آرشیو دو‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲، شماره ۴۷۷۰
سیاست
۲

گزارش «شرق» از بیروت؛ مقصد اول وزیر امور خارجه ایران و هیئت همراه در سفر منطقه ای به کشورهای عربی

در جست و جوی صلح

وحیده کریمی

ظهر جمعه، بیستم بهمن، وزیر امور خارجه ایران در آغاز سفر منطقه ای خود، با هیئت عالی رتبه ای که به همراه داشت، وارد لبنان شد تا بار دیگر در خاورمیانه ای که در میان آتش جنگ و ویرانی است، به دنبال روزنه ای از صلح باشد. بیروت اولین مقصد امرعبداللهیان بود؛ شهری خاموش که چند سالی است دیگر به عروس خاورمیانه شباهتی ندارد. اولین تصویر از بیروت، شهری رها شده میان بحران های اقتصادی و امنیتی است. نبود قدرت مرکزی و نداشتن انسجام سیاسی و اداری، شهری را که روزی مقصد گردشگران از نقاط مختلف دنیا بود تا حسرت دیدن مروارید مدیترانه را بر دل نداشته باشند، به بن بستی فرو برده که حتی لبخند را بر چهره کودکان هم نمی توان دید. خشم و عصیان در پشت چشمان ساکنان این سرزمین که ماه هاست نتوانسته یک رئیس جمهور داشته باشد، نهفته شده است.

سفر به بیروت با استقبال رسمی سران احزاب و جریان های مقاومت لبنانی از وزیر امور خارجه و هیئت همراه آغاز شد. به رسم دیرین اعراب که در میزبانی از میهمان عزیز آنچه دارند بر طبق اخلاص می گذارند، حضور پر رنگ سران جریان های مختلف سیاسی با خوشامدگویی گرم به هیئت ایرانی همراه شد. امیر عبداللهیان در فرودگاه از نقشه اسرائیل برای فروبردن آمریکا در باتلاق جنگ غزه گفت و بر حمایت از مقاومت و مردم غزه تاکید کرد. او گفت: «امنیت لبنان، امنیت ایران و منطقه است. حزب الله و مقاومت لبنان نقش بازدارنده خود را با شجاعت و درایت ایفا کردند». اولین دیدار وزیر و هیئت همراه، مهم ترین دیدار این سفر و البته پشت درهای بسته با سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان بود. دو طرف در این دیدار درباره تحولات منطقه به ویژه غزه، جنوب لبنان و دیگر جبهه های مقاومت تبادل نظر کردند.

در ادامه این سفر منطقه ای، وزیر امور خارجه اول هفته شلوغی را در لبنان تجربه کرد و اولین دیدار او با میقاتی نخست وزیر لبنان بود. امیرعبداللهیان تداوم گفت وگوها با لبنان و مشورت با مقامات این کشور را از اولویت های مهم ایران دانست و ضمن تاکید بر حمایت قوی ایران از ثبات و امنیت لبنان، افزود: برخی تلاش کردند که بین دولت و ملت لبنان و مقاومت اختلاف ایجاد شود، اما موفق نشدند. وزیر امور خارجه کشورمان از لبنان و نیز شخص نخست وزیر این کشور به دلیل حمایت از فلسطین و مقاومت در فلسطین تشکر کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران مانند گذشته بر حمایت از مقاومت در فلسطین تاکید می کند، اما هم زمان در چهار ماه گذشته تلاش کرده با توقف حملات رژیم اسرائیل علیه غزه، مانع گسترش دامنه جنگ در منطقه شود. وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حملات اخیر آمریکا و انگلیس به یمن گفت: این حملات نقض حاکمیت و تمامیت ارضی یمن است و تحریک آمیز بوده و در جهت استمرار حمایت از رژیم صهیونیستی است و خطر تشدید بحران در منطقه را تقویت می کند. امیرعبداللهیان این حملات را همچنین ناقض ادعاهای آمریکا مبنی بر عدم تمایل به گسترش دامنه جنگ در منطقه دانست و افزود: در همین حال، آمریکا حتی ارسال سلاح خود به اسرائیل را ذره ای کاهش نداده است. او تاکید کرد: «فلسطینی ها صاحبان حقیقی فلسطین هستند و آنها هستند که باید برای فلسطین و آینده آن تصمیم بگیرند و ما مطلع هستیم که آنها برای مرحله پس از جنگ نیز طرح و ابتکار عمل سیاسی دارند».

