ارزیابی کیفی و کمی آموزش روش تحقیق دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط در دانشگاه علوم پزشکی کاشان

پیام:
چکیده:
دانش آموخت گان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته ی مهندسی بهداشت محیط باید دانش لازم برای برنامه ریزی و طراحی برای انجام یک پروژه ی پژوهشی را داشته باشند. بنابراین میزان دانش و توانمندی این دانش آموخت گان باید از سطح بالایی در این زمینه برخوردار باشد. با توجه به مطالب فوق لزوم ارزیابی کمیت و کیفیت کارگاه یا درس «روش تحقیق» ضروری به نظر می رسد. مراجعه به دانشجویان با کمک و استفاده از پرسش نامه ی تهیه شده که تمامی جنبه های ارایه شده و جنبه های مورد توجه دانشجویان در این زمینه را در بر گرفته بود امکان پذیر شد، راه مناسب و آسان کسب داده های مورد نیاز در این زمینه و سپس تجزیه و تحلیل در این زمینه مورد توجه قرار گرفت. در نهایت پس از رسم جداول حاصل از داده ها در مجموع پیشنهاداتی برای بهبود کمی و کیفی این درس ارایه گردید. نتایج بررسی نشان داد در مجموع 60 تا 95 درصد موارد دانشجویان بر نحوه ی ارائه ی درس به صورت فعلی تاکید کردند. بعضی از بخش های روش تحقیق بیشتر مورد توجه و تاکید دانشجویان قرار گرفته است. حمایت از شرایط کنونی تدریس به صورت کارگاهی و ارائه ی یک پروپوزال که قابلیت اجرایی و کاربردی داشته باشد، از نتایج مهم این بررسی بود. اجرای تمام بخش های درس روش تحقیق به صورت کارگاهی و فراهم آوردن شرایط و زمان کافی برای نگارش یک پروپوزال به صورت واقعی و کمک گرفتن از اساتید مربوط به بخش های تخصصی مورد نظر از نتایج دیگر بود. گنجاندن این درس با در نظر گرفتن نمره در کارنامه ی تحصیلی مورد توجه دانشجویان این رشته قرار گرفت، ضمن این که برقراری یک درس دو واحدی تحت عنوان روش تحقیق در طولانی مدت ضروری است.
زبان:
فارسی
صفحه:
51
لینک کوتاه:
magiran.com/p1008630 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.