امام

نویسنده:
چکیده:
مقاله ی «امام» (Imam) نگارش «امتیاز یوسف» (Imtiyaz yusuf) از مجموعه ی مقالات دائره المعارف قرآن لایدن، گزارشی است اجمالی از معانی مختلف واژه ی «امام» و میزان کاربرد آن در قرآن. همچنین ارائه نظرات برخی فرقه های اسلامی در باب امام و امامت.
نویسنده با اشاره به نمادین بودن انتصاب ابراهیم به امامت، دیدگاه های خوارج، اسماعیلیه، نزاریه، مستعلویه و شیعه اثنی عشریه را درباره ی امام و امامت طرح و به مواردی از اختلاف این فرقه ها اشاره می نماید. و در پایان یادآور می شود که اهل سنت به مقام و شان قدسی امام اعتقادی ندارند و این واژه را تنها درباره ی امام جماعت یا رجال علمی به کار می برند.
ناقد مقاله با مراجعه به منابع گوناگون به تکمیل و توضیح مباحث و ارائه کامل تر دیدگاه ها و اختلاف نظرها می پردازد و بر این باور است که نویسنده در ارائه گزارش و آرای فرقه ها نقایص زیادی دارد و اصل امانت داری و بی طرفی در ارائه گزارش را نیز رعایت نکرده است، ضمن آنکه به ریشه ی اصلی اختلاف شیعه و سنی در باب امام و امامت نپرداخته است. از این رو ناقد با معرفی منابع شیعه در باب امام و امامت، غفلتها و لغزشهای علمی نویسنده را یاد آور شده و توضیحاتی پیرامون هر یک ارائه داده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
99
لینک کوتاه:
magiran.com/p1007761 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.