آرشیو چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲، شماره ۱۰۸۰۷
اقتصادی
۳

اثرات انعقاد قراردادهای اجاره مسکن در بستر الکترونیک بررسی شد: خودنویسی مالک و مستاجر برای جلوگیری از حضور دلالان

سامانه خودنویس از سوی وزارت راه و شهرسازی راه اندازی شده و براین اساس موجر و مستاجر می توانند با مراجعه به این سامانه به آدرس khodnevis.mrud.ir نسبت به تنظیم قراردادهایی بین یکدیگر به شکل کاملا رایگان اقدام کنند. به بیان دیگر این سامانه بدون دریافت هیچ وجهی از موجر و مستاجر باهدف تنظیم قرارداد و ارائه کد رهگیری راه اندازی شده و در دسترس شهروندان قرار دارد. براساس داده های موجود؛ سامانه ثبت قراردادهای معاملات املاک و مستقلات کشور (خودنویس) به شکل تمام وقت آماده خدمت رسانی به مراجعان به این سامانه است و در نسخه فعلی، تمام اقلام اجاره ملک اعم از مسکونی، غیرمسکونی، مالکیت حقیقی، مالکیت حقوقی و چند مالکی در دسترس قرارگرفته است.مطابق اظهارات مسئولان وزارت راه و شهرسازی؛در نسخه بعدی سامانه، فروش ملک نیز در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.به باور فعالان این حوزه اخذ رایگان کد رهگیری قرارداد املاک، سهولت و رابط کاربری آسان، در دسترس بودن و فعالیت 24 ساعته سامانه، امنیت و دقیق بودن قرارداد و پشتیبانی برخط ازجمله ویژگی های سامانه خودنویس است.پیش تر نگرانی های از سوی مشاوران املاک وجود داشت تا کسب وکارشان دچار خلل نشود. به تازگی عباسی، معاون امور مسکن وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه سامانه خودنویس مشاوران املاک را بیکار نمی کند و اتفاقا کار برای مشاوران املاک بیشتر هم می شود گفت: باید خدمات مشاوران املاک تخصصی تر شود.عباسی با تاکید بر اینکه متقاضیان می توانند قراردادهای اجاره خود را در این سامانه ثبت کنند و این امکان به صورت 24 ساعته و رایگان در اختیار مردم برای ثبت قراردادها قرارگرفته است ادامه داد: در فاز دوم موضوع اتصال مشاوران املاک به این سامانه مطرح شد و در این سامانه تنها مشاوران املاک مجاز می توانند ورود کنند و قرارداد منعقد کنند. املاک مجاز ازاین پس می توانند در سامانه خودنویس فعالیت کنند. معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که مهم این است که ملک موردقرارداد باید پیش ازاین در سامانه املاک ثبت شده باشد اضافه کرد: در 11 استان سامانه خودنویس برقرار است و سامانه قدیمی سدیگر در دسترس نیست اما همچنان مبایعه نامه ها در سامانه قدیمی ثبت می شوند. عباسی افزود: به صورت شبانه روزی این سامانه را رصد می کنیم و آخرین وضعیت تا این ساعت 87 هزار و 68 قرارداد اجاره به دو طریق متقاضی با متقاضی و همچنین مشاور املاک برای متقاضی در این سامانه ثبت شد. البته باید مدنظر داشت که با یک شاهد از طرف موجر و یک شاهد از طرف مستاجر این قرارداد منعقد می شود. مطابق با اظهارات او، شرط ثبت معاملات اجاره در سامانه خودنویس، ثبت اطلاعات ملکی در سامانه املاک و اسکان است. در سامانه ایران املاک مبتنی بر توکن بود، اما در سامانه جدید اقدامات مبتنی بر سیمکارت است و مشاوران املاک باید مجوزهای لازم را داشته باشند. گفتنی است که آمارهای منتشرشده از سوی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد که تا امروز 87 هزار و 68 قرارداد اجاره از طریق مردم با مردم یا مردم با مشاوران املاک مجوزدار، در سامانه خودنویس منعقدشده است و در 11 استان یزد، سیستان و بلوچستان، کرمان، کرمانشاه، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، لرستان، فارس و بوشهر از دسترس خارج شده و قراردادهای اجاره تنها روی سامانه خودنویس منعقد می شود.

مزایای سامانه خودنویس و بسترسازی هوشمند برای معاملات اجاره

فعالان این حوزه براین باورند که با راه اندازی این سامانه بستر فعالیت برای مشاوران املاک وسیع تر می شود و آنان می توانند در سامانه مجوزها به صورت برخط مجوز دریافت کرده و فعالیت کنند.از طرفی دیگر به سبب نوع کارکرد این سامانه امکان فسخ و ویرایش قراردادها با توافق طرفین نیز وجود دارد. دیگر نکته حائز اهمیت این است که در صورتی که ملک به نام چند نفر باشد نیز پیش بینی لازم برای حضور همه مالکان و امضای قرارداد فراهم شده است. انواع قراردادهای اجاره اعم از مسکونی، تجاری، کشاورزی، اداری و غیره در این سامانه قابل ثبت است و افراد می توانند کد رهگیری رایگان دریافت کنند و بدین سبب امکان جعل و تقلب نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در بررسی بیشتر این موضوع به گفت وگو با ایرج رهبر، رئیس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران و حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران پرداختیم که در ادامه می خوانید.

حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران: بستر الکترونیک معاملات، واسطه گر ی ها را حذف خواهد کرد

حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران در گفت وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح اثرات انعقاد قراردادها در بستر الکترونیک پرداخت و دراین باره عنوان کرد: به طورکل سیستم های سامانه ای کارکرد درستی خواهند داشت مشروط به اینکه از زیرساخت های موردنیاز برخوردار باشند.وی لزوم فضای نظارتی و مدیریتی دقیق برای پیش برد درست اهداف سامانه خودنویس را یاد آور شد و افزود: چنانچه سیستم های سامانه ای از زیرساخت های لازم برخوردار نباشند و فضای نظارتی کافی نیز برای مدیریت آن وجود نداشته باشند، اثرات معکوس اتفاق خواهد افتاد و دیگر سیستم موردنظر پاسخگوی نیاز نخواهد بود.محتشم تصریح کرد: کارکرد سامانه خودنویس بیش از هرچیز در ارتباط با مشاوران املاک است. پیش تر مشاوران املاک توقع داشتند تا در فضای این سامانه، خود اقدامات لازم را انجام دهند و حال بخشی از فضای واسطه گری حذف شده و افراد خود در سامانه ثبت اطلاعات خواهند کرد. این فرآیند نیز دارای نکات مثبت و منفی است اما به طورکل مثبت ارزیابی می گردد.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران همچنین خاطرنشان کرد: فراهم سازی زیرساخت ها در بستر الکترونیک شدن قراردادها می تواند نتایج خوبی را رقم بزند. دراین راستا ضرورت دارد تا کلیه ملزومات فراهم گردد تا افراد سرگردان نشوند و نسبت به نحوه کارکرد سیستم، قانون، مقررات تعریف شده آگاه باشند.او با اشاره به لزوم جایگزینی سامانه خودنویس با سامانه های پیشین پس از طی شدن دوره های آزمایشی و کسب نتیجه موردنظر متذکر شد: اثرات سامانه خودنویس در بلندمدت تبیین خواهد شد و درگرو تجربه است. مطلوب این است که سامانه های تعریف شده جدید برای مدتی و همزمان با سیستم قبلی کار کنند تا اشکالات موجود شناسایی و رفع گردد. بهتر این است که سیستم ثبت اطلاعات گذشته، حذف نشود و از کار نیفتد تا چنانچه دوره آزمایشی نتیجه مثبت داشت، جایگزینی ها صورت گیرد.وی یادآور شد: تجربه ثابت کرده که حذف سیستم های گذشته و به یکباره سامانه ای شدن مانع از شفافیت اطلاعات می گردد و زیرساخت های آن نیز پاسخگوی نیاز نمی باشد. مادامی که زیرساخت های کافی نباشد، متقاضیان سرگردان خواهند شد و این خود کارکرد مثبت سامانه را کاهش خواهد داد.محتشم در پایان این گفت وگو اظهارکرد: سامانه ها نمی توانند بازار اقتصاد کلان را تغییر دهند چراکه شرایط اقتصاد کلان در هر دوره ای تابعی از موضوعات مطرح در حوزه اقتصادی است. کارکرد سامانه ها تنها روان سازی است. بی شک فرآیند تسهیل و روان سازی موجب تسریع امور مرتبط خواهد شد اما اثرات قیمتی اعمال نخواهد کرد. سامانه خودنویس در فرآیند اجاره بها به سبب حذف واسطه گری ها کارکرد مثبت خواهد داشت؛ براین اساس واسطه ها حذف خواهند شد و طرفین مالک و مستاجر سود بیشتری کسب خواهند کرد.

ایرج رهبر، رئیس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران: لزوم گسترش سامانه خودنویس برای پوشش معاملات خریدوفروش

ایرج رهبر، رئیس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران در گفت وگو با خبرنگار «رسالت» راه اندازی سامانه خودنویس را اقدامی مثبت از سوی وزارت راه و شهرسازی ارزیابی کرد و دراین باره گفت: بی شک این اقدام بسیار مثبت بوده و نتایج حائز اهمیتی را رقم خواهد زد چراکه براین اساس مالک و مستاجر اطلاعات خود را با توافق دوطرفین ثبت خواهند کرد.وی افزود: راه اندازی سامانه خودنویس موجب پیش برد سریع کارها شده است و بی شک در فضای معاملات اجاره نیز تسهیل گری خواهد کرد. بسترسازی در این فضا حائز اهمیت است و حال که مقدمه کار به درستی شروع و عملیاتی شده است، پیش بینی می گردد روند کارها نیز مستمر گردد و ادامه یابد.رهبر درخصوص شفافیت اطلاعات ثبت شده در سامانه خودنویس تصریح کرد: مادامی که سامانه ثبت شود و طرفین با رضایت خود اطلاعات را ثبت کنند، دستگاه های ذی ربط نیز خواهند پذیرفت و بی شک یکایک اطلاعات مورد تایید دستگاه ها خواهد بود.رئیس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران همچنین خاطرنشان کرد: سامانه خودنویس شفافیت اطلاعات را رقم خواهد زد و بیش ازپیش موردقبول دستگاه هایی خواهد بود که نیازمند اجاره نامه برای تایید امور می باشند. براین اساس احتیاجی به مشاوران املاک و اخذ کد رهگیری در فرآیند تایید اطلاعات مسکن نیست و سامانه به صورت خودکار کد رهگیری را ثبت خواهد کرد.وی در پایان این گفت وگو بیان کرد: سامانه خودنویس گامی مثبت تلقی می گردد و چنانچه گسترش یابد و شامل فضای خریدوفروش مسکن نیز شود، روند معاملات تسریع و تسهیل خواهد شد.