آرشیو چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲، شماره ۱۰۸۰۷
سیاسی
۲

ناصر کنعانی: فاجعه غزه نقاب از چهره مدعیان حقوق بشر کنار زد

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود که روز دوشنبه 30 بهمن ماه در محل نمایشگاه رسانه های ایران برگزار شد، اظهار کرد: همچنان در ایام پرشکوه پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و فضای کشور پرشور و نشاط است. شاهد حضور باشکوه ملت ایران در یوم الله 22 بهمن بودیم، ملت ایران همچنان با حضور وصف ناپذیر خود خاک ناامیدی و یاس را روی دشمنان این مرز و بوم پاشیدند. به گزارش مهر وی ادامه داد: نمایندگی های ایران در خارج از کشور برپا کننده جشن های سالگرد پیروزی انقلاب و روز ملی بودند که شاهد مشارکت گسترده مقامات دولتی، پارلمانی و... در جشن پیروزی انقلاب بودیم . پیام های متعددی را در سطوح سران، روسای دولت ها، وزرای خارجه و... داشتیم که خطاب به رهبر انقلاب، رئیس جمهور و وزیر خارجه ما بود و آنان روز ملی جمهوری اسلامی ایران را به مقامات ایران تبریک گفتند. کنعانی گفت: دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را پیش رو داریم که اطمینان داریم ملت ایران برای رقم زدن یک پیروزی دیگر برای انقلاب و کشور حضور پررنگی خواهند داشت.

شاهد پویایی چشم گیری در روابط خسارجی ایران هستیم

وی افزود: دستگاه دیپلماسی کشور در شرف پایان دادن به یک سال پرتلاش دیگر است. در سایه ارشادهای حکیمانه رهبر انقلاب و نگاه دولت مبنی بر گسترش روابط با کشورهای آسیایی، شاهد پویایی چشم گیری در روابط خارجی ایران بودیم. تاکید بر توسعه روابط با همسایگان، پیشرفت های خودش را نشان داد.سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: در سایه نگاه به توسعه روابط اقتصادی، علاوه بر کشورهای همسایه با کشورهای دور دست هم ارتباط داریم.کنعانی گفت: در سایه توصیه رهبر انقلاب، دولت توسعه روابط اقتصاد محور را در دستور کار خود قرار داده است. امیدواریم بتوانیم انتظارها و توقعات به حق ملت ایران را محقق کنیم و شرایط اقتصادی بهتری را در روابط خارجی و معیشت مردم رقم بزنیم.

رژیم صهیونیستی بدون حمایت آمریکا توان ادامه جنگ برای یک روز را هم ندارد

وی در مورد آغاز احداث یک جاده در نوار غزه و قوت گرفتن حمله به رفح، عنوان کرد: امروز 136 روز از جنگ ظالمانه رژیم اسرائیل با حمایت آمریکا علیه ملت فلسطین می گذرد، جنگی که نشان داد متاسفانه حقوق بشر آنگونه که کشورهای مدعی با استفاده از امپراطوری رسانه ای خود تبلیغ می کنند، دروغی آشکار بیش نیست. فاجعه غزه نقاب را از چهره مدعیان دروغین حقوق بشر کنار زده است. رژیم صهیونیستی اکنون به عنوان یک متهم نسل کشی نزد دیوان دادگستری بین المللی مطرح است. اقدامات آمریکا برای نجات رژیم اسرائیل ادامه دارد. بارها اعلام کردیم که اگر حمایت آمریکا نباشد، حتی رژیم صهیونیستی توان ادامه جنگ برای یک روز را ندارد.وی ادامه داد: قطعنامه جدید پیشنهادی الجزایر هم در شورای امنیت مطرح است و متاسفانه آمریکا پیشاپیش مخالفت خود را با این قطعنامه اعلام کرده است. باید دید شورای امنیت چه میزان می تواند از عهده مسئولیت خود برای توقف جنایات در غزه بربیاید. آنچه در فلسطین می گذرد، نه تنها یک نسل کشی واضح بلکه تهدید جدی در امنیت بین المللی است، لذا مجامع بین المللی وظیفه پیشگیری دارند.کنعانی گفت: دیپلماسی سران و دیپلماسی پویای وزارت خارجه لحظه ای متوقف نشده است و برای سازمان همکاری اسلامی یک مسئولیت جدی در این باره قائل هستیم. کنعانی افزود: سازمان همکاری های اسلامی می تواند با استفاده از ظرفیت های زیاد خود، اقدامات بازدارنده ایجاد کند. جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد برگزاری فوری اجلاس وزرای خارجه را مطرح کرده است و حتی اعلام آمادگی کرد میزبان این اجلاس باشد. سخنگوی وزارت خارجه در مورد تقاضای آفریقای جنوبی در دیوان بین المللی دادگستری، افزود: از اقدام مسئولانه دولت آفریقای جنوبی تشکر می کنیم. دیوان در معرض یک آزمون جدی قرار دارد. قرار صادره اولیه دیوان بین المللی دادگستری مسئولیت جدی برای رژیم اسرائیل ایجاد کرد تا کلیه اقدامات جنایت آمیز خود را متوقف کند. دیوان در این باره قرار خودش را مطرح کرد. منتظر هستیم تا ببینیم دیوان بین المللی دادگستری در آزمون خود چقدر موفق خواهد شد. از اقدام نشست سران اتحادیه آفریقا که متحدانه از ملت فلسطین حمایت کردند، حمایت می کنیم.

