آرشیو پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳، شماره ۱۰۸۴۷
بین الملل
۵

تصمیم جنجالی پارلمان انگلیس

وقتی جان پناهجویان ارزشی ندارد !

درسایه سکوت نهادهای حقوق بشری پرادعای غربی و در اقدامی کاملا وقیحانه، پارلمان بریتانیا با تصویب لایحه انتقال پناهجویان از این کشور به رواندا، مسیر قانونی برای این اقدام را هموار کرد.با این لایحه شاهد نقض سیستماتیک حقوق پناهجویان در کشور انگلیس خواهیم بود. ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا ساعاتی پیش از تصویب این لایحه که به «لایحه رواندا» مشهور شده است، گفت که انتقال پناهجویانی که خود را با قایق به سواحل این کشور می رسانند، بین

10 تا 12 هفته دیگر آغاز خواهد شد! به عبارت بهتر، ریشی سوناک برخوردو مواجهه سخت و غیرانسانی با پناهجویان را تبدیل به یک تاکتیک سیاسی با هدف جذب آرای حزب استقلال (که حامی یک دست سازی نژادی انگلیس هستند) ساخته و نسبت به عواقب حقوق بشری آن نیز ابایی ندارد! این همان بی عدالتی نژاد و قومیتی نظام مندی است که در ساختارتصمیم سازی غرب شاهد ظهور و بروز آن هستیم.

نخست وزیر انگلیس با تهدید نمایندگان مجلس عوام برای تصویب لایحه رواندا گفت که «هیچ اما و اگری» وجود ندارد و این پروازها به مقصد رواندا انجام خواهند شد.سوناک مدعی شده است که دولت بریتانیا هواپیماهای چارتر را رزرو کرده و افرادی را برای همراهی پناهجویان تا رواندا آموزش داده است.

این اقدام وقیحانه در حالی صورت می گیرد که ده ها هزار مهاجر که بسیاری از آن ها از جنگ و فقر در آفریقا و آسیا گریخته اند در سال های گذشته با استفاده از قایق های کوچک که توسط قاچاقچیان انسان تدارک دیده شده اند، خود را از طریق کانال مانش به سواحل بریتانیا رسانده اند.آنها در وضعیت انسانی سختی به سر می برند و پیش بینی می شود با لایحه اخیر، بر شدت این بحران و سختی افزوده شود. توقف موج مهاجرت از اولویت های دولت ریشی سوناک است، اما منتقدان می گویند که طرح انتقال پناهجویان به روندا(آن هم در سایه سکوت رسانه ها و منابع غربی در خصوص اینکه چه بر سر آنها در روندا یا در مسیر انتقال خواهدآمد) نقض رسمی و عینی حقوق بشر محسوب می شود. آن ها به سابقه رواندا در نقض حقوق بشر و خطر بازگردانده شدن پناهجویان به کشورهای خود اشاره می کنند.بر اساس این مصوبه، قضات بریتانیایی باید رواندا را به عنوان مقصدی «امن» در نظر گیرند تا حکم دادگاه عالی که این طرح را غیرقانونی می داند، لغو شود. سال گذشته، دیوان عالی بریتانیا لایحه دولت برای انتقال پناهجویان به رواندا را «غیرقانونی» اعلام کرده بود.نکته دیگر ، مربوط به افرادیست که در دوران اشغالگری انگلیس و دیگر اعضای ناتو در افغانستان، به اشغالگران کمک کرده و اکنون به انگلیس پناهنده شده اند! لندن به این مهره های وابسته به غرب نیز در طرح جنجالی خود رحم نکرده است. برخی از نمایندگان حزب کارگر و مستقل خواستار مستثنی کردن شهروندان افغان از این طرح بودند که پیشتر به نیروهای بریتانیایی کمک کرده اند، اما مجلس اعیان این درخواست را نادیده گرفت و لایحه رواندا را تصویب کرد.انتظار می رود که مصوبه مجلس اعیان بریتانیا در اواخر این هفته به امضای پادشاه این کشور برسد و سپس به قانون تبدیل شود.حزب کارگر بریتانیا اعلام کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات سال جاری میلادی، طرح انتقال پناهجویان به رواندا را لغو خواهد کرد.پیش بینی می شود موضوع انتقال پناهجویان به رواندا حتی پس از قانون شدن مصوبه مجلس اعیان با موجی از چالش های قانونی روبه رو شود و اجرای آن را با مشکل مواجه سازد.معدود نهادهای مستقل حامی حقوق پناهجویان اعلام کرده اند که در صورت قانون شدن لایحه رواندا، چالش های حقوقی را آغاز خواهند کرد.لایحه رواندا در حالی در پارلمان بریتانیا تصویب شده است که برخی از کشورهای اروپایی مانند اتریش و آلمان نیز به دنبال چنین راهکارهایی هستند تا رسیدگی به درخواست های پناهندگی در خارج از خاک این کشورها انجام شود.