درباره جنگ روسیه با اوکراین، بحران جاری در جنگ غزه را نیز در گفت وگو با بایدن بررسی کرد.رئیس جمهوری ایالات متحده در این دیدار ضمن تشکر از صدراعظم آلمان در تامین کمک نظامی برای کی یف، گفت اگر کنگره آمریکا نتواند بودجه ای را برای حمایت از اوکراین تصویب کند، به دلیل بی توجهی و «غفلت جنایتکارانه» مقصر خواهد بود.بایدن در گفت وگو با شولتس گفت شکست کنگره ایالات متحده در حمایت نکردن از اوکراین، «افتضاح» است.

بن بست در جنگ اوکراین

دیدار صدراعظم آلمان و رئیس جمهور آمریکا در حالی صورت می گیرد که هر روز، گره های کور جنگ اوکراین به ضرر ناتو پیچیده تر می شود. بسیاری از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی قدرت حمایت پایدار از کی یف را از دست داده و حتی در تحریم های وضع شده علیه روسیه نیز رویه مشترک و واحدی از سوی اعضای اتحادیه اروپا و ناتو وجود ندارد. فراتر از آن، شرایط میدانی نبرد به سود روسها رقم خورده و بمباران اخیر خارکف، اوضاع را به ضرر غرب بدتر ساخته است. در دونتسک و لوهانسک اوضاع پیچیده تر و سخت تر است،جایی که روسها توانسته اند برخی مناطق در شرق اوکراین را دوباره تصرف کنند. کاخ سفید در طول ماه های گذشته بارها هشدار داده است که کوتاهی قانونگذاران در ارائه کمک به کی یف، به توانایی اوکراین برای مبارزه با روسیه، دو سال پس از حمله مسکو، آسیب می زند.پیش از برگزاری نشست میان رهبران آمریکا و آلمان، شولتس در گفت وگو با خبرنگاران، به اقدام سنای ایالات متحده برای پیشبرد لایحه 95/34 میلیارد دلاری شامل کمک به اوکراین، اسرائیل و تایوان اشاره کرد.صدراعظم آلمان ضمن اشاره به «مشارکت قاطع» کشورش در حمایت از اوکراین مقابل روسیه گفت: «بسیار خوشحالم که در اروپا برای انجام حمایت مالی لازم از اوکراین تصمیم هایی گرفته ایم. آلمان آماده است که حمایتش را از کی یف با تحویل سلاح های بیشتر افزایش دهد. امیدوارم کنگره ایالات متحده نیز در زمینه حمایت های لازم از اوکراین تصمیم بگیرد.»

پیام غرب به کی یف

صورت مسئله مشخص است:بازیگران غربی در صدد هستند پیام حمایت محکم خود از کی یف را به زلنسکی منتقل کنند اما مخالفت رسمی برخی کشورهای عضو ناتو با پیوستن اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی و حتی مخالفت برخی اعضای ارشد اتحادیه اروپا با پیوستن این کشور جنگ زده به اروپای واحد، بیانگر خط قرمزهایی است که غرب در قبال کی یف ترسیم کرده و از آنها نیز در زمان حال یا حتی آینده کوتاه نخواهد آمد.ضمن آنکه برخی کشورهای اروپایی در عین لفاظی علیه روسیه، خط تماس پنهان خود را با مسکو حفظ کرده وحتی پیشنهاداتی را در خصوص پایان دادن به جنگ اوکراین مطرح ساخته اند. اما اولاف شولتس، صدراعظم سرزمین ژرمنها را باید یکی از بازندگان اصلی جنگ اوکراین تلقی کرد. این سیاستمدار سوسیال دموکرات به جای آنکه نقش واسطه گری خود را در نبرد میان روسیه و اوکراین به سود پایان جنگ ایفا کند، تبدیل به یکی از بازیگران آتش افروز جنگ شد.شولتس تصور می کرد فرسایشی شدن نبرد به سود برلین و ناتو خواهد بود اما اکنون در حالی متوجه خطای محاسباتی و راهبردی خود شده که راه بازگشتی ندارد. مخالفت اکثر شهروندان آلمانی با عملکرد دولت شولتس در عرصه سیاست خارجی، بیانگر ناتوانی سه حزب ائتلافی(سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات های آزاد) در اقناع افکار عمومی محسوب می شود. شولتس درسفر اخیر خود به آمریکا، با اشاره به اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روی فراموش کردن اوکراین حساب می کند، گفت: «به همین دلیل حمایت از اوکراین باید در بقیه کشورهای اروپایی و همچنین ایالات متحده اتفاق بیفتد.»