حضور نیروهای خارجی در عراق را کمک کننده ثبات در این کشور نمی دانیم

کنعانی در مورد روابط ایران و عراق، افزود: روابط دو کشور در بهترین شرایط خود قرار دارد. افق های پیش رو دو کشور بسیار امیدوار کننده و بشارت دهنده است. دو دولت در زمینه های اقتصادی و تجاری عزم مشترک دارند. همچنین در زمینه امنیتی در مرزهای مشترک اراده مشترکی دارند. کمیته های مشترک برای اجرای توافقنامه امنیتی دو کشور فعال هستند. اجرای کامل مفاد این سند را در مسیر تحقق منافع دو کشور و تحکیم امنیت و ثبات برای دو کشور تلقی می کنیم. حضور نیروهای خارجی در عراق را کمک کننده ثبات در این کشور نمی دانیم و اساسا با حضور نیروهای بیگانه در منطقه مخالفیم. معتقدیم برای حضور نیروهای آمریکایی در عراق، دولت و ملت عراق باید تصمیم بگیرند.وی در مورد موضع ایران برای آتش بس در غزه، افزود: برقراری آتش بس تبدیل به یک خواسته فراگیر شده است. مسلم است که رژیم صهیونیستی به دلیل عدم تحقق اهداف اعلام شده خودش مایل به توقف حملات نیست. نتانیاهو منافع خود را در تداوم جنگ افروزی و بی ثباتی در منطقه جست وجو می کند. آمریکا نشان داد تنها کشوری است که در کنار رژیم اسرائیل از جنگ افروزی حمایت می کند. در قطعنامه مصوب شورای امنیت که بر ایجاد شرایط لازم بر ارسال کمک های انسان دوستانه، تصریح دارد، بدون توقف جنگ میسر نیست و متاسفانه عملا این بخش از خواسته مصوب شورای امنیت هم محقق نشده است. جمهوری اسلامی ایران بر تلاش های دیپلماتیک خودش برای ضرورت پایان دادن فوری به جنایات در غزه تاکید دارد.کنعانی گفت: گره زدن موضوع آتش بس به شرایط پسا جنگ غزه را نمی پذیریم. ضرورت دارد جامعه جهانی به مسئولیت خودش در پایان دادن به جنایات عمل کند.سخنگوی وزارت خارجه در مورد شهادت خبرنگاران در جنگ غزه، افزود: لازم می دانم در نمایشگاه مطبوعات درود و سلام بفرستم بر شهدای رسانه و در برابر مسئولیت انسانی خودشان سر تعظیم فرود بیاورم. جنایت صهیونیست ها در به شهادت رساندن ده ها تن از خبرنگاران رسانه ای نشان می دهد که رژیم اسرائیل چه میزان از ارائه واقعیت ها نگران است. طبیعتا به شهادت رساندن این تعداد از خبرنگاران توسط رژیم اسرائیل قابلیت پیگیری حقوقی و بین المللی را در مجامع بین المللی دارد.

