آرشیو دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳، شماره ۱۰۸۴۴
صفحه آخر (بین الملل)
۸

تصویب لایحه جنجالی اخیر در کنگره آمریکا چه معنایی دارد ؟

سرچشمه ترور در جهان

فخرالدین اسدی

مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه ای نادر و با حمایت گسترده نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوری خواه، بسته 95 میلیارد دلاری حمایت از اوکراین، رژیم اشغالگر قدس و تایوان را تصویب کرد.نمایندگان کنگره این لوایح را تصویب کردند و اکنون این قانون برای نهایی شدن به سنای آمریکا می رود که اکثریت آن را دموکرات ها در دست دارند.به این ترتیب پیش بینی می شود که این لایحه در سنا نیز تصویب و با امضای فوری بایدن اجرایی شود.جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که از سال گذشته از کنگره خواسته بود کمک های اضافی به اوکراین را تایید کند، در بیانیه ای اعلام کرد: «این اتفاق در یک لحظه اضطراری به وقوع می پیوندد، زیرا اسرائیل با حملات بی سابقه ای از سوی ایران و اوکراین با بمباران مداوم روسیه مواجه است.»!

راهبرد کلان آمریکا در نظام بین الملل

واقعیت امر این است که لایحه تصویب شده اخیر در آمریکا،نقطه آشکارساز راهبرد کلان این کشور در بحران سازی مزمن در نقاط گوناگون جهان محسوب می شود. رئیس جمهور آمریکا پیش تر گفته بود بعد از تصویب این بسته های کمکی در کنگره، بلافاصله اجرایی شدن آن ها را امضا خواهد کرد.به این ترتیب، دولت بایدن تلاش می کند آتش جنگ را در سه نقطه حساس راهبردی در جهان شعله ور نگاه دارد .در چنین شرایطی قطعا واشنگتن نه تنها تبدیل به حامی جنگ، بلکه تبدیل به طرف اصلی آن خواهد شد. نکته وقیحانه اینکه در این لوایح 60/84 میلیارد دلار برای جنگ اوکراین و 26 میلیارد دلار شامل 9/1 میلیارد دلار تحت عنوان موارد بشردوستانه! برای کمک به اسرائیل در نظر گرفته شده است.درحالی که نسل کشی آشکار رژیم اشغالگر قدس در نوار غزه و محاصره غذایی کودکان و زنان این منطقه، حتی برخی کشورهای بی طرف را نیز به اعتراض واداشته است، نمایندگان دوحزب دموکرات و جمهوری خواه کمک مالی خود به رژیم منحوس صهیونیستی را در قالب بشردوستانه! توجیه کرده اند! این سخیف ترین و وقیحانه ترین روایتگری معکوس از تحولات جاری در نظام بین الملل توسط جریان سلطه محسوب می شود.

واکنش ها به اقدام جنجالی کنگره

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در واکنش به این خبر با قدردانی از کنگره آمریکا در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «من از مجلس نمایندگان ایالات متحده، هر دو طرف و شخصا رئیس مایک جانسون به خاطر تصمیمی که تاریخ را در مسیر درست نگه می دارد، سپاسگزارم.»

زلنسکی تاکید کرد که تصویب این حمایت مالی «جنگ را از گسترش بازمی دارد و جان هزاران انسان را نجات می دهد! این در حالی است که کرملین اعلام کرد که این لایحه باعث «ویرانی» و مرگ بیشتر در اوکراین می شود.بدیهی است که اوکراین مبلغ اختصاص داده شده را در عرصه دفاع و پدافند هزینه نمی کند ، بلکه از آن در مسیر تقابل و اقدام علیه مسکو استفاده خواهد کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز شنبه به خبرگزاری تاس روسیه گفت که روسیه با اقداماتی در راستای منافع خود پاسخ خواهد داد.او همچنین گفت قانونی که به دولت ایالات متحده اجازه می دهد دارایی های توقیف شده روسیه را مصادره کند و آن ها را برای بازسازی به اوکراین منتقل کند، وجهه ایالات متحده را خدشه دار می کند .