واقعیت امر این است که صدراعظم آلمان به مانند بایدن باید خود را برای پذیرش دو شکست بزرگ در عرصه سیاست خارجی کشورش آماده کند:یکی جنگ اوکراین و دیگری جنگ غزه. شولتس از اصلی ترین حامیان نسل کشی در غزه به شمار می آید و بارها رژیم اشغالگر و کودک کش صهیونیستی را به استمرار جنایاتش تشویق کرده است. هم افزایی برلین و واشنگتن در حمایت از تروریسم در نظام

بین الملل موضوعی نیست که بتوان به سادگی ازکنار آن گذشت. اما نتیجه این هم افزایی قطعا به سود این بازیگران نبوده ودر آینده نیز نخواهد بود.

گفتار درمانی اولاف شولتس

شولتس مدعی شده که در دیدارش با سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب به او اطمینان داده شده که کارشناسان سیاست خارجی و امنیت در کنگره آمریکا نیاز به حمایت پایدار از اوکراین را درک کرده اند.صدراعظم آلمان همچنین درباره مصاحبه پوتین با مجری محافظه کار آمریکایی، تاکر کارلسون، گفت که رئیس جمهوری روسیه «داستانی کاملا پوچ درباره منشا جنگ اوکراین» بازگو کرد. او تاکید کرد: «دلیل روشنی برای این جنگ وجود دارد و آن اراده رئیس جمهوری روسیه برای الحاق بخشی از اوکراین است.»با این حال مشخص نیست که اگر چنین پیامی به شولتس از سوی کنگره منتقل شده، چرا نمودی در سیاست های عملیاتی بایدن و کاخ سفید ندارد! به نظر می رسد یکی از اهداف شولتس در سفر به واشنگتن نوعی گفتاردرمانی در راستای تشویق زلنسکی به ادامه جنگ با روسیه (در عین نارضایتی های غربگرایان کی یف از ناتو به دلیل عدم عمل به تعهداتش) است. اتحادیه اروپا هفته گذشته تسهیلاتی به ارزش 50 میلیارد یورو برای حمایت از اوکراین تصویب کرد. اوکراین که آرزوی پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو را دارد، برای ادامه مقابله با تهاجم روسیه به شدت نیازمند حمایت مالی و نظامی کشورهای غربی است.با ادامه نگرانی ها از کمبود مهمات جنگی در اوکراین، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، از اروپا خواست تولید تسلیحات نظامی را برای حمایت از کی یف، و جلوگیری از «دهه ها رویارویی بالقوه» با مسکو افزایش دهد. استولتنبرگ در گفت وگویی که رسانه های آلمانی منتشر کردند، تاکید کرد: «ما باید پایگاه صنعتی خود را سریع تر بازسازی کنیم و آن را گسترش دهیم، تا تحویل تسلیحات نظامی به اوکراین را بالا ببریم و زرادخانه خود را بار دیگر پر کنیم.»جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، پیش از دیدار بایدن و شولتس گفته بود که این دو احتمالا درباره وضعیت غزه نیز گفت وگو می کنند. او گفت که آن ها همچنین احتمالا درباره مسائل جاری در دریای سرخ گفت و گوهایی خواهند داشت.