میقاتی، نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان نیز در این دیدار شرایط منطقه را متغیر و پیچیده خواند و با تاکید بر اهمیت مسئله غزه و فلسطین، بر ضرورت تداوم تلاش برای برقراری فوری آتش بس در غزه تاکید کرد. وی افزود: ما به دنبال صلح و ثبات در منطقه هستیم و باید تلاش کرد علاوه بر پایان دادن به جنگ علیه غزه، خطر توسعه دامنه جنگ در منطقه نیز برطرف شود. میقاتی آخرین وضعیت سیاسی لبنان و همچنین شرایط مرزهای لبنان با رژیم صهیونیستی را تشریح کرد. وی از حمایت ایران از ثبات لبنان تشکر کرد. در این دیدار، برخی موضوعات روابط دوجانبه در حوزه های مختلف از جمله روابط اقتصادی نیز مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار گرفت. دیدار بعدی امیر عبداللهیان با «نبیه مصطفی بری» رئیس مجلس لبنان بود. امیرعبداللهیان با تجلیل از نقش برجسته نبیه بری در صحنه سیاسی لبنان و نیز حمایت وی از فلسطین، حمایت جمهوری اسلامی ایران را از روند سیاسی و نیز ثبات و امنیت لبنان مورد تاکید قرار داد. امیرعبداللهیان همچنین حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت و ملت فلسطین را از اصول ثابت ایران برشمرد و افزود: همه بازیگران موثر منطقه ای و بین المللی اعتراف می کنند که به رغم همه کشتارها توسط رژیم صهیونیستی، جنگ علیه غزه با شکست مواجه شده و این در حالی است که آمریکا با تمام وزن و توان خود از رژیم صهیونیستی حمایت کرده است و متاسفانه هنوز هم نشانه هایی از تمایل آمریکا برای پایان دادن به جنگ دیده نمی شود و این برخلاف ادعای آنهاست که می گویند به دنبال توسعه جنگ در منطقه نیستند.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه آمریکا و انگلیس با حمله به یمن مرتکب خطای راهبردی شده اند، افزود: آمریکا و انگلیس با نقض حاکمیت و تمامیت ارضی یمن، به تشدید بحران در منطقه و دریای سرخ دامن می زنند. نبیه بری، رئیس مجلس لبنان نیز در این دیدار با تشکر از حمایت جمهوری اسلامی ایران از لبنان، بر ضرورت انتخاب رئیس جمهور و خروج لبنان از شرایط فعلی تاکید و آخرین وضعیت روند سیاسی لبنان را تشریح کرد. نبیه بری مسئله فلسطین را مسئله حق و باطل دانست و نقش حمایتی جمهوری اسلامی ایران از فلسطین را ستود. دیدار مهم روز شنبه نیز به ساختمان در حال بازسازی و آشفته وزارت خارجه لبنان ختم شد. امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان، در دیدار با آقای عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه دولت اداره امور لبنان، گفت: نتانیاهو و رژیم صهیونیستی حیات خود را در گسترش جنگ می دانند و آمریکایی ها نیز در مسیری متعارض قرار دارند و دولت آمریکا به رغم اعلام مخالفت با توسعه دامنه جنگ، تمام عیار از رژیم اسرائیل حمایت می کند و ارسال سلاح برای رژیم اسرائیل را یک روز نیز قطع نکرده است. امیرعبداللهیان با تاکید بر ضرورت احترام همه طرف ها به حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان گفت: در خصوص مسائل داخلی لبنان نیز اطمینان داریم که رهبران سیاسی لبنان از ذکاوت و حکمت کافی برای حل وفصل مسائل داخلی این کشور برخوردارند و ایران از هرگونه تصمیم لبنانی حمایت می کند و جمهوری اسلامی ایران چیزی جز خیر برای لبنان نمی خواهد. بوحبیب، وزیر خارجه لبنان نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، روابط دو کشور ایران و لبنان را دوستانه و برادرانه