دستیابی به سلاح هسته ای در دکترین نظامی ایران جایگاهی ندارد

کنعانی در واکنش به اظهارات گروسی، گفت: فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران همانگونه که بارها اعلام کرده و در 19 گزارش بازرسان سازمان انرژی اتمی تصریح شده، صلح آمیز است. جمهوری اسلامی ایران فعالیت صلح آمیز هسته ای خود را در همین چارچوب ادامه خواهد داد. اساسا دستیابی به سلاح هسته ای در دکترین نظامی ایران جایگاهی ندارد و فتوای رهبر انقلاب در این زمینه واضح است. به گروسی توصیه می کنیم از اظهار نظر سیاسی پرهیز کند.

کنعانی در مورد کنسل شدن حج عمره، افزود: موضوع عمره مفرده شهروندان را به عنوان یک موضوع مورد توافق ایران و عربستان دنبال کردیم. در این باره توافق مشترک برای انجام عمره مفرده زائران وجود داشت و مقدمات کار فراهم شده بود. هیئت سازمان حج و زیارت، هیئت هواپیمایی ایران و هیئت بعثه سفرهایی را به عربستان داشتند. موضوع صرفا یک موضوع فنی و اختلاف نظر فنی بین هواپیمایی ایران و طرف های سعودی است. وزارت خارجه چندین بار ورود کرده است. امیدواریم طبق وعده وزیر خارجه عربستان، ورود کنند و مسئله حل و فصل شود و این مشکل فنی سریع تر حل شود. سخنگوی وزارت خارجه در مورد رایزنی ایران برای توقف حملات به یمن، افزود: آنچه دولت آمریکا و انگلیس در مورد یمن قرار دادند، نقض حاکمیت و تمامیت ارضی یک کشور است؛ یک اقدام متجاوزانه است که نشان می دهد کشورهای مرتکب اینگونه تجاوزها هیچ اعتقادی به وجود نظم و سازوکارهای بین المللی ندارند. آمریکا و انگلیس مدعی هستند به دنبال توسعه دامنه جنگ در منطقه نیستند، در حالی که برخلاف ادعای خود عمل می کنند، این حملات محکوم است و هیچ کمکی به صلح و امنیت نمی کند. توقف جنگ و جنایات علیه غزه حتما به تحکیم و ثبات منطقه کمک خواهد کرد. ایران در این باره موضع خود را اعلام کرده است. در گفت وگوی امیرعبداللهیان با کامرون در حاشیه اجلاس داووس پیام ما به طرف انگلیسی منتقل شده است.

امنیت و ثبات لبنان برای کل منطقه مهم است

وی در خصوص لبنان و رویکرد گروه های مقاومت، گفت: ما بارها اعلام کردیم که آنچه جریان های مقاومت انجام می دهند، نگاه مسئولانه این گروه ها در حمایت از ملت فلسطین است که بیش از چهار ماه در معرض سیاست نسل کشی قرار دارند. آنچه مایه نگرانی است، حمایت آمریکا از رژیم جنایتکار صهیونیستی است. نیروهای مقاومت تحت امر ایران نیستند و ایران نیروهای وکالتی در منطقه ندارد و آنان در چارچوب مصالح دولت ها و ملت های خود تصمیم می گیرند. امنیت و ثبات لبنان برای کل منطقه مهم است. لبنان هم در طول سالیان گذشته در معرض تجاوزهای رژیم صهیونیستی قرار داشته است. همه کشورهای منطقه این رژیم را تهدیدی برای تمامیت ارضی خود تلقی می کنند. مجددا تاکید می کنم که اقدامات نیروهای مقاومت تحت امر ایران نیست.کنعانی در خصوص سفررئیس قوه قضائیه به عراق، گفت: رئیس دستگاه قضا در چارچوب همکاری های خوب دو کشور در حوزه قضائی و بر اساس دعوت به عمل آمده توسط همتای خودشان به عراق سفر کردند. مشورت های خوبی داشتند و این بخشی از مسیر همکاری های دوجانبه ما با برادرانمان در عراق است. ما موضوعات متعددی را برای همکاری های قضائی میان دو کشور داریم. ما موضوع پیگیری اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور شهید سلیمانی را داریم. اقدامات دو کشور یکی از مسائل پیگیری ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس است و این نیازمند مشورت است.