نکته مهم تر در این میان، واکنش جلاد غزه یعنی بنیامین نتانیاهو بوده است! این فرد قاتل و منفور قدردانی از تصویب این کمک ها در شبکه ایکس (توییتر سابق) نوشت که این اقدام نشان دادن «حمایت محکم دوحزبی از اسرائیل و دفاع از تمدن غرب است.»

در نابودی و اضمحلال تمدن غرب همین بس که فردی مانند نتانیاهو از آن در پیام خود تمجید می کند! همچنین به بهانه حمایت از تایوان در برابر تهدیدات چین در اقیانوس هند و آرام نیز 8/12 میلیارد دلار تصویب شد.این به معنای تمرکز بیشتر چین بر تهدید تایوان و احتمال بروز منازعات جدید در شرق آسیاست. ایجاد ناامنی در حیاط خلوت چین، یکی از اقدامات مشترک و دوحزبی دموکرات ها و جمهوری خواهان آمریکاست. برخی از جمهوری خواهان پیش ازاین مخالفت شدید خود را با کمک های بیشتر به اوکراین اعلام کرده اند و برخی معتقدند که ایالات متحده نمی تواند با توجه به افزایش بدهی ملی 34 تریلیون دلاری خود، از عهده آن برآید.آن ها همچنین بارها مایک جانسون، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان، را تهدید به برکناری کرده اند.منتقدان داخلی این لوایح در آمریکا،معتقدند که تعهدات مالی واشنگتن در این برهه زمانی، مقدمه ای برای سقوط به بحران مالی بزرگ تر است. آن هم درحالی که قیمت سوخت و مسکن در آمریکا رو به افزایش است.

بااین وجود دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات آتی ریاست جمهوری، که نفوذ زیادی در این حزب دارد، جانسون حمایت کرد و روز پنج شنبه با انتشار پستی در شبکه های اجتماعی گفت که بقای اوکراین برای ایالات متحده مهم است.این سخنان ترامپ در واکنش به فشار سران حزب جمهوری خواه به وی در راستای ابراز حمایت کلی از اوکراین در جنگ با روسیه صورت گرفته است.

خلق بحران های مزمن راهبردی

استراتژی خلق و استمرار بحران های مزمن راهبردی در نظام بین الملل تبدیل به یک الگوی سیاست خارجی در آمریکا شده و هر دو حزب سنتی این کشور نیز به این الگو پایبند هستند. به عبارت بهتر، واشنگتن بحران زیست بوده و استمرار حیات مسموم خود در نظام بین الملل را در گروی تشدید و تقویت همین بحران ها می بیند. قطعا این رویکرد آمریکا، تبدیل به پاشنه آشیل واشنگتن در آینده ای نزدیک خواهد شد چنانچه جنگ افغانستان و اشغال عراق نیز چنین سرنوشتی را برای آمریکا ایجاد کرد.شکست آمریکا و غرب در جنگ غزه، جنگ اوکراین و مناقشه با چین در اقیانوس آرام قابل پیش بینی است. در چنین وضعیتی صرفا هزینه های راهبردی و تاکتیکی ناشی از این شکست بر دوش آمریکا و بازیگرانی که کورکورانه در زمین آن بازی می کنند سنگینی خواهد کرد. قطعا دستان بازیگران نوظهور و قدرت های جدید در نظام بین الملل در برابر بحران سازی های مستمر کاخ سفید و کنگره در نظام بین الملل بسته نیست .بسیاری از محاسبات و پیش فرض های واشنگتن در قبال نظم ادعایی غرب در جهان اکنون به چالش کشیده شده و برخی دیگر از این فرضیات نیز در آینده و در صحنه عمل ابطال خواهد شد.در این صورت مشاهده چهره نمایندگان کنگره و سران کاخ سفید (اعم از دموکرات یا جمهوری خواه) دیدنی تر از همیشه خواهد بود.