آرشیو دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳، شماره ۱۰۸۴۴
اقتصادی
۳

اثرات احیای واحدهای راکد تولیدی بررسی شد: استمرار مانع زدایی شرط نخست رونق تولید

به تازگی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه در 2 سال گذشته با احیای 8 هزار و 400 واحد راکد و نیمه فعال 195 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم جدید ایجاد و 250 همت از سرمایه های مردم احیا شد، خبرداد که برنامه نهضت احیای واحدهای اقتصادی برای سال 1403 احیای 4 هزار واحد جدید است. بنا به اعلام سید امیرحسین مدنی در جلسه با فعالان حوزه احیای واحدهای اقتصادی، طی دوسال گذشته همکاری و برنامه ریزی جهت رفع مسائل و مشکلات اوراق گام با همکاری وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، وزارت صمت جهت قبول اوراق در حوزه مالیات، سوخت و خوراک صنایع، حقوق معادن، حقوق گمرکی و معوقات تامین اجتماعی و همچنین پیگیری جهت رفع موانع و تصویب تامین مالی و تخصیص 150 همت اوراق گام جهت استفاده در زنجیره های تولید از اقدامات نهضت احیای واحدهای اقتصادی بوده است که موجب عرضه اعتباری بیش از 9 هزار میلیارد تومان از طریق خط اعتباری صنایع پتروشیمی به صورت ماهانه و عرضه اعتباری بیش از 100 همت در صنعت پتروشیمی برای اولین بار در کشور شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز عنوان کرده که در سال جاری دو اولویت اساسی در مجموعه وزارتخانه تعریف شده که یکی احیای واحدهای راکد و دیگر مانع زدایی از جهش تولید و مشارکت مردمی در این زمینه است. باور فعالان و کارشناسان اقتصادی این است که دولت می بایست همچنان روند احیای واحدهای تولیدی راکد را استمرار دهد تا موانع و فاصله میان ظرفیت کارخانه ها کاسته شود و مانع زدایی رقم بخورد.به بیان دیگر رفع موانع، گام اساسی رونق تولید و تحقق مشارکت مردم از مبادی تولیدی کشور و افزایش صادرات تلقی می گردد که نیازمند اهتمام ویژه و پیشبرد راهکارهای جلوگیری از شکل گیری مجدد مشکلات واحدهای تولیدی راکد می باشد. در بررسی بیشتر این موضوع به گفت وگو با سعید اشتیاقی، کارشناس اقتصادی و حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی پرداختیم که در ادامه می خوانید.
سعید اشتیاقی، کارشناس اقتصادی: احیای واحدهای تولیدی راکد به دست بخش خصوصی رونق بخش تولید است

سعید اشتیاقی، کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح احیای واحدهای راکد تولیدی طی سال های اخیر پرداخت و درخصوص اثرات این روند در اشتغال زایی گفت: ماهیت احیای واحدهای راکد اقدامی مثبت و قابل ارزیابی است چراکه سهم به سزایی در اشتغال کشور رقم خواهد زد. آنچه که در این فرآیند از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد، راهکارهای مانع زدایی و جلوگیری از شکل گیری مجدد مشکلات واحدهای راکد شده است. به بیان دیگر باید بکوشیم تا مشکلات واحدهای راکد بار دیگر تکرار نگردد و واحدهای دیگر به این مشکلات دچار نشوند. به منظور تحقق این امر می بایست مشکلات به صورت ریشه ای حل گردد و فضای اقتصادی باز را رقم زد. همچنین ضرورت دارد تا ارتباط مان با دنیا گسترده تر از قبل شود و موضوعات مرتبط با نوسان ارز نیز حل گردد. وی افزود: مادامی که مشکلات ارزی حل شود، تولیدکننده با خیال آسوده به تولید ادامه خواهد داد و ناچار به تعدیل نیرو نیز نخواهد شد. متاسفانه تولیدکنندگان بسیاری را مشاهده می کنیم که از پنج ماه گذشته تا به امروز قادر به دریافت ارز موردنیاز خود نشده و ناچار به تعدیل نیرو شده اند. مادامی که ارز موردنیاز تولیدکننده فراهم نشود، کارگران غیرضروری خود را اخراج خواهد کرد و چنین روندی برای تولید کشور مخرب است. اشتیاقی با اشاره به مشکلات عدم تامین ارز واحدهای تولیدی تصریح کرد: هنگامی که واحدهای تولیدی حدود پنج ماه در صف دریافت ارز می مانند، تامین مواد اولیه شان با مشکل مواجه خواهد شد و به تدریج ناچار به تعطیلی واحد تولیدی خود خواهدشد. کارشناس اقتصادی با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی همچنین خاطرنشان کرد: معضل اصلی تولیدکنندگان، تخصیص ارز است و دولت می بایست به منظور رفع ریشه ای این مشکل چاره جویی کند. به طورحتم اقدام احیای واحدهای تولیدی مثمر ثمر است و نباید کلیت اقدام را به سبب وجود یک رویه نادرست زیرسوال برد اما نیاز است که دولت تولیدکنندگان را راضی نگه دارد و مشکلات شان را کاهش دهد. او با اشاره به ضرورت تحقق شعارسال و به کارگیری ظرفیت های مشارکت مردمی متذکر شد: امروز راهی جز حمایت از تولید داخل وجود ندارد. طی چندسال اخیر مقام معظم رهبری همواره بر رونق و تقویت تولید تاکید کردند و در نام گذاری سال، شعار مرتبط با تولید را مطرح فرمودند و در سال جاری نیز این مهم را به اقدام مردم گره زدند چراکه نتیجه موردنظر از سوی دولتمردان رقم نخورد. اشتیاقی گفت: هرکجا که مردم حضور پیدا کردند، مشکلات حل شد. اگر سال های جنگ را به خاطر بیاوریم و مصائب سیل و زلزله را بررسی کنیم، خواهیم دید که مشکلات به سبب اقدامات خودجوش مردمی حل شدند. وی با تاکید بر لزوم تقویت تولید یادآور شد: به منظور خروج از مشکلات تحریمی می بایست تولید را تقویت کنیم. در این مسیر ضرورت دارد تا از ظرفیت بخش های خصوصی کمک بگیریم. دولت تا حد امکان می بایست نقش خود را کمرنگ سازد تا بخش خصوصی توانمند شود. وی در پایان این گفت وگو با اشاره به اثرات فعال سازی ظرفیت های بخش خصوصی بیان کرد: در پروژ ه هایی که دولت می تواند حضور نداشته باشد، کار باید به بخش خصوصی سپرده شود تا به تدریج مشکلات تولیدی نیز رفع و تولید بهبود یابد.