خواند و با توجه به اهمیت موضوعات مشترک دوجانبه و منطقه ای، بر ضرورت تداوم این دیدارها و مشورت ها تاکید کرد. وی اجماع لبنانی ها در حمایت از حقوق و امنیت لبنان در مرزهای جغرافیایی این کشور را مورد تاکید قرار داد و در خصوص فلسطین نیز بر موضع واضح لبنان مبنی بر ضرورت آتش بس فوری و توقف حملات رژیم صهیونیستی علیه غزه و ارسال فوری کمک های انسان دوستانه برای شهروندان فلسطینی تاکید کرد. در این دیدار برخی موضوعات مرتبط با همکاری های دوجانبه نیز مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار گرفت. در نهایت امیرعبداللهیان در سفارت ایران میزبان اصحاب رسانه بود و به سوالات خبرنگاران لبنانی و ایرانی حاضر در نشست پاسخ داد.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره رایزنی ها در لبنان اظهار کرد: گفت وگوهای بسیار سازنده و مهمی را با مقامات عالی رتبه کشور دوست، لبنان داشتیم. وی ادامه داد: طبعا مناسبات دوجانبه تهران و بیروت در بهترین وضعیت خود در زمینه های مورد علاقه و مشترک قرار دارد. وزیر خارجه افزود: در خصوص راه های گسترش همکاری ها و کمک به پیشرفت و توسعه لبنان، گفت وگوهای مهمی را داشتیم. در زمینه مسائل منطقه ای، دیدگاه های مشترکی بین ایران و لبنان وجود دارد. وی تصریح کرد: علی رغم علاقه مندی نتانیاهو به استمرار جنگ، برداشت ها حاکی از آن است که منطقه به سمت امنیت و ثبات در حرکت است. از ابتدای بحران جنگ غزه اعلام کرده ایم جنگ راه حل نخواهد بود. برای همه مشخص است که پایان جنگ یعنی پایان نتانیاهو و کابینه رژیم صهیونیستی. وزیر خارجه تصریح کرد: نتانیاهو تلاش دارد کاخ سفید را گروگان خود بگیرد تا شاید چند ماه در راس قدرت رژیم اشغالگر قرار داشته باشد. این کاخ سفید است که باید انتخاب کند می خواهد گروگان اسرائیل بماند یا بر توقف جنگ تمرکز کند. امیر عبداللهیان درباره رسیدن به راه حل سیاسی در غزه افزود: امروز صدوبیست وهفتمین روز تجاوز رژیم اسرائیل در غزه و کرانه باختری است؛ شاهدیم که در این مدت نسبتا طولانی رژیم اسرائیل به هیچ یک از اهداف خود دست پیدا نکرد. وی گفت: متحدان رژیم اسرائیل باور دارند که باید بر راهکار سیاسی تمرکز کنند. علی رغم ویرانی ها و کشتار فاجعه آمیز اما مقاومت و حماس خردمندانه عمل کردند. وزیر خارجه اظهار کرد: ایده های سیاسی که اخیرا به نام حماس مطرح شد، بخشی از توجه خردمندانه فلسطینی بر تمرکز بر راه حل سیاسی و توقف جنایات در غزه بود. وی تصریح کرد: ارزیابی ما این است که رژیم صهیونیستی قادر به جنگ در دو جبهه نخواهد بود. قدرت مقاومت لبنان و حزب الله برای رژیم اسرائیل قابل تصور نیست. حزب الله در جنگ غزه به خوبی توانست از تمامیت ارضی کشور و مردم مقتدر فلسطین حمایت کند. وی ادامه داد: از توان بالای مقاومت لبنان به خوبی آگاهیم. هرگونه اقدام رژیم صهیونیستی برای حمله به لبنان تعیین کننده روز پایان نتانیاهو و وضعیت فعلی در منطقه خواهد بود. وزیر خارجه گفت: مقاومت ارتش و مردم لبنان مانع تحقق چنین ایده هایی خواهد بود. نتانیاهو در حال دست و پا زدن و خروج از باتلاق غزه است.

با پایان دیدارهای رسمی در بیروت، وزیر امور خارجه ایران به همراه هیئت همراه عازم سوریه شدند. دمشق دومین مقصد سفر منطقه ای وزیر است و پیش بینی می شود روابط دوجانبه، مباحث مربوط به جنگ غزه و معادلات منطقه و یافتن راهبرد سیاسی برای پایان تنش های خاورمیانه در صدر گفت وگو ها باشد.