بررسی ساختاری عاشقانه های شاه نامه

پیام:
چکیده:
یکی از جذاب ترین قسمت های شاه نامه، بدون شک عاشقانه های آن است که در لابه لای داستان های حماسی، پهلوانی و اساطیری به خوبی می درخشند. چون از شاه نامه به عنوان یک اثر حماسی یاد می کنند، همه چیز در آن تحت الشعاع حماسه قرار می گیرد، عاشقانه های آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما آن چیزی که در مورد عاشقانه های شاه نامه بسیار مهم است این است که عشق های راستین در شاه نامه غالبا به وصال انجامیده است. عشق در شاه نامه مانند آب روان و روشن است که جریان آن نه در جهت تسلیم و انفعال یا هوس و غریزه است بلکه در جهت تلطیف روح پهلوانی و انسانی است رودابه، تهمینه و منیژه دل بسته نمی شوند مگر به سبب آن که نیروی مردانگی و جاودانگی در پهلوانان می بینند، زنان در نبرد میان نیکی و بدی و پیروز شدن، دوشادوش مردان خود پیش می روند. هم دل دار هستند و هم هم آورد.
زبان:
فارسی
صفحات:
279 -294
لینک کوتاه:
magiran.com/p1030288 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!