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: دانش بنیان شدن واحدهای تولیدی تولید را رقابتی می کند

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا، نماینده مردم شهرستان سنقر و کلیایی و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار «رسالت» با اشاره به لزوم احیای واحدهای تولیدی راکد عنوان کرد: یکی از اقدامات مهم و مثبت دولت سیزدهم، احیای واحدهای راکد تولیدی بود چراکه واحدهای تولیدی، سرمایه های ملی هستند هرچند که بخشی شان دولتی و بخشی دیگر خصوصی باشند. وی با اشاره به مزیت احیای واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل افزود: احیای واحدهای تولیدی راکد از چندین مزیت برخوردار است؛ نخست این است که به موجب احیای این واحدها، مشکلات مرتبط با حوزه اشتغال رفع خواهد شد و اشتغال زایی ایجاد خواهد شد. از طرفی دیگر سرمایه هایی که راکد مانده است، باری دیگر به چرخه تولید باز خواهد گشت و امیدآفرینی خواهد کرد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به موجب احیای واحدهای راکد، منابع بانک ها به محلی که مثمرثمر است، تزریق خواهد شد و کارکرد مناسب پیدا خواهد کرد. این روند سبب می شود تا بانک ها نیز به هدف اقتصادی خود نزدیک تر شوند. همچنین به موجب این اقدام، نقدینگی جامعه به مسیر درست هدایت خواهد شد و قابلیت مدیریت خواهد داشت. نماینده مردم شهرستان سنقر و کلیایی در مجلس یازدهم با تاکید بر ممنوعیت واردات محصولاتی که در داخل کشور تهیه و تولید می شوند، همچنین خاطرنشان کرد: رسالت دولت است که همواره احیای واحدهای تولیدی راکد را در دستورکار قرار دهد. توامان با این روند ضرورت دارد تا دولت تنظیم واردات با واحدهایی که راه اندازی می شود را در دستورکار قرار دهد. بدین معنا که اگر واحدهای تولیدی کالایی را تولید می کنند که واردات این کالاها به کشور آزاد است، ورودشان به کشور متناسب با میزان تولید ممنوعیت پیدا کند تا این واحدها سرپا بمانند. افزون براین ضرورت دارد تا تعرفه واردات در راستای حمایت از تولید داخل افزایش یابد. او با اشاره به ضرورت حضور شرکت های دانش بنیان در مسیر تقویت تولید متذکر شد: منابع بانکی باید در مسیر توسعه تولید داخل جهت دهی شود و واحدهای تولیدی نیز در مسیر دانش بنیان شدن حرکت کنند.وی درباره اثرات دانش بنیان شدن واحدهای تولیدی یادآور شد: دانش بنیان شدن واحدهای تولیدی، تولید رقابت پذیر را تحقق خواهد بخشید. همچنین ضرورت دارد تا تولید ارزان قیمت باشد و بازاریابی جهانی رقم بزند.حجت الاسلام حسینی کیا بیان کرد: احیای واحدهای تولیدی راکد، اقدامی مثبت و حائزاهمیت از سوی دولت سیزدهم می باشد. پیش از این اهتمامی نسبت به تولید وجود نداشت و تنها نگاه وارداتی وجود داشت. خوشبختانه اکنون نگاه دولت معطوف به تولید داخل و تقویت صادرات است تا بتوانیم جایگاه خود را از واردکننده به صادرکننده تغییر دهیم. وی با اشاره نسبت به مانع زدایی از واحدهای تولیدی اضافه کرد: دولت باید موانع تولید را حذف کند. ستاد تسهیل نیز در این راه وظیفه دارد چراکه کارکرد این ستاد، تسهیل امور و حل مشکلات تولیدکنندگان است. وی در پایان این گفت وگو عنوان داشت: تلاش دولت سیزدهم این است که موانع پیش روی تولید برداشته شود و تسهیل گری رقم بخورد تا مولفه مهم رونق عملیاتی شود. چنانچه در این فرآیند موانع قانونی نیز وجود داشته باشد، مجلس و به ویژه کمیسیون صنایع و معادن از آمادگی کافی برخوردار است تا همراه دولت شود و قوانین موردنیاز را مصوب سازد.