باغ ایرانی از منظر پوپ

نویسنده:
پیام:
چکیده:
«آرتر آپم پوپ» و همسرش «فیلیس آکرمن» از محققان و هنرشناسان نامی معاصر بوده که در خصوص هنر ایران آثار متعددی تالیف و منتشر کرده اند. معروف ترین و مهم ترین این آثار مجموعه دانشنامه 16 جلدی با عنوان «سیری در هنر ایران (از دوران پیش از تاریخ تا امروز)» است که در سال 1977 م. به زبان انگلیسی منتشر شد. از آن زمان به عنوان یکی از منابع پایه در مطالعات تاریخ معماری ایران مورد استفاده محققین قرار گرفته است. بخش عمده ای از مجموعه فوق در 1387ش. توسط گروهی از مترجمان به سرپرستی نجف دریابندری ترجمه و توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است. در آخرین بخش جلد سوم از مجموعه فوق، مقاله ای تحت عنوان «باغ ها» تالیف گردیده که مولفان در آن به وجوه مختلف موضوع باغ در ایران پرداخته اند. با توجه به سابقه محققین و ارزش کتاب تالیفی اطلاع از کم و کیف محتوای این مقاله و نکات مورد توجه در آن برای علاقمندان به موضوع باغ ایرانی به ویژه دانشجویان ارزشمند است. از آنجا که ممکن است مقاله فوق در دسترس همگان قرار نداشته باشد و با توجه به اینکه متن تالیف و ترجمه شده جدای از تصاویر و فاقد عنوان های فرعی است، ممکن است مطالعه و درک محتوای آن توسط خوانندگان دشوار باشد؛ از این رو مقاله پیش رو جهت جلب توجه مجدد به محتوای مقاله «باغ ها» و نیز طبقه بندی مطالب مندرج در آن تهیه گردید. در مقاله «باغ ها» نویسندگان به موضوعاتی چون تاریخچه باغ ایرانی، اهمیت، منظور و هدف از ساخت باغ در ایران و نقش آن در زندگی ایرانیان، طرح و مشخصات باغ های ایرانی، معرفی منابع مختلف جهت شناخت باغ ایرانی، عناصر و اجزاء باغ ایرانی و مشخصات آنها از جمله: آب نماها، درختان، بوته ها و گل ها، تزیینات، حیوانات و... پرداخته اند.
زبان:
فارسی
صفحه:
65
لینک کوتاه:
magiran.com/p1012